A szabadkai Kosztolányi Dezső Diáksegélyező Egyesülethez idén több mint 1100 kérvény érkezett. A napokban sikerült ezeket elbírálni, így az ösztöndíjak első részletének átutalásánál tartanak. Jelenleg 200 középiskolást és 66 egyetemistát támogatnak.
Kovács Károly, a KODDE elnöke lapunknak nyilatkozva elmondta:
– A 2009/2010-es tanévben a középiskolásoknak négy ösztöndíjat fizetünk ki, míg az egyetemista, főiskolás tanulóknak három havit. Ennyi pénzzel rendelkezünk pillanatnyilag, és ahogy érkezik a következő átutalás, folytatjuk a kifizetéseket. Idén olyan újdonságokat is bevezettünk, hogy az ösztöndíjakat a bankszámlára utaljuk, és nem szükséges értük bejönni az irodába. Továbbá bővült a kiemelt egyetemisták száma: tavaly egy volt, idén tíztagúra duzzadt a számuk. Itt elsősorban a tanulmányi eredmény döntött, illetve hogy olyan egyetemre járjon a diák, ami részben hiányszakmának bizonyul. A listák megtekinthetők a honlapunkon, www.kodde.org.rs. Szeretném megnyugtatni a diákokat és a szülőket, hogy a megígért ösztöndíjak folyósítása megtörténik a napokban. Technikai okok miatt nem lehetséges mindet egy napon átutalni – mondta az elnök, majd folytatta:
– Az eddig biztosított támogatásokból a KODDE az ösztöndíjakat csak decemberrel bezárólag tudja kifizetni. Valójában azért határoztuk meg a decembert mint határidőt, mert a pénzzel, amiket a Szülőföld Alaptól és a Tartományi Jogalkotási, Közigazgatási és Nemzeti Kisebbségi Titkárságtól kaptunk december 15-ig, illetve 31-vel bezárólag kell elszámolnunk. Ha nem így cselekszünk, kénytelenek vagyunk visszaadni a pénzt. Nem tehettük meg azt, hogy a beérkezett pénzeket szétosztjuk júniusig, habár ez volt az elsődleges elképzelésünk. Mindazonáltal ez egyben segélykérés is, tehát várjuk azok jelentkezését, akik támogatnának bennünket. Bátran felkereshetnek az irodánkban. A jövő évben is számítunk a Szülőföld Alap, továbbá a Tartományi Jogalkotási, Közigazgatási és Nemzeti Kisebbségi Titkárság támogatására. Az ösztöndíjakat 2010-ben is ez alapján a lista alapján továbbítjuk, természetesen annyit, amennyit kapunk. Már pályáztunk a Szülőföld Alapnál, remélhetőleg január-február folyamán megszületik a döntés és megtudjuk, hogy mennyit hagytak jóvá. Idén először tőlük érkezett meg a pénz és felállítottunk egy listát. Utána a Tartományi Jogalkotási, Közigazgatási és Nemzeti Kisebbségi Titkárságtól is megkaptuk, így bővítettük a listát, de nem emeltük az ösztöndíj összegét.
Az elnök ezek után kitért arra, hogy sokan kritizálják a névsort.
– Ezúton szeretnék elnézést kérni azoktól a diákoktól, akik úgy érzik, esetleg arra érdemtelenek is kapnak az ösztöndíjat. A bizottsággal bizonyos okmányok alapján pontozunk, és sajnos ezek alapján nincs belátásunk arra, hogy a munkanélküliként bejegyzett szülő milyen módon jut jövedelemhez, dolgozik-e feketén vagy másképp. Így bizonyára mindig lesznek olyan diákok, akik átjutnak a rostán. Bízok benne, hogy egy-két kivételtől eltekintve mégis sikerült olyan diákokat támogatnunk, akik ezt tényleg megérdemlik. Ha valakinek van ötlete, hogy hogyan lehetne hatékonyabban elvégezni a rostálást, akkor várjuk a javaslatát. Az egyesületnek voltak régen aktivistái, de már nem létezik ez a hálózat – hangsúlyozta Kovács Károly, aki végezetül hozzátette:
– A napokban megjelenik azok névsora is, akik külföldről, a frankfurti székhelyű Vajdasági Magyarok Németországi Szövetségétől kapnak támogatást. Legalább negyven egyetemista és főiskolás jut ilyen módon ösztöndíjhoz, továbbá minimum tizenöt középiskolás, gimnazista a bécsi székhelyű Szent István Egylet támogatottjává válik. Ez szép szám és minden támogatónknak köszönjük az adományát.