Jelenleg csak hetente egy napon működtetik a PET-CT berendezést, és hattól tíz pácienst tudnak átnézni vele – Budáról érkezik a vizsgálathoz szükséges radioaktív anyag
Idén februárban Szerbiában elsőként a kamenicai Onkológiai Intézetben elkezdték alkalmazni a daganatos betegek kórismézésében a legkorszerűbb eljárást, a PET-CT vizsgálatot. A hárommillió euró értékű berendezést a Tartományi Végrehajtó Tanács támogatásával vásárolták. Azzal a szándékkal kerestük fel az Onkológiai Intézetet, hogy megtudjuk, az elmúlt négy hónap alatt hány beteget vizsgáltak meg e berendezéssel? Hogyan lehet a vizsgálatot elvégeztetni, mennyibe kerül? Kérdéseinkre készségesen válaszolt dr. Oto Ađić szakorvos.
A PET-CT vizsgálat olvasóink előtt még kevésbé ismert, ezért arra kérem, röviden ismertesse a vizsgálat lényegét.
– A PET-CT vizsgálatban két módszert egyesítenek: a PET és a CT technikát. Ezeket egy időben, egymás mellett alkalmazva lehetővé válik a normális és a kóros működési állapotok megjelenítése, valamint a testről készített merőleges metszetekkel azok pontos térbeli ábrázolása is. A CT vizsgálatról már nagyon sokan hallottak. A rövidítés a Computed Tomography, magyarul komputertomográfia szavakat jelöli. Ez a vizsgálat a hagyományos röntgenképnél sokkal részletgazdagabb képet ad az agy, a mellkasi és a hasi szervek, a csontok valamint az izomrendszer gyulladásos és daganatos elváltozásairól. Hátránya, hogy nem ad tájékoztatót arról, hogy a látott kép jóindulatú vagy rosszindulatú folyamatot ábrázol-e. A PET a Positron Emission Tomography rövidítése, ami annyit jelent, hogy pozitronkibocsátó tomográfia. Ez a vizsgálat a nukleáris medicinához tartozik, ugyanis radioaktív izotópokkal végzik. A beteg egy pozitron sugárzó izotóppal jelzett anyagot kap intravénásan. A leggyakrabban cukor molekulát kapcsolnak össze pozitront sugárzó fluor izotóppal, melyet a sejtek anyagcseréjük intenzitásától függően veszik fel. Minél intenzívebb, annál több cukrot vesznek fel és fordítva. A PET a sejtek kóros anyagcseréjét érzékeli. Minél rosszabb indulatú egy rákos sejt, annál több cukrot használ fel. A csökkentett működésű vagy elhalt sejtek a normálisnál lényegesen kevesebb cukrot használnak fel. A PET vizsgálat sajátossága, hogy nem az anatómiai viszonyokat, hanem a szervek működésbeli sajátosságait (pl. vérkeringés, anyagcsere stb.) ábrázolja. A különböző betegségek mindig először a megbetegedett szerv működésében okoznak elváltozást, és ezt csak később kíséri a méretbeli (anatómiai) elváltozás. Ily módon a PET vizsgálat már nagyon korán képes jelezni a daganatos elfajulást.
A vizsgált személy radioaktív anyagot kap a vérébe. Számára, környezetére ez mennyire veszélyes?
– Az alkalmazott izotópok nagyon rövid felezési idővel rendelkeznek, ezért a vizsgálat nagyon csekély sugárterhelést jelent a betegnek. A felezési idő azt mutatja, hogy a sugárzó izotóp menyi idő alatt veszíti el sugárzó képességének az 50 százalékát. Az izotóp a vesén keresztül kiválasztódik, és másfél óra alatt gyakorlatilag a beadott anyag fele kiürül. Ennek ellenére természetesen mindazokat az intézkedéseket alkalmazzuk, amelyeket az ide vonatkozó nemzetközi előírások előlátnak. A vizsgált személy mielőtt a henger alakú berendezésbe kerülne, egy különálló szobában tartózkodik, csak a személyzettel érintkezik. Egyébként a nukleáris medicinát szigorú előírások kísérik, nemcsak a beteg és a személyzet biztonságával törődünk, hanem a környezet biztonságával is.
Miután a vérébe fecskendezik, milyen hatással van az emberre a radioaktív anyag? Számíthat-e rosszullétre vagy más kellemetlen reakcióra?
– Semmilyen mellékhatása sincs. Egy, másfél órát kell a páciensnek feküdnie mielőtt elvégezzük a vizsgálatot, ami körülbelül fél órát tart. A vizsgálatnak sincsenek mellékhatásai és fájdalommentes, sőt teljesen kényelmes, ugyanis fekvő helyzetben végzik. Miután a páciens átesik a vizsgálaton, azonnal hazamehet. Csupán elővigyázatosság szempontjából tanácsoljuk, hogy néhány óráig ne menjen kisgyerekek közelébe, de gyakorlatilag azonnal végezheti mindennapi dolgát. Itt még elmondanám, hogy terhesség esetén nem végezhető el a vizsgálat, de a szoptatás nem zárja ki ezt a módszert. Cukorbetegeknél a vizsgálat előtt közel normális szintre kell csökkenteni a vércukrot. És ismétlem, a beadott anyag nem gyakorol káros hatát a szervezetre, az eljárás teljesen veszélytelen.
