A megszorító intézkedések miatt ugyan egyes infrastrukturális beruházások leálltak a törökfalui helyi közösség területén, de több évtizedes késéssel Törökfaluban éppen mostanság kezdődött meg azon utcák egy részének betonozása, amelyek létfontosságúak a mezőgazdaságból élő lakosságnak a termény, a takarmány, valamint a jószágok és a tej a falusi portákra való ki- és beszállítására. Berze Tibor, a törökfalui helyi közösség elnöke szerint több évtizedes késéssel, de megvalósulni látszik a kibetonozott falusi utcákra vonatkozó ígéret. A faluban a meglévő út és a jelenleg folyó útépítés után továbbra is mintegy 2,5 kilométernyi utcában marad továbbra is a földút.
– A törökfalui lakosoknak végre megvalósult az az álma, hogy a farmokra a hátsó bejáraton betonúton szállíthassák ki és be a terményt, a jószágot, valamint ezentúl a tejeskocsik gond nélkül megközelíthetik a gazdaságokat – magyarázata Berze Tibor tanácselnök.
– Végre megvalósul ez az infrastrukturális fejlesztés, pedig 1974 óta már rég meg kellett volna ezt csinálni. Az adai községben 1974-ben végrehajtott tagosítást követően az emberek beköltöztek Törökfaluba, hogy új életet kezdjenek. Akkor teljes infrastruktúrát ígértek nekik. Sajnos, csak most érkezett el annak az ideje, hogy ez megvalósuljon. A projektum első fázisában egy kilométer hosszú út épül, amelyet a helyi önkormányzat finanszíroz, a kivitelező cég két szakembert biztosított a betonozás levezetéséhez, a helybeliek pedig a munkájukat adják. A projektum értékének 30 százalékát a falusiak munkája jelenti. Az utcabeliek egy-egy embert fogadnak háztartásonként, ha munkaképtelenek, illetve maguk állnak be betonozni. A Puskás Vilmos utcában 300 méter út épül, a Kossuth Lajos utcában pedig 700 méter fog elkészülni az idén az állami földek béradásából befolyt pénzből. Ezzel párhuzamosan épül az Adai Nagy Út is, ami egy tanyacsoportot köt össze a faluval. Egyelőre 500–600 méter út hiányzik, ami várhatóan szeptemberig elkészül – közölte a tanácselnök, aki megjegyezte, hogy a tanyacsoportról sok iskolás gyerek jár be a faluba. A helyi közösségnek ezért szüksége lenne egy mikrobuszra, hogy megszervezze a diákok utaztatását az iskolába, illetve ezzel megoldanák a helybeli szállítását a különböző művelődési és sport rendezvények, vagy éppen a testvértelepülésekre. A múlt évben a belgrádi magyar nagykövet azt ígérte, hogy segít a mikrobusz beszerzésében, egyelőre az ügyben nem történt semmi érdemleges.
A takarékossági intézkedések a törökfalui helyi közösséghez tartozó mindhárom falut, Törökfalu, Völgypartot és Valkaisort is érintik, tudtuk meg Berze Tibortól. Törökfaluban bizonytalan időre leállt a faluba vezető bekötőút, a Tito Marsall utca mintegy egy kilométeres szakaszának kiszélesítése és újraaszfaltozása, mert a Tartományi Nagyberuházási Alap nem utalta át a kivitelező cégnek a pénzt. A tanácselnök reméli, hogy az útjavítás még az idén megvalósul. Völgyparton és Valkaisoron viszont a kútfúrás leállításához vezettek a szigorítások. Bár mindkét településnek nagy szüksége lenne nagy kapacitású kútra és a jó minőségű ivóvízre. A kútfúrásra az alap 4-4 millió dinárt hagyott jóvá, a helyi önkormányzat pedig 1-1 milliót. Berze Tibor elmondta, a kivitelező cég egy furatot elkészített, de leállt a munkálatokkal, mert az Alap nem fizetett. Ha ez megtörténik, akkor az idén elvégzik a munkálatokat. Mint mondta, Törökfaluban új, nagy kapacitású kút működik és az egész falut ellátja vízzel. A kutat a helyi közösség működteti, a befolyó vízdíjat a vízhálózat felújítására fordítják, mivel régiek a vezetékek. A kút üzembehelyezésekor a vezetékek egy részét már kicserélték.
A tanácselnöktől nagyon hiányolja, hogy Törökfaluban nincs tejfeldolgozó kisüzem. A tejkrízis azonban megmutatta, hogy a termelőknek legjobb, ha maguk értékesítik a tejet. Ezért igyekszik meggyőzni néhány helyi tejtermelőt, hogy vásároljanak tejautomatákat, amelyekkel a környező városokban, Adán, Zentán, Topolyán és Óbecsén árusítanák a tejet. A gép 7000 euróért beszerezhető Magyarországról. A zsetonnal és apró pénzzel működő tejautomatával naponta 300–400 liter tejet tudnának eladni a termelők. Berze Tibor megjegyezte, hogy Magyarországon már működik a tej értékesítésének ez a módja. Szerbiában pedig kormányrendelet teszi lehetővé a tej árusításának ezt a módját. Emellett az állam a tejautomata árának 40 százalékát megtéríti a termelőnek.
Berze Tibor, a helyi közösség elnöke