2024. november 26., kedd

Várólistán az idősek

A Moholi Idősek Otthonában szinte minden férőhely betelt

A 2002-es népszámlálás adatai szerint a hatvan éven felüli személyek számaránya már meghaladta az ország népességének húsz százalékát. Nacsa István, a Moholi Idősek Otthonának igazgatója szerint az idősek száma folyamatosan növekszik a fiatal lakosság külföldre vándorlása, illetve a születések alacsony számaránya és a lakosság magas halálozási aránya miatt.

A lakosság elöregedése miatt országszerte kevés a férőhely az idősek otthonaiban, ahova igen nehéz bejutni.

– A moholi intézményben hasonló a helyzet. Az idősek otthonában 220 férőhely van, amiből jelenleg 209 betelt. Mintegy 10 ember szerepel a várólistán, ők a fekvő osztályon várnak szabad férőhelyre. Nem mindig arra a férőhelyre van kereslet, amelyik szabad, tekintettel arra, hogy az otthonok lakóit három kategóriába osztották. Az első csoportba tartoznak azok, aki még el tudják látni magukat, a másodikba azok, akik csak részben tudják ellátni magukat, a harmadik kategóriába pedig azok, akik teljes ellátásra szorulnak – magyarázta Nacsa István igazgató. – Az elmúlt években felmértük az intézmény helyzetét, és az eredmények alapján arra a megállapításra jutottunk, hogy az otthon egyes részeiben a lakhatási feltételek nem felelnek meg az előírásoknak. Ezért kidolgoztunk egy tervezet a kialakult helyzet orvoslására. Eszerint az intézménynek kétszintes épületet kellene építeni mintegy 2400 négyzetméteres területtel. Így lehetővé válna, hogy az otthon minden lakója számára az előírásoknak megfelelő lakhatási körülményeket teremtsünk. Másrészt lehetőségünk nyílna a tornaterem kialakítására, ahol a szakembereink lebonyolíthatnák a gyógytornát. Ezt egyébként a törvény is előírja, ezenkívül lehetőség nyílna még az általános- és szakrendeléshez szükséges feltételek kialakításához. Egyszóval az otthon lakóinak olyan körülményeket teremthetnénk, amelyekkel pillanatnyilag nem rendelkezünk. Az épület felépítésével az idősek elhelyezési feltételei minden tekintetben megfelelnénk az előírásokban foglaltaknak. Egyelőre a főterv áll rendelkezésünkre, valamint felvásároltuk a szomszédságunkban lévő öt ingatlant, most soron van a hatodik megvétele. Ezzel 5600 négyzetméter építkezési terület jött létre, amelyen lehetővé válna az objektum felépítése. Az új épületnek köszönhetően javulnának az intézményben a lakhatási feltételek és bizonyos szolgáltatások, a férőhelyek száma azonban legfeljebb 10-15 hellyel növekedne – közölte Nacsa István.

Az idősek otthonában a Szociális Gondozó Központ révén lehet bejutni. Az igazgató ismertette a folyamatot. Ezek szerint a beutaló szerv a szociális központ, amelyhez az igénylő, illetve annak hozzátartozója fordulhat. A szociális központ néhány dokumentum begyűjtése után megállapítja az idős személy rászorultságát az elhelyezésre, és azt a tényt is, hogy az elhelyezését és az eltartását az intézményben milyen módon tudja fizetni. A fent említett kategóriába tartozó emberek számára a köztársaság határozza meg az ellátás havi összegét. Ez jelenleg 16 514 dinár az önmagát ellátó személyek, 19 328 dinár a részben segítségre szoruló, illetve 26 161 dinár a teljesen gondozásra szoruló idős emberek esetében. A folytatásban a szociális központ kérelemmel fordul az intézményhez, amelynek a szakbizottsága ezt megvitatja, és dönt a személy felvételéről, ha besorolható a már említett három kategóriába. A felvétel után a szociális központ meghozza közigazgatási eljárásban azt a végzést, amely rendelkezik az elhelyezésről, valamint a havi ellátás összegéről. A szociális törvényt kimondja, hogy az elhelyezett minden vagyonával köteles az ellátását biztosítani. Amennyiben nyugdíja vagy más jövedelme van, akkor abból. Ha ez nem elégséges a havi ellátás kifizetésére, akkor a törvény szerint az idősek esetében kötelezhetők a gyermekeik, akiknek anyagi helyzetüktől függően részt kell vállalniuk a költségekből. A hozzájárulás nagyságrendjét a szociális központ állapítja meg, és kötelezi ennek megfizetésére az idős személy utódait. Amennyiben azok anyagi helyzete ezt nem teszi lehetővé, akkor a fennmaradó részt a köztársasági költségvetésből fedezik. Azoknak az idős személynek, akiknek nincsenek hozzátartozóik, teljes egészében a köztársasági költségvetésből fedezik az otthon költségeit. Az igazgató megjegyezte, hogy a szociális központ rátáblázhatja a költségeket az elhelyezést kérő személy jóváhagyásával az illető tulajdonában lévő ingatlanokra is. Illetve lehetséges az is, hogy az idősek otthona eltartási szerződést köt az elhelyezendő személlyel. Moholon erre több példa is volt az 1990-es években. Mint megtudtuk, az intézmény lakóinak valamivel kevesebb mint fele az észak-bánáti körzetből verbuválódik, legtöbben az adai községből valók. Az otthon lakóinak többsége viszont több mint 30 vajdasági és szerbiai községből érkezett. Köztük vannak Moholról elszármazottak is, akik idős korukra visszaköltöztek szülőfalujukba a rokonokhoz és az ismerősökhöz.

A szociális intézményben 16 személy gondoskodik a lakók elsődleges egészségügyi ellátásáról. Köztük öt egészségügyi nővér, két gyógytornász és egy általános orvos, valamint havonta egyharmad munkaidővel egy elme- és ideggyógyász is. Nacsa István elmondta, hogy gondjaik vannak az egészségügyi ellátás megfizettetésével, mivel az egészségügyi biztosító úgy véli, hogy nem kell a teljes költséget fizetnie a munkások bére és az anyagi költségek után. Emiatt az elmúlt években több alkalommal perelték az egészségügyi biztosítót. Jelenleg is folyamatban van egy per, az intézmény keresetének nagyobb részét első fokon jogosnak ítélte a bíróság, de az egészségügyi biztosító fellebbezett a bírósági határozat ellen, ennek a kimenetelét várják. Az igazgató véleménye szerint a vitás kérdéseket elrendezhetné egymás között a Munkaügyi- és az Egészségügyi Minisztérium, de erre pillanatnyilag nem mutatnak hajlandóságot. Ezért azon munkálkodnak, hogy ez mielőbb megtörténjen.

A Moholi Idősek Otthona 2003-ban elindított egy programot, amely révén különböző szolgáltatásokat nyújtanak az adai község területén élő idős embereknek. Nacsa István arról számolt be, hogy az idősek igényt tartanak a szolgáltatásokra. Pillanatnyilag 46 ebédet szállítanak házhoz, valamint mintegy 25 embernél végeznek házi ápolást és házi gondozást. Az ebéd 185 dinárba kerül. A házi ápolás jelenleg óránként 285 dinárba, a házi gondozás pedig 220 dinárba. Az igazgató ígérete szerint azonban az utóbbi két szolgáltatás ára a közmunkaprogramnak köszönhetően az év végéig mindössze 20-25 dinárra csökken. Az idősek otthonának legújabb szolgáltatása a mosás és a vasalás, ami 5 kiló ruha esetében ez 50 dinárba kerül. Az intézmény emellett az idősek számára klubokat nyitott nemrég Adán, Törökfaluban és Völgyparton. Nacsa István elmondta, egyelőre felmérik, hogy az idősek mivel szeretnének foglalkozni, jövőre viszont már konkrét, részletesen kidolgozott programmal szeretnék működtetni a klubokat.

A nénik kedvenc helyükön időznek
Az intézményben helybeliek és vidékiek is élnek
A Moholi Idősek Otthona

Nacsa István igazgató

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás