Már két hete folyik a találgatás, vajon napirendre kerül-e a Tartományi Képviselőház mára meghirdetett ülésén a statútum kérdése. A válasz: nem, ugyanis a köztársasági kormány még mindig nem hagyta jóvá a hatásköri törvényjavaslatot, amellyel össze kellett volna hangolni a tartományi statútumot és azt a vajdasági parlamentben elfogadni.
A mai ülésen szó lesz a vajdasági költségvetés kiigazításáról, amelyet sürgősségi eljárással utaltak a képviselőház elé, ugyanis a tartományi költségvetésbe hétmilliárd dinárral kevesebb kerülhet, mint amennyit a március 31-én három hónapos huzavona után elfogadotthatározatbanmegszabtak. Hatvanmilliárd dinárra testálták akkor a tartományi költségvetést, de a gazdasági válság miatt ezt hétmilliárddal csökkenteni kellett. Jovica Đukić tartományi pénzügyi titkár szerint a tartományi bevétel eddig 38 milliárd dinár volt, 3,5 milliárd dinárt ruháztak be a Metals Bank feltőkésítésébe, és az egyéb kiadások pedig tartományi szinten 49 milliárd dinárt tettek ki. Ezek szerint a fiskális hiány 11 milliárd dinárra tehető, amit korábban a szerb kormány 6,6 milliárd dinárban határozott meg, de utólagos jóváhagyással a 11 milliárd dinárt is elfogadhatónak minősítette.
Aránylag unalmas napirendi pontnak tűnt a tartományi ombudsman kérdése, de szinte az utolsó pillanatban kiderült, hogy ekörül sincs minden a legnagyobb rendben. Tegnap a közigazgatási szervezéssel és a helyi önkormányzatokkal foglalkozó tartományi bizottság ülésén megállapították, hogy a 2003 decemberében kinevezett tartományi ombudsman Petar Teofilović hatéves mandátuma szeptember 24-én lejárt, s ezért elérkezett a végső határidő, hogy új ombudsmant nevezzenek ki, a réginek a mandátumát hosszabbítsák meg, vagy esetleg megbízott ombudsman irányítsa ezeket a teendőket. Az említett bizottságnak jogában áll javaslatot tenni arra, hogy ki legyen a tartományi ombudsman, de ezzel a lehetőséggel nem él, csak a parlament elé utalta a megállapítást, hogy a mostani ombudsman mandátuma lejárt és hogy foganatosítson eljárást ebben a kérdésben. A Tartományi Képviselőház kétféle döntést hozhat, az egyik szerint a képviselők egyharmada javaslatot tehet arra, hogy ki legyen a tartományi ombudsman, a másik megoldás szerint pedig a tisztelt ház megbízott tartományi ombudsmant nevezhet ki. Időközben felröppent a hír, hogy a mostani ombudsmant nem kívánják megbízottként kinevezni, se újra megválasztani, hanem keresik a lehetőséget, hogy ki töltse be ezt a tisztséget, állítólag dr. Dejan Jančára esett a választás, aki közmegbecsülésnek örvendő nyugalmazott professzor az újvidéki Jogi Karon, ezenkívül a Külügyminisztérium diplomata akadémiájának tanára, Szerbia nagykövete volt Budapesten, s jelenleg dr. Bojan Pajtić, a TVT elnökének tanácsosa a nemzetközi ügyekben.
Számos más kérdés is a tisztelt ház elé kerül, például a Vajdasági Erdők Közvállalat évi jelentésének megvitatása, a Szerb Nemzeti Színház igazgatói bizottságának kinevezése és néhány parlamenti bizottság elnökeinek és tagjainak a megválasztása.
A képviselőházi ülést megelőzően hétfőn valamennyi képviselő a parlament nagytermében gyakorolta a szavazógombok kezelését, ugyanis modernizálták a tartományi parlamentet is, új csippel felszerelt kártyát kaptak a képviselők, s ezentúl csak azzal szavazhatnak, elektronikus úton.