2024. július 16., kedd

Alultáplált csecsemő

„Ma egyéves. Nagyon várták az érkezését. De amikor megszületett, az egyik szülő nem akart tudomást venni róla. Idővel rájött, hogy nem gondolta át, mit is akar valójában, mit enged meg a másiknak azzal, hogy hagyja, hogy életed adjon neki.

Egyéves Vajdaság statútuma – Vajdaságban. A szülőanya, a tartomány egy éve várja, hogy a másik fél is elismerje közös gyermekük létezését. Ez nem megy könnyen, keményfejű, gyáva az apa – Belgrád. Egy éve próbálja megváltoztatni a gyereket. Úgy formálni, hogy neki is megfeleljen. Ez egy hosszadalmas folyamat, aminek a végét még a keresztapa – az államelnök – sem látja: hétfőn nyilatkozott a magyar királyi tévében a statútumról, mondván még nem tud konkrét dolgokat, változtatásokat ismertetni, még tárgyalnak.

A gyerek eközben éli életet, várja a piperecsomagot, amivel majd elfogadhatóra kozmetikázzák – a kísérőtörvényt. Azért eddig sem élt unalmas életet: sokat beszéltek róla, szidták, féltek tőle, politikai játékok tárgya lett, a szerbiai politikai élet mindennapjainak szerves részévé vált úgy, hogy közben vele nem foglalkozott senki. Az anya képviseletében a tartományi parlament elnöke, a belgrádi kollégájával, még körútra is ment más szerbiai régióközpontokban: be kellett mutatni a csecsemőt a rokonságnak is, meggyőzni őket, hogy a csöppség nem a sátán földre jövetelét jelenti, nem kell tőle félni...”

Valahogy így kezdődhetne egy modern szerb politikai mese. Ebben a mesében az a szép, hogy része lehet mindenki – vagyis akarva, akaratlanul az –, a mesét itt és most írják, rólunk, nekünk és nekik. Nekünk és nekik, mert mintha a statútum szövegtervezetének vajdasági elfogadása óta két teljesen más világban élnének a „szülők”. Szétszedték a babaruhát, de mégis van egy közös gyerekük, ergo valamilyen megoldást találni kell.

Egy éve folyik a vajdasági médiacsapból a statútum-tematikájú írások özöne. A játékban mindenki a saját szerepének megfelelően vesz részt: a vajdasági autonomista pártok „egy vessző változtatást sem engednek meg”, a szerbiai parlamentben képviseltetett magyar párt emberei a jól ismert mérleg nyelve-elméletet követik (tegyük hozzá: sokszor valóban azok), a többi magyar párt sem hazudtolja meg önmagát: minden kizárólag szerb ügy, amiben nem szerepel a „kisebbség”, az „autonómia” vagy a „magyar” szó (mintha mi nem Vajdaságban élnénk), az ország legtámogatottabb pártján belül pedig kialakult egy külön vita Újvidék-Belgrád vonalon. Egyvalamiben viszont megegyeznek: új statútum márpedig lesz. Hogy végül milyen lesz? A mesénk egy része is arról szól, hogy még az államelnök sem tudja pontosan. Egy évvel a születést követően.

A kísérőtörvény kidolgozása a kormány feladata. A szerb parlament elnöke néhány kijelentésében kritizálta őket, mondván, ők rögvest elfogadnák az elfogadni valókat, csak a kormány nem továbbította a törvényjavaslatokat, így hát... Semmi.

Most, hogy ünnepeljük (?) az első szülinapot, azt hittük, hogy majd meglepi Belgrád Újvidéket, az évfordulóra majd visszaküldi a törvénytervezeteket, hangolják már össze a Tartományi Képviselőházban az eredeti szöveggel, és hajrá! De nem ez lett.

Nem is tudom, hogy foglalkozzak-e Bojan Kostreš tegnapi kijelentésével, amely szerint már tényleg a célegyenesben vagyunk, és már csak 2-3 hét kérdése a statútum belgrádi megvitatása. Már nem is emlékszem, hogy hány ilyen kijelentést hallottam. Mindig csak még egy-két hónap, és majd most, vagy nem is, még egy hónap kell.

A jelen állás szerint a lehetséges forgatókönyvek némelyike: Belgrádnak sokkal fontosabb dolga volt eddig, nem volt ideje foglalkoznia kellőképp a statútummal, de minden rendben, lesz mindenünk, szinte „állam az államban” leszünk; nem tudott mit kezdeni vele, nem tudta, hogyan reagál majd Szerbia többi része, mi lenne, ha más régiók is komolyan elgondolkodnának saját autonómiájukról?; egyszerűen nem érdekelte, nyűg az egész. (A helyesnek vélt választ nyugodtan karikázzák be, és majd egyszer kiderülhet, mennyire ismerik a modern szerb politikát.)