2024. november 23., szombat

Radikális igen

Nikolićék támogatják a stabilizációs és társulási megállapodás becikkelyezését

A Szerb Radikális Párt is támogatja a stabilizációs és társulási megállapodást, miután a kormány elfogadta a ratifikálásra váró szerződés kiegészítését. Ez a megállapodás lényegén nem változtat, hanem egyfajta lábjegyzetben szögezi le: a szerbiai parlament úgy fogadja el a dokumentumot, hogy Kosovót az ország szerves részeként kezeli.

A Szerbia és az Európai Unió közötti stabilizációs és társulási megállapodásról folytatott vita volt a szerbiai parlament tegnapi ülésnapjának programján, ami után egyértelművé vált, hogy a megállapodást nagy többséggel fogja ratifikálni a parlament, miután a radikálisok is igennel fognak szavazni.

– A radikálisok beterjesztését elfogadta a kormány, így a megállapodás kiegészül egy lábjegyzettel, amiben „a parlament úgy értékeli, hogy Kosovo Szerbia része” – részletezte a tegnapi történéseket Pásztor Bálint, a Magyar Koalíció képviselője.

Tartalmilag tehát semmiben sem fog változni a megállapodás szövege, de a radikálisok kezdeményezésének jóváhagyása után a 250 fős képviselőház 220 képviselője fogja támogatni annak becikkelyezését. Pásztor szerint egyértelmű, hogy már csak a Szerbiai Demokrata Párt és az Új Szerbia maradt az ellenzők táborában.

– A radikálisok támogatása azért fontos, mert ezek szerint ők sem kérdőjelezik meg az EU-hoz való közeledés fontosságát, így pedig az ehhez szükséges törvények elfogadása is könnyebb lehet – véli Pásztor.

Az ellenzékkel való megegyezés egyébként a Liberális Demokrata Párt ajánlotta, miután a megállapodásