2024. július 17., szerda

Régi elnökség, új feladatok

A CMH felkínálja segítségét a magyar választói névjegyzék összeállításában

Tisztújító közgyűlést tartott kedden délután Zentán a Concordia Minoritatis Hungaricae (CMH), azaz a magyarigazolványok, majd később a vízumigénylések és tanulmányi támogatások ügyeit intéző irodahálózatot működtető civil szervezet.

Dudás Károly elnöki, illetve Bús Ottó titkárnak a területi információs irodák munkájáról szóló beszámolóin keresztül a közgyűlés egy átfogó képet kapott az irodák 2009-ben végzett eddigi munkájáról. A legfontosabb sarokszámok a következők: a CMH irodái idén eddig 11 877 C-típusú vízumigénylésben működtek közre (Szabadka 3290, Zenta 3192, Zombor 1840, Nagybecskerek 983, Temerin 1517, Újvidék 1055) és hasonló nagyságrendben, összesen 10 956 esetben folyósították a kapcsolattartási támogatást (ami gyakorlatilag a vízumdíj utólagos visszaigénylését jelenti).

Ismeretes, hogy a CMH-irodák még 2002-ben, az Orbán-kormány idejében jöttek létre az egész Kárpát-medencében, elsődlegesen a magyarigazolványok iránti igénylések kezelésére. Az igazolványok iránti kezdeti óriási érdeklődés az évek során fokozatosan csökkent, az utóbbi években viszont ismét nőni kezdett, épp annak következtében, hogy csak ennek a dokumentum a birtokában igényelhető vissza a vízumdíj. Mindezek tükrében kell és lehet vizsgálni az egyes irodák magyarigazolványokra vonatkozó idei ügyintézését: Szabadka 1061, Zenta 546, Zombor 160, Nagybecskerek 62, Temerin 242, Újvidék 34, összesen 2105.

Már évek óta a Szülőföldön magyarul pályázat kezelése számít a CMH-irodák egyik legfontosabb feladatának. Ez az a magyar állam által bevezetett, először a 2004/2005-ös tanévben kiosztott anyagi segítség, amellyel Magyarország támogatja a határain túl élő magyar gyermekek anyanyelven történő tanulását. Vajdaság esetében az ily módon megsegített gyermekek száma minden évben a 23 és 24 ezer között mozog, a legutóbbi (tavalyi) tanévre vonatkozó teljes szám 23 689.

Mivel a Zentán megtartott ülés tisztújító volt, a közgyűlés elnökséget, majd azon belül elnököt is választott. Habár a közgyűlés egyértelműen elégedett volt a vezetőség eddigi munkájával, mégis változásra kényszerült, az elnökség egyik tagjának, Békássy Andornak a közelmúltban történő elhalálozása miatt. Helyette a Vajdaságban működő református-keresztény egyház képviseletében Orosz Attila lelkészt választották be az elnökségbe (egyben magába a CMH-ba is). Az öttagú elnökség további négy tagját, Döme Csabát, Tordé Rozáliát, Dobai Jánost és Dudás Károlyt a közgyűlés megerősítette eddigi tisztségében, ez utóbbit pedig ellenszavazat nélkül, egy tartózkodás mellett újból elnökké választották. Pozsár Tibor szintén megmaradt az ellenőrző bizottság elnökének.

A közgyűlés egy javaslat nyomán határozatban fogadta el, hogy legközelebbi, lehetőleg még november hónap folyamán megtartandó ülésére meghívja Pásztor Istvánt, a VMSZ elnökét és Józsa Lászlót, az MNT elnökét, hogy közvetlenül és élőszóban mondják el nekik, milyen módon tudná segíteni a CMH, és elsősorban az általa irányított, nagy terepi tapasztalattal rendelkező irodahálózat a magyar választói névjegyzék összeállítását.