2024. július 16., kedd

Megátkozták Tadićot

A parlament tegnapi ülésén sem esett szó a napirendi pontokról – Vizsgálat indul Ranko Panić halála kapcsán
A radikálisok megtapsolták egymás felejthetetlen produkcióit (FoNet)

Az elég egyértelmű volt, hogy nem a napirendi ponttal fog foglalkozni az ellenzék, de a tegnapi parlamenti ülésen túltettek eddigi viselkedésükön is: megátkozták Boris Tadić köztársasági elnököt, és a vele szóba állókat. A radikális Nataša Jovanović azt „kérte”, hogy „haljon el a magja, és sohase süssön rá a nap, érje utol Isten büntetése”, azt is, aki megbocsát és szóba áll Tadićtyal , azzal az emberrel, aki kiadta Radovan Karadžićot .

– Tadić a legnagyobb áruló. Egy nap mindenkit utolér a rá szórt átok – mondta Nataša Jovanović, a pravoszláv hagyományokra hivatkozva pedig azzal fenyegette Tadićot, hogy minden szerb általános iskolás is tudja, hogy a szerb átok nem évül el. A képviselők pedig „talán” tanultak erről, mondta.

Jovanovićhoz csatlakozott párttársa, Vjerica Radeta, akivel egymást váltva dicsőítették Radovan Karadžićot és Vojislav Šešeljt. Radeta szerint Tadić obstruálja a parlament munkáját, és nem ők.

– Az az átkozott (Tadić) felelős Ranko Panić haláláért, és mindenért, ami a tüntetés napján történt. Mindenért Tadić diktátor a felelős – mondta Radeta, a július 29-ei a radikálisok szervezte Radovan Karadžić kiadatása elleni tüntetéssel kapcsolatban.

Radeta ezt követően rátett még egy lapáttal, mondván Ranko Panić anyjának könnyei utolérnek mindenkit, aki felelős fia meggyilkolásáért.

– Ez nem múlhat el azon átok nélkül, ami minden szerb árulót utolér. Átkozott legyen minden radikális, és azoknak rokonai, utódai is, aki valaha is találkozott Tadićtyal, miután ő kiadta Radovan Karadžićot – átkozódott Radeta, majd azzal gyanúsította meg a köztársasági elnököt, hogy eladja Vajdaságot, a meggyilkolt demokrata kormányfőt, Zoran Đinđićet pedig „alvilági miniszterelnöknek” nevezte.

Tegnap olyan információk jutottak el a közvéleményhez, hogy a radikálisok átkozódó kitörései valójában Vojislav Šešelj hágai „üzenetei”. Ezt viszont egyik átkozódó sem erősítette meg.

Az átkokra különbözőképp reagáltak a parlamentben: a szocialista házelnök Slavica Đukić-Dejanović nem szakította félbe a szitkozódókat, a Szerb Megújhodási Mozgalom képviselője Aleksandar Jugović azt követelte, hogy reagáljanak az állami szervek minderre, mert ez nem más mint az állam elleni támadás. A Szerbiai Demokrata Párt viszont már nem lát ebben problémát. Képviselőjük, Dragan Šormaz szerint ez nem más, mint a kommunikáció egy formája.

– Aki fél az átkoktól, az fél tőlük. Aki babonás, az babonás. Aki nem, az nem. Nekem ezzel nincs problémám – reagált Šormaz.

A demokrata párti Nada Kolundžija szerint a gyűlöletbeszéd súlyos esetének volt szem- és fültanúja mindenki, aki a parlamentben volt, vagy tévén keresztül követte az ülést. A szocialista frakció vezetője, Branko Ružić szerint a radikálisok nem hazudtolták meg önmagukat, amit tegnap csináltak az ő stílusokra vall. „Úgy látszik, ez Szerbiában legitim”, tette hozzá.

PRIMITIVIZMUS

Žarko Trebješanin pszichológus szerint az, hogy a radikálisok átkokat próbáltak meg felhasználni politikai célokra, nagyon jól tükrözi a szitkozódók primitivizmusát, és a politikai erőtlenségüket.

– Amikor az ember már nem tud mást tenni, akkor fogadkozik és fenyegetőzik. Ma, a 21. században, politikai célokra felhasználni az átkozódást, főleg a médiumokon keresztül, primitív és felelőtlen dolog – elemez a pszichológus, hozzátéve: az átkok szórásánál fontos, hogy higgyen az ember a szavak mágikus erejében, ami – eddig – kizárólag a népi hiedelem része volt.

MA FOLYTATJÁK

Hogyan fog folytatódni az ülés, nem tudjuk, de tegnap hallhattunk olyan kijelentéseket is, hogy az ellenzék talán felhagy eddigi viselkedésével.

A hatalmi pártok egyébként megegyeztek abban, hogy ki kell vizsgálni, mi történt az erőszakba torkollott tüntetésen, és megnevezni azokat, akik felelősek a radikális Ranko Panić haláláért. A napirendi pontok megvitatása nélkül tegnap kora este véget érő ülés után Slavica Đukić-Dejanović házelnök bejelentette: tárgyalt Ivica Dačić belügyminiszterrel, aki tudatta vele, hogy a rendőrség megalakít egy munkacsoportot, amely kivizsgálja a július 29-i tüntetésen, és az azt követő utcai harcokon történteket. Miután megszületik a vizsgálat eredménye, a lehető legszigorúbb büntetésben részesítik azokat, akik felelőssé tehetők Ranko Panić haláláért, tolmácsolta a házelnök a belügyminiszter ígéreteit.