2024. november 26., kedd

Megnyílt az égbolt

Egyre több külföldi légitársaság indít járatot Belgrádból, ám óvatosan az olykor csábító reklámajánlatokkal

Most, a vízumkényszer feloldását követően egyre nagyobb lesz az érdeklődés az európai városokba tartó repülőjáratok iránt, amit, természetesen, a légitársaságok is kiválóan megéreztek és próbálnak minél ügyesebb fogásokkal kihasználni. A profitközpontú reklámokban lassan már szinte nulla alá süllyednek az akciósnál akciósabb árak.

Mint az ilyen esetekben általában lenni szokott, bizonyos utánajárással viszonylag könnyen kideríthető, hogy a 19 meg 29 eurós jegyárak hanyag eleganciával száz-kétszáz eurón felülivé domborodnak a helyfoglalás során. Igaz, figyelembe véve a nyugat-európai nagyvárosokba tartó autóbuszjegy-árakat, nem kétséges, hogy kifizetődőbb, kényelmesebb, és nem mellékesen lényegesebben gyorsabb a repülőút, ez azonban még mindig nem igazolhatja a már-már félretájékoztatásnak is titulálható reklámárakat.

Az utóbbi hetek gazdasági híreiben meghatározó szerepet töltöttek be azok az új légitársaságok, melyek elindították első gépüket Belgrádból, vagy legalábbis előrejelezték abbéli céljukat. A román Taromnemzeti légitársaság Bukarest és Belgrád között indított rendszeres járatot. Heti három alkalommal – hétfőn, szerdán és pénteken – repül majd a Tarom gépe Belgrád és a román főváros között. A menettérti jegy 92 euróba kerül, ez magába foglalja a különböző illetékeket is. December közepétől újra repülnek a Malév magyar légitársaság gépei a Belgrád–Budapest vonalon. A Budapestről érkező repülőgépek mindennap 14.10-kor landolnak a Nikola Tesla repülőtéren, Belgrádból pedig 14.45-kor indulnak vissza Budapestre. A menettérti jegy ára az illetékekkel együtt 185 és 374 euró között mozog, attól függően, hogy akciós jegyárról van-e szó. A Niki osztrák fapados légitársaságnál már a hónap elején bejelentették, 2010. február 1-jén felszáll az első bécsi járatuk a belgrádi repülőtérről. Esetükben sem 20–30 euró a végső ár, ahogyan azt az elmúlt időszakban sokszor hallani lehetett, egy online foglalás alkalmával kideríthető, hogy a menettérti jegy Bécsbe legalább 90 euróba kerül, de természetesen repülhetünk 100 eurót jócskán meghaladó összegért is, az időponttól és persze az osztálytól függően. A Niki mellett a belgrádi repülőtérről már egy ideje repülhetnek a polgárok a German Wings, a Norwegian Air Shuttle és a Nordic Airlink fapados légitársaságokkal is.

A hazánkból közlekedő járatok és társaságok számának növekedése kétségkívül megváltoztatta a hazai JAT légitársaság helyzetét, mely, felvéve a konkurenciával a versenyt, engedett a sokáig befagyasztva tartott árain, ugyanakkor nagyotmondásban sem szeretne alulmaradni, és elsősorban a fővárost teleaggatta, a 19 eurós európai jegyekre utaló reklámaival. A fapados járatok tömegesebb felbukkanása kapcsán Srđan Radovanović, a Jat Airways igazgatója a múlt héten elmondta, hogy légitársasága számára nem ezek jelentik az igazi konkurenciát, hanem a nagy társaságok. A csábító 19 eurós jegyárra hangsúlyt fektető reklámstratégia azonban mégis inkább arra enged következtetni, hogy a JAT – legalábbis jelenleg – a fapadosokkal kívánja felvenni a versenyt. A 19 eurós jegyekről el kell mondani, hogy kizárólag egy irányba szólnak, s nem tartalmazzák az illetékeket, melyekre, menettérti jegy vásárlása esetén, a számítások szerint, még mintegy 100 eurót ki kell a reptéri tolóablaknál fizetni. Emellett az olcsóbb jegyárak, egy-egy járaton csak meghatározott számú promóciós helyre érvényesek, összesen 30 ilyen jegyet adnak el a százhúszból.

Nem kérdéses, hogy az újonnan előállt helyzet, a légiközlekedés területén tapasztalható erőteljesebb konkurencia, mégha nem is rögtön, de hosszú távon rendkívül pozitív fejleményeket, a nagyobb választási lehetőség mellett olcsóbb jegyárakat eredményez majd. Mégha nem éppen a plakátokon szereplő összegekért, de az egy évvel korábbi áraknál olcsóbban már jelenleg is vehetünk repülőjegyet. Az egyik legfontosabb dolog, hogy időben foglaljunk helyet, így kis szerencsével nem fogunk lekésni az alkalmi kedvezményekről.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás