2024. november 26., kedd

Családias hangulatú diákotthon

A szórványból érkezett főiskolások, egyetemi hallgatók számára létrehozott szabadkai Rehák Kollégium idén kezdte meg a 14. tanévet
A diákok ajánlólevéllel érkeznek a Rehák Kollégiumba

A szabadkai Rehák Kollégium 1996. október elsején nyitotta meg kapuit a diákok részére, amit Rehákné Pósa Rózsa és a szabadkai önkormányzat alapított. Dr. Rehák László özvegye a férje emlékére családi házukat diákotthonná alakította. Kezdetben tizenkét tanulót fogadott be a kollégium, majd a következő évben hozzáépítettek még két szobát, ahol további nyolc fiú szállhat meg.

Immár tíz éve a Rehák Kollégium nevelője Sziveri Julianna, nyugalmazott tanítónő, aki a kollégiumról szólva lapunknak a következőket nyilatkozta:

– A kollégium azzal a céllal alakult, hogy lehetőséget nyújtson azoknak a jó képességű, szorgalmas, szórványban élő diákoknak, akik anyanyelvükön folytatnák tovább tanulmányaikat és fejlesztenék a magyarságtudatukat. Igyekszünk tudatosítani, hogy a magyar diákok is főiskolát, egyetemet fejezzenek be, mert csak így érvényesülhetnek. Célunk mindig is az volt, hogy a diákok tanulmányaik befejezése után visszakerüljenek abba a közösségbe, ahonnan eljöttek. Sajnos erre nem jók az esélyek, hiszen még az egyetemet végző diákok sem jutnak munkához. Sokan átkerülnek Magyarországra. Azt is szorgalmazom, hogy folytassák a tanulmányaikat, mert jelenleg ez a legjobb befektetés. Inkább a tudásukat gyarapítsák, minthogy valahol aprópénzért dolgozzanak, és elfelejtsék mindazt, amit eddig elsajátítottak.

Kezdetben a férjemmel együtt vállaltuk ezt a feladatot. Amíg középiskolások is laktak nálunk, naponta felváltva itt aludtunk. Néhány éve már csak főiskolások és egyetemisták élnek itt, mivel nem tudjuk megoldani az étkeztetést. Ehhez jól felszerelt konyha és szakképzett személyzet kell. A főiskolások és egyetemisták az állam költségére tanulnak, ők kedvezményesen kapnak reggeli, ebéd és vacsorajegyet a Közgazdasági Kar mellett működő Egyetemista Központban. Tekintettel arra, hogy már nagykorúak és önállóbbak, kevesebb időt töltünk velük. Az önkormányzat idén új elnökséget nevezett ki, és remélem, hogy számíthatunk az együttműködésére, mivel a kollégium nagyon nehéz körülmények között működik.

A diákok ajánlólevéllel érkeznek, és sikeres pályázat útján kerülhetnek be a kollégiumba. Az idei tanévvel együtt összesen 81-en laktak, laknak az otthonunkban, jelenleg 19-en, akik Székelykevéről, Magyarcsernyéről, Muzslyáról, Majdánról, Csókáról, Zentáról, Bácskossuthfalváról, Szenttamásról, Temerinből, Zomborból érkeztek. Akik ugyanabba az iskolába iratkoztak általában egy szobába kerülnek, így kisegítik egymást.

Fontos betartaniuk a házirendet, este tizenegy óra után el kell csendesedni, ekkor már bezárjuk az ajtót, de mindenkinek van kulcsa. Szükséges bejelenteni, ha később érnek haza, hogy tudjuk ki merre jár, mivel rendszeresen látogatják a színházi előadásokat, különféle rendezvényeket stb. Az új lakókkal még az ősz folyamán tervezünk látogatást a Városházára, a múzeumba és az állatkertbe, de év közben is tartunk ünnepségeket.

A jelenleg itt lakó diákok közül már senki sem ismerhette meg személyesen Rózsa nénit, aki szívét-lelkét adta ezért a diákotthonért. Amikor már nagyon lebetegedett, akkor is csak a diákok érdekelték. Szívén viselte a kollégium sorsát. Amit ő elkezdett, én folytatom, hogy a diákotthon a gyerekeknek ne csak hálóhely legyen, hanem a második otthonuk – mondta el Sziveri Julianna.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás