A Tartományi Oktatási Titkárság úgy döntött, hogy idén október 30-ától november másodikáig tartson az őszi szünet, amikor is közbeesik a mindenszentek és a halottak napja, így az általános iskolákban ezeken a napokon nem folyik tanítás. Erről számolt be többet között lapunknak Juhász Etuska , a szabadkai Jovan Mikić Általános Iskola igazgatónője:
– A Tartományi Oktatási Titkárság lehetőséget adott a diákoknak, hogy a saját ünnepeiket megtartsák. Kérdés, hogy milyen módon, mert ha ezeket ledolgozzuk, akkor nem korrekt. Legtöbb négy munkaszombat lehet egy tanévben, szóval egyes ünnepnapokat végül különleges órarend szerint pótolunk. November 3-án, kedden startolunk, de pénteki órarend szerint dolgozunk. Nagyon sietünk, mert ebben az tanévben már június 11-én befejezzük a tanítást. Talán jobb lenne, ha néhány napot hozzátennénk és felszabadítanánk a szombatokat, valamint a ledolgozandó ünnepnapokat. Szerintem a szombat legyen a gyerekeké és a szülőké, a családlátogatásé, a bevásárlásé, a szabad aktivitásoké vagy sporté. Ezen lehetne korrigálni. Fontosak az ünnepek, hogy érezzék a gyerekek, mi a mindenszentek és halottak napja, még akkor is, ha az iskolákban hivatalosan őszi szünetként lettek feltüntetve. Iskolánkban a néphagyományok órán belül foglalkozunk ezekkel a napokkal, és minden évben fokozzuk, bővítjük a tartalmát, a korosztályhoz igazítva. Ez főleg az alsósokra vonatkozik, mert felsőben már változik a választott tantárgy – mondta az iskolaigazgató.
Vajdaság részére a Tartományi Oktatási Titkárság határozza meg az iskolanaptárt. Dr. Jeges Zoltán, Tartományi Oktatási Titkár indokoltnak tartja az őszi szünet bevezetését. Ennek kapcsán lapunknak a következőt nyilatkozta:
– Akkor tartunk őszi szünetet, amikor betehetjük a naptárba, hiszen ez nagy gond a két karácsony miatt. Sokan háborognak ellene, mert úgy gondolják, hogy csökkenti a diákok iskolakezdési lelkesedését. Szerintem ez a néhány nap nem megy a tanulási kedv rovására. Valójában az iskolák azt szorgalmazták, hogy egy hétig tartson az őszi szünet. Idén ezt a megoldást találtuk, így is az első félév rövidebb a másodiknál. Néhány dolog először szerepel az iskolanaptárban, ez az egyik. A másik, hogy a nemzeti tanácsok által elfogadott ünnepek megtarthatók, azzal, hogy szombatokon le kell őket dolgozni. Ezeket is úgy próbáljuk bejegyezni, hogy ne ütközzenek más vallási ünnepekkel. A Pravoszláv Egyház egyik Zadušnicája épp november hetedikére esik, amikorra munka szombatot iktattunk be az iskolanaptárba. Az iskolák kérésére ezt úgy módosítottuk, hogy az iskolaigazgatók áttehetik másik szombatra is, így több tanintézményben november 14-ére tolódik a munkaszombat. A ledolgozások is az iskolanaptárhoz kötődnek, a lényeg, hogy meglegyen a 180 munkanap, amennyit a törvény előír. Ügyeltünk arra is, hogy más vallásokra vonatkozó ünnepeket is tegyünk szabadnapokká. Amennyire tudtunk, eleget tettünk az igényeknek, de ez nagyon nehéz egy ilyen multikulturális közegben – mondta el a tartományi titkár.
Szabadka területén a legtöbb középiskolába pénteken rövidített órákat tartottak, míg a hétfő náluk is szabad. Dr. Jeges Zoltán szerint jogukban áll az iskolaigazgatóknak módosítani, de ezt kérelmezni kell. A felsőoktatási tanintézményekben többnyire nem számít szabadnapnak a hétfő, kivéve a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kart, ahol a halottak napján nincsenek előadások.