Térjünk át a gyakorlati kérdésekre! Egy átlagos halandó hogyan kerülhet a PET-CT diagnosztikai központba?
– Beutalóval. Személyesen nem jelentkezhet, sőt az általános orvosa sem utalhatja be, hanem a kórházak vagy az egészségházak, ahol végeznek onkológiai vizsgálatokat. Minden ilyen helyen van egy orvosi bizottság, amely a leletek alapján egy-egy esetben meghatározza a kezelés módját. Amennyiben ez a bizottság úgy ítéli meg, hogy a páciensen el kell végezni a PET-CT vizsgálatot, akkor a leleteket elküldi az Onkológiai Intézetbe, ahol egy másik bizottság, melynek jómagam is a tagja vagyok, értékeli, valóban el kell-e végezni a PET-CT vizsgálatot vagy sem. Itt több szempontot veszünk figyelembe. Elsősorban azt, hogy a betegség megfelel-e azoknak a szabványoknak, amelyekhez a PET vizsgálat szükséges. Továbbá figyelembe vesszük, hogy a páciens előzőleg milyen diagnosztikai módszereken esett át, kimerítették-e a többi, olcsóbb módszereket a vizsgálatok során. Nem mellékes szempont a páciens életkora sem, előnyben részesítjük a fiatalokat az idősekkel szemben. És előnyben részesítjük a gyors lefolyású betegségeket a lassúbb lefolyásúakkal szemben. Miután bizottságunk úgy dönt, hogy a kérdéses páciensen el kell végezni a vizsgálatot, ezt közöljük vele. Ezt követően neki egy beutalót kell kérnie az orvosától, és egy bizonylatot az egészségügyi biztosítótól arról, hogy rendben van az egészségügyi biztosítása.
Ez azt jelenti, hogy a vizsgálat költségeit az állam állja?
– Igen, a biztosítási alap. Egy ilyen vizsgálat igen drága, meghaladja az 1000 eurót. Törvényünk szerint a rákos betegek nem fizetnek kezelési költségeket, sem bárminemű térítést, így a vizsgálat számukra ingyenes.
Naponta hány vizsgálatot tudnak elvégezni?
– Sajnos a PET-CT-t nem tudjuk naponta működtetni. Ennek egyszerű az oka. A radioaktív izotópot részecskegyorsítóban állítják elő, és ilyen gépünk nekünk még nincs, ezért Magyarországról, Budáról szállítjuk ide. Maga az izotóp ára, mire ideérkezik, majdnem akkora, amennyibe a vizsgálat kerül. Különlegesen felszerelt és jelzett autóval érkeznek azok a tartályok, amelyek ezeket az izotópokat tartalmazzák. Egyelőre hetente egy ilyen szállítmányt tudunk megszervezni és biztosítani, ezért végzünk hetente csak egy napon PET vizsgálatot. Egy-egy héten hattól tíz pácienset tudunk átnézni PET-CT-vel. Természetesen a CT-t a többi napokon használjuk, ugyanis a két gép egymástól függetlenül működtethető. Jelenleg azon dolgozunk, hogy megteremtsük az előfeltételeit arra, hogy hetente kétszer, azaz két napon át fogadjuk pácienseinket. Erre szeptemberben kerül sor. A vizsgálatokat naponta tudnánk végezni, ha intézetünknek lenne részecskegyorsítója. Egyébként a nemzetközi szabványok szerint 1 millió emberre évente 10 000 vizsgálatot kellene elvégezni. Ha a mi gépünk minden nap üzemelne, évente 4000 – 5000 pácienset tudnánk vele átnézni. Könnyen kiszámolható, hogy a Vajdaságnak és Szerbiának hány ilyen gépre volna szüksége, ha tudjuk, hogy a Vajdaságnak 2 millió, Szerbiának pedig 8 millió lakosa van. Tudomásom van arról, hogy hamarosan Belgrádban is lesz egy PET-CT berendezés.
Tudomásom szerint a PET-CT vizsgálat nem csak a daganatos betegségek diagnosztizálásra szolgál.
– Mi csak arra használjuk, mert csak ehhez tudjuk egyelőre beszerezni a megfelelő izotópot. Itt, a Vajdaságban a leggyakoribb rákok: az emlőrák, a tüdőrák, vastag- és végbélrák, a lymphomák. Ezenkívül ezzel a diagnosztikával más rákok is felfedhetők. Egyébként a PET-CT vizsgálatot három orvosi területen alkalmazzák: az onkológiában, az ideg- és elmegyógyászatban és a kardiológiában. A rosszindulatú betegségek felismerésére végzett vizsgálatok 85-90 százalékot tesznek ki az összes PET-CT vizsgálat közül. Az ideggyógyászatban többek között az epilepsziás góc azonosítására használható, elsősorban gyógyszerrel nem kezelhető epilepsziás betegeknél az agysebészeti beavatkozás előtti kivizsgálás részeként. Továbbá az Alzheimer-kór korai felismerésére vagy kizárására, az előrehaladottság értékelésére. A kardiológia területén a szívizom életképességének vizsgálatában, ischemiás szívbetegség, szívizom infarktus utáni helyzet értékelésében van jelentősége. Ezekhez a vizsgálatokhoz még nincsenek meg a feltételek, ugyanis az itt alkalmazott izotópok előállítási költségei nagyon magasak.
Egy PET-CT felvétel
Egy PET-CT felvétel