2024. november 25., hétfő

Felülvizsgálható a lapok támogatása

Anna Tomanová-Makanová szerint ezt a szerkesztőségeknek vagy a nemzeti tanácsoknak kell kezdeményezni

A tartományi költségvetésből összesen huszonnyolc kisebbségi lap megjelenését támogatják, közöttük a Magyar Szót is. Napilapunk esetében tavaly a Magyar Szó összbevételének 31,95 százalékát jelentette a tartományi dotáció. Más lapoknál ez az arány sokkal nagyobb, a Hét Napnál például meghaladja a 65 százalékot, egyes lapoknál, elsősorban kis példányszámú gyermeklapoknál pedig eléri a 100 százalékot is. Minek alapján dönt a tartományi kormány a támogatások nagyságáról és arányáról, kérdeztük Anna Tomanová-Makanová tartományi tájékoztatási titkártól.

-- A Tartományi Képviselőház határozata alapján. Én csupán egy éve vagyok tájékoztatási titkár és ezt a határozatot örököltem. A határozat név szerint felsorolja, melyek azok az újságok, amelyek tartományi jelentőségűek és térítésben részesülnek Közülük a Magyar Szó az egyetlen napilap, hetilapokból ötöt támogatunk, többek között a Hét Napot, az ifjúsági és gyereklapok közül pedig a Képes Ifjúságot, a Jó Pajtást és a Mézeskalácsot. A parlament két kritériumot állapított meg. Azok az újságok, amelyeknek az alapítói jogát a Tartományi Képviselőház átruházta a nemzeti tanácsokra, az átruházás pillanatában levő támogatásnál nem kaphatnak kevesebb pénzt. A többi lap esetében figyelembe vesszük az újság jellegét és a megjelenés ütemét. Tény, hogy a Magyar Szó a támogatásból költségeinek csupán 31,95 százalékát tudja fedezni, más lapok pedig ennél többet, de mindaddig, amíg az érvényben levő határozat életben van, annak alapján kell kiosztanunk a pénzt. Ugyanakkor el kell mondanom azt is, hogy a Magyar Szó kapja a támogatásra szánt összegnek az egynegyedét. Tavaly 273 millió 800 ezer dinárt utaltunk ki, ebből a Magyar Szó 61 millió 883 ezer dinárt kapott, de a Magyar Szó Kft. számlájára fizetjük be a Képes Ifjúság (2008-ban 6 millió 130 ezer dinár), a Jó Pajtás (4 millió 174 ezer dinár) és a Mézeskalács (1 millió 670 ezer dinár) dotációját is. Ez összesen 73 millió 857 ezer dinár. Az idén júniussal bezárólag a Magyar Szó Kft számlájára 40 791 600 dinárt fizettünk be, ebből a Magyar Szónak havonta 5 millió 697 ezer dinárt, ami fél év alatt 34 millió182 ezer dinárt tesz ki. Az idei támogatást 10 százalékkal növeltük, a súlyos gazdasági helyzet és a jelentősen csökkentett költségvetési bevétel ellenére. A támogatás kritériuma tehát adva van. Én nem mondom azt, hogy a jelenlegi elosztás a legjobb, de ahhoz, hogy ezen változtassunk, meg kell változtatni a parlamenti határozatot.

Hogyan?

-- A parlamenthez kell fordulni a javaslattal. Megtehetik ezt maguk a szerkesztőségek, de a nemzeti tanácsok is. Azt, hogy a jelenlegi kritériumokat minek alapján hozták meg, nem tudom, de valószínűleg figyelembe vették egy-egy kiadvány piacának a nagyságát is. A támogatás aránya azoknál a lapoknál, amelyek a piacon is aránylag jelentős bevételt tudnak megvalósítani valószínűleg kisebb. Ott pedig, ahol a piac szűkebb és sem a lapeladásból, sem a hirdetésből származó bevétel nem jelentős, a támogatás aránya nagyobb. A vajdasági magyarok tájékoztatása szempontjából nekünk elsősorban a Magyar Szó a fontos és az ifjúsági és gyermeklapok, de a Magyar Szó jelentős bevételre tud szert tenni a piacon is. A Hét Nap családi magazin, amelyet egy-egy család vagy megvesz, vagy nem, a tájékoztatás szempontjából egy-egy család számára nem életbe vágó. Piaca tehát szűkebb, ezért kaphat nagyobb támogatást a kiadásaihoz viszonyítva. Mindezt csupán feltételezem, és ismétlem, hogy jómagam ezt az állapotot örököltem. És ismétlem azt is, hogy az ide vonatkozó tartományi határozat nem szentírás. A Hlas Ljudu, a Libertatea, a Ruske Slovo tavaly ugyanannyi pénzt kapott, mint a Hét Nap 23 millió 645 ezer dinárt. 2004-ben a Hét Nap dotációja kissé alacsonyabb volt a szlovák, a román és a ruszin nyelvű hetilapok dotációjánál, de 2006-tól kezdve a támogatás nagysága egyforma. A Magyar Szó 2004-ben, tehát az alapítói jogok átvételének évében összesen 36.024.619 dinárt kapott, 2000-ben pedig mindössze 6.340.100 dinárt. Nyolc év alatt a dotáció nagysága a tízszeresére nőtt. Tudom, hogy a költségek is növekedtek, de a dotáció mellett a tartományi költségvetésből több alkalommal is plusszpénzeket is kiutaltunk adósságok fedezésére és nyomdagépek felújítására.

Van-e betekintése a titkárságnak abba, hogy a tartomány által támogatott lapoknál mekkora a főszerkesztő fizetése, mennyit keresnek az újságírók?

-- Tavalyi adatokkal szolgálhatok, és mondhatom, hogy az átlagbérek, és most nettó keresetről beszélek, általában alacsonyak, de vannak magas fizetések is. Ez több mindentől függ, többek között a dolgozók számától, a dolgozók iskolai végzettségétől... A Magyar Szó szerkesztőségben, ahol 83-an dolgoztak tavaly a havi átlagbér 26.879 dinár volt. A Bunjevačke Novine-ben az átalgbér 60.000 dinár, ahol ugyanaz a személy az igazgató, a főszerkesztő, az újságíró... Ennek a havonta megjelenő lapnak a havi dotációja 405 ezer dinár.

A tartományi támogatást a Magyar Szó esetében a vállalat kapja, vagy a szerkesztőség?

-- A támogatás a szerkesztőséget illeti, pontosabban a tartomány a lap megjelenését támogatja.

Hogyan ellenőrzik, és ellenőrzik-e egyáltalán, hogy a támogatásra szánt pénzt egy-egy szerkesztőség célirányosan használja-e vagy sem?

-- Természetesen, hogy ellenőrizzük, és már volt eset, hogy megvontuk a támogatást. Ez történt a romák kéthetente megjelenő lapjával, a Themmel, amelyről megtudtuk, hogy nem jelent meg a piacon, illetve nem olyan példányszámban, amelyen meg kellett volna jelennie, amit kimutattak. Áprilisban és májusban nem kaptak támogatást. (Fotó: Dávid Csilla)

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás