2024. július 16., kedd

Hatvanéves az Újvidéki Rádió

Központi megemlékező ünnepség az M Stúdióban
A díjazottak az M Stúdió színpadán. Józsa László, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke a határon túlívelő médiakapcsolatok kiépítéséért és a magyarországi médiával való együttműködésért, valamint a magyar nyelvű műsorok fejlesztéséért és az objektív tájékoztatás terjesztéséért érdemelte ki a rangos elismerést (Fotó: Ótos András)

Az újvidéki M Stúdióba, péntek délre meghívót kaptak mindazok, akik egykoron és most az Újvidéki Rádióban dolgoztak vagy dolgoznak, ugyanis ott szervezték meg az Újvidéki Rádió fennállásának 60. évfordulójára az ünnepséget.

Az egybegyűlteket Pavle Milivojević, az Újvidéki Rádió igazgatója köszöntötte. Ádám Tibor, valamennyiünk számára ismert rádiós újságíró köszöntötte televíziós felvételről az egybegyűlteket, és Adám Olga is szólt, aki az Újvidéki Rádió szerb szerkesztőségének első bemondója volt, akit 120 jelentkező közül választottak ki.

Az ünnepi műsor hivatalos megnyitója során Blažo Popović, a Vajdasági Rádió és Televízió vezérigazgatója köszöntötte az ünneplő rádiót, és felidézte, hogy 1949. november 29-én az akkori köztársaság napján szólalt meg először az Újvidéki Rádió, oly módon, hogy felcsendült a himnusz, majd Luka Mrkšić, a Tartományi Képviselőház akkori elnöke mondott köszöntő beszédet. (Úgy látszik, már akkor is a tartománynak nagyon fontos szerepe volt a társadalmi politikai életben.) Majd kezdetét vette nyomban öt nyelven a nyolcórás műsor sugárzása hétköznapokon, vasárnaponként pedig 15 órán át volt hallható a rádió. Különösen nagy hangsúlyt fektettek arra, hogy az Újvidéki Rádió kezdettől fogva tükrözte Vajdaság többnemzetiségű összetételét. Egészen 1980-ig kellett várni, amikor huszonnégy órássá vált a szerb-horvát nyelvű műsorok sugárzása és hat évre rá ezt a magyar nyelvű műsorok sugárzása is követte. A vezérigazgató hangsúlyozta, hogy Vajdaság többnemzetiségű jellegére nemcsak, hogy odafigyeltek, hanem azt mindig is serkentették, és mára, igaz, hogy azóta az Újvidéki Rádiót már többféleképpen hívták (volt Szerbiai Rádió és Televízió, majd Vajdasági Rádió és Televízió lett), de egy a lényeg, 10 nyelven sugároz műsort.

Az ünnepségen jelen volt Varga Imre, a Magyar Köztársaság nagykövete is.

Az ünnepi köszöntőbeszédek lezárulta után az elismerések kiosztására került sor, szakmai díjban részesültek: Siniša Stanković, Zvonko Bal, Marija Stanč, Želimir Tot és Dušan Ščekić. Boris Labudović, a rádió igazgatói bizottságának elnöke osztotta ki az úgynevezett Nagy Plakettet, amelyet hat személynek ítéltek oda. A plakettet a következő személyek kapták: Irinej Bulović bácskai püspök, Józsa László, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke, Predrag Radanović, a Szerbiai Kőolajipari Vállalat végrehajtó igazgatója, Miroslav Visković, az Újvidéki Egyetem tanára, Čedomir Popov a Matica Srpska részéről a kultúra és a többnemzetiségű identitás megőrzéséért és dr. Bojan Pajtić, a TVT elnöke.

A díjazottak nevében Bojan Pajtić megköszönte az Újvidéki Rádió összes dolgozójának, hogy a bombázást követően nehéz körülmények között is mindent megtettek azért, hogy Vajdaság kulturális, etnikai, politikai és gazdasági sokrétűségének hangot adjanak és megőrizzék ezt a ránk jellemző tarkaságot.

„Méltatlan kitüntetés”

– Az MNT legális és illegális tevékenysége folyamán nem akadályozta meg a vajdasági magyar nyelvű tájékoztatás leépítését. A Magyar Szó napilap szerkesztését a befolyása alá hegyezte, tartalmát egyszólamúvá tette, számos dolgozóját elbocsátotta, a vállalat eredményességének mérlege „a nulla közelébe került”. Az Újvidéki Rádió adását a kilencvenes évek óta csak ultrarövid hullámon sugározza. 2008-ban 11 olyan rádióállomás szűnt meg Vajdaságban, amelyek magyar nyelven is sugároztak műsort. Az Újvidéki Televízió magyar műsorsugárzási ideje és alkalmazottainak száma nagy mértékben csökkent. Az MNT-nek a magyar lakosság érdekeit kellene védenie, ez azonban nem jelenik meg a sajtó terén kifejtett tevékenységében.

Ezért méltatlannak tartjuk a Magyar Nemzeti Tanács Nagy Plakettel való kitüntetését az Újvidéki Rádió és a Vajdasági Rádió és Televízió Műsorszórási Intézménye részéről, amelyet az önmagát a testület elnökének nevező Józsa Lászlónak szándékoznak átadni – áll egyebek mellett abban a közleményben, amelyet Nagy Margit, a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesületének elnöke írt alá, és hat másik civil szervezet, valamint a VMDP, a VMDK és az MRM vezetői támogatnak.