2024. november 22., péntek

Védelmezni azt, aki nem tudja magát megvédeni

Igor Jurić: A borostyán riasztás bevezetését az egész kormány támogatja, csak a Belügyminisztérium nem

Az eltűnt gyerekek esetében az Amber Alertet, azaz a borostyán riasztást (amely egy gyermek feltételezett eltűnésekor rendszerszerűen értesíti a felkutatásában érintett szerveket, médiumokat, közösségi oldalakat, sőt még a szomszédságot is telefonjukon keresztül) minél előbb alkalmazni kell, nyomatékosította Igor Jurić, az Eltűnt és Bántalmazott Gyermekek Központjának alapítója azon a Belgrádban megtartott konferencián, ahol a gyermekek biztonsága volt a téma. Jurić kritikát intézett ezzel kapcsolatban az állami szervek felé, mondva, hogy attól tart, a riasztás nem fog megfelelő formát ölteni az eddig alkalmazott módszerek miatt.

Jurić a tegnapi Biztonság és felelősség 2022 elnevezésű konferencián az újságíróknak rámutatott, hogy a problémát a Belügyminisztériumban látja. Véleménye szerint a borostyán riasztás bevezetése kizárólag a belügyminiszter hajlandóságától függ.

– Nem kaptam egyetlen visszajelzést sem és több mint 80 levelet küldtem el. Nem szeretném, ha valaki ezt úgy értelmezné, hogy elkeseredett és dühös vagyok ez miatt. Inkább az keserít el, hogy ma nincs itt a Belügyminisztérium képviselője – hangsúlyozta Jurić, majd hozzátette, a tavalyi konferencián az Interpol képviseltette magát, az idén az FBI, majd leszögezte, minden polgár érdekét szolgálta volna, ha a belügyminisztérium is fontosnak találja a tapasztalatcserét a fiatal életek megmentése érdekében.

Igor Jurić elmondta, tárgyalásokat folytatott a kormányfővel, valójában az egész kormány támogatja az Amber Alert bevezetését, egyedül a Belügyminisztérium fékezi azt.

Christopher Hill, az Amerikai Egyesült Államok nagykövete arról beszélt, hogy az Ambert Alert riasztórendszert Amerikában 25 évvel ezelőtt vezették be, és annak köszönhetően az esetek 97 százalékában a gyerekeket eltűnésük után 72 órán belül sikerült megtalálni.

– Borzasztó, hogy a 21. században szükség van egy ilyen konferenciára, mint a mai, ám az utcákon vannak olyan emberek, akiktől meg kell védenünk a gyermekeinket, ahogy saját magunkat is – hangsúlyozta a nagykövet. Hozzátette, országa készen áll segítséget nyújtani, legyen az szakmai, vagy műszaki jellegű a borostyán riasztás bevezetésében, írja a Beta hírügynökség.

Ana Brnabić kormányfő köszönetet mondott Igor Jurićnak mindazért, amit a szerbiai gyermekek védelme érdekében tesz, majd ígéretet tett, hogy a kormány ezután is támogatni fogja az Eltűnt és Bántalmazott Gyerekek Központja munkáját. Hangsúlyozta, az állam feladata, hogy az erőszakot megfékezze, különösen ha az áldozat gyermek, vagyis ahelyett hogy a „szőnyeg alá söpri”, szembenézzen vele. Ehhez pedig fel kell használni minden rendelkezésre álló eszközt. Ő ebben a kérdésben kulcsfontosságúnak nevezte a gyerekek és a szülők oktatását. Mint mondta ebbe segít az országos Čuvam te (Őrizlek) honlap. Kiderült, annak bevezetése után azt 44 ezer felhasználó kereste fel, ez is igazolja annak szükségességét.

Brnabić az erőszakról beszélve rámutatott, hogy annak legsúlyosabb formája a digitális erőszak, azaz a kortárs erőszak, a gyerekek egymás közti bántalmazása, aminek súlyát sokszor maguk a szülők sem érzéklik. Ebben az esetben a kormány a civil szervezetek szakértelmére hagyatkozik, ám szavai szerint mindenkinek megvan a felelőssége senki sem fordíthatja el a fejét, ha a környezetében felmerül ilyen probléma. Védelmezni kell azt, aki nem tudja magát megvédeni.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás