Hogyan jött létre a Mária Rádió?
– A kezdetek 1983-ba, egy olaszországi, Milánóhoz közeli kisvárosba nyúlnak vissza, ahol a helyi plébánia rádiójaként Mária Rádió néven indítottak műsort, mely szentmiséket és rózsafüzér-imádságokat közvetített. Néhány év múlva az akkori pápa, II. János Pál felhívására megalakult az az egyesület, mely határozottan a hitoktatásra és az imádságokra helyezte a hangsúlyt. Több rádióállomás is létrejött, egyre népszerűbbek lettek, persze mindez hamar átlépte Olaszország határait, s a kilencvenes évek végén megalakult a Mária Rádiók Világcsaládja. Ma világszerte 56 rádió létezik, és számuk állandóan emelkedik.
Hol tart ma a hazai Mária Rádió?
– Újvidéken 2003. november 13-án hallhatták először a Mária Rádió hangját. Mint akkoriban szinte mindegyik adó, mi is amolyan kalózrádióként kezdtük az idevágó törvények megszületéséig és a hivatalos frekvenciakiosztás lebonyolításáig. A körülmények lassan javultak, a világcsalád gondoskodott a megfelelő felszerelésről. Öt frekvenciát tudtunk megszerezni; a rádió központi szerkesztősége Újvidéken működik, emellett Szabadkán, Zomborban, Plandištén és Leskovacon vannak még helyi stúdióink. Két szerkesztőségünk van, egy a magyar nyelvű és egy a szláv nyelveken készülő műsorokért felel. Mivel a mottónk az, hogy minden házba eljuttassuk Isten igéjét, szeretnénk, ha mielőbb bekerülnénk a kábeltévés rendszerekbe is, olyan térségeket is lefedve ily módon, ahol nem élhetünk a hagyományos műsorszórási joggal.
A Mária Rádió lelki vezetője Erhard Róbert atya. Vele telefonon beszélgettünk.
Mióta látja el ezt a feladatkört?
– Elég új keletű dologról van szó, tulajdonképpen ez év októbere, az elengedhetetlen püspöki áldás elnyerése óta.
Mit jelent a Mária Rádió lelki vezetőjének lenni?
– A lelki vezető jelenléte természetesnek számít a világcsaládban. Sokoldalú szerep ez, melynek alapját mégis a rádió szellemiségének megőrzése s a foglalkoztatottak lelki gazdagítása képezi. Egyfajta arculatformáló munkáról van szó, melynek lényege Isten hatalmasságának hirdetése. A feladatkör a műsorok lelki struktúrájának meghatározása, a rádió által létrehozott virtuális plébánia működtetése mellett olyan egyszerűbb, „földhöz ragadtabb” vagy – mondjuk úgy – világiasabb elemekre is kiterjed, mint például egy-egy, a műsorhoz illő népszerű, mindenki által ismert dal bejátszása, vagy például megtanítani a műsorvezetőket arra, hogy egy komoly, vallási adón is szabad belenevetni a mikrofonba... Elvégre a végső cél az, hogy
közelebb kerüljünk Istenhez.
Petri Erika, a Mária Rádió magyar nyelvű műsorainak szerkesztője a kezdetek óta
a rádióban a dolgozik, előbb mint önkéntes, később pedig mint állandó foglalkoztatott.
Mi határozza meg a műsorkészítést? – kérdezem őt.
– A Mária Rádiók Világcsaládjának van egy közös elve a műsorszerkesztés tekintetében, s ennek mentén próbáljuk helyi szinten, az itteni elvárásokkal összhangban megválaszolni a műsorkészítés kapcsán felmerülő kérdéseket. Műsorszerkezetében a Mária Rádió a legfontosabbnak az ima, a tanítás és az emberi értékek megjelenítését tartja. A rózsafüzér naponta négy ízben szerepel műsorunkban, szentmisék is napi rendszerességgel hallhatók, adventi időkben
és egyéb ünnepekkor naponta kétszer is. A plébánosok által tartott rádiós hittanórák a tanítói jelleget erősítik. A világcsalád által meghatározott elv egyik alappillére az interaktivitás. A hallgatók állandóan hozzászólhatnak, véleményt alkothatnak, telefonon, üzenetben is.
Milyen visszajelzéseket kapnak a hallgatóktól?
– Meglepően sokan jelentkeznek a beszélgetős műsorainkba. Imaműsorain előtt fennáll annak a választásnak a lehetősége, hogy az adott imába mely szándékokat foglaljuk bele, s egy-egy ilyen alkalommal már szinte korlátok közé kell szorítani a jelentkezők számát, akkora az érdeklődés. A mi emberünkben nagyon nagy az ima erejében való hit. A mindennapi szükségletektől a legnagyobb kérésig, az apró köszönettől a legerőteljesebb háláig élénken él az emberekben annak az igénye, hogy ezeket megossza imatársaival és az Úrral.
Mit jelent Vajdaságban ma vallási rádiót működtetni?
– Tematikus adó vagyunk, s azok hallgatnak bennünket, akiknek ezek a műsorok feltöltődést, örömet, gazdagodást jelentenek. Úgy érzem, számunkra és hallgatóink számára is igen nagy jelentőséggel bír a Mária Rádió. Ezt alátámasztják az önkéntes alapon bedolgozó munkatársaink s a hallgatói kommentárok is. Tudja, egy szentmise közvetítése egy olyan embernek, aki akár betegség miatt, akár egyéb okból nem tud elmenni a templomba, holott egész életében rendszeresen eljárt oda, a világ legfontosabb dolgát jelentheti...
Közélet
A Mária Rádió stábjaÚjvidéken, az Agapé kiadó egyik termében improvizált kis stúdióból 2003 végén először szólalt meg az éterben a világ néhány országában akkor már jól ismert rádióállomás, melynek szellemi alapját a keresztény értékek továbbítása, a missziójellegű munkamegközelítés, a napi politikai történések teljes kizárása s a reklámmentesség képezi. A Mária Rádióról van szó, mely céljául a lelki megújulást tűzte ki, a hit erejének növelését, az Istenhez való közeledés könnyebbé tevését. A rádió szerkesztőségében járva Tatjana Cvetković koordinátort kérdeztem a kezdetekről.