2024. július 18., csütörtök

Van munkaerőfelesleg az oktatásügyben

Az ésszerűsítést mégsem lehet kézlegyintéssel elintézni, hanem megfelelő előkészülettel a következő tanévtől, vélekedik a Vajdasági Tanügyi Dolgozók Szakszervezete

Nehéz eldönteni, hogy az újra felmelegített sztrájkfenyegetés a pedagógus szakszervezetek részéről összefüggésben áll-e a szerbiai oktatásügyi felügyelőség bejelentésével, miszerint csak a dél-bácskai és szerémségi körzetben ezer munkafelesleg van az iskolákban, és ugyanitt mintegy háromszáz tagozatot törvényellenesen készülnek megnyitni, tény azonban, hogy a pedagógussztrájk nyár végi felemlegetése nyomán az illetékes felügyelőség igen megdöbbentő adatokat hozott nyilvánosságra.

Attól függetlenül, hogy ígéret van, és kijavítják a júliusi bérek elszámolásába csúszott tévedést – ebből kifolyólag a sztrájk is tárgytalanná válik –, a pedagógusköröket igen érzékenyen érinti az a bejelentés, miszerint nem lehet tovább tolerálni a munkaerőfelesleget, és törvénytelenül tagozatokat sem lehet nyitni.

Miodrag Protić, a Vajdasági Tanügyi Dolgozók Szakszervezete újvidéki szervezetének elnöke véleménye szerint lehet eltúlzottak a bejelentett adatok, miszerint csak a dél-bácskai és szerémségi körzetben ezren maradhatnak munka nélkül, ugyanakkor elismerte, hogy van munkafelesleg az oktatásügyben.

– Nem csak arról van szó, hogy egyre kevesebb a gyerek az iskolákban, hanem arról, hogy az utóbbi években ésszerűtlen volt a foglalkoztatási politika. Kendőzés nélkül kimondhatom, hogy pártalapon történt a foglalkoztatás sok intézményben. De, még ebben a helyzetben is a szakszervezetünk azon az állásponton van, hogy megfelelő szociális programot kell minél előbb kidolgozni, hiszen a ma munkaerőfeleslegként emlegetett dolgozókat törvényesen vették fel munkaviszonyba. Tény, hogy túl sokan vagyunk az oktatásügyben, és csökkenteni kell a létszámot, viszont ezt nem lehet máról holnapra megoldani. A mi szakszervezetünk évek óta tiltakozik az ésszerűtlen foglalkoztatás miatt, figyelmeztet a munkaerőfeleslegre, de a felügyelőség semmire sem reagált. A tagozatokat illetően az az álláspontunk, hogy idén még mindent a régiben kell végigcsinálni, és megnyitni a tervezett tagozatokat. Elő kell teremteni a pénzt, és átgondolt előkészülettel a következő tanévre időzíteni a racionalizációt. Ugyanígy kell kezelni a munkaerőfelesleget is, már a jövő év májusában tudni kellene, hogy a 2009/10-es tanévben ki vállalhat munkát, ki nem.

A tagozatok esetleges csökkentése különösen érzékenyen érintheti a köztudomásúlag kisebb létszámú nemzetiségi tagozatokat. Az érvényben levő törvények szerint ugyanis kisebbségi tagozat legalább 15 tanulóval nyitható. A szerb tagozaton ez a létszám legalább 25 kell, hogy legyen. Olyan esetek is vannak, hogy a kimondottan kis létszám miatt kombinált tagozatot nyitnak, amihez a törvény értelmében legfeljebb 20 diák kell két osztályból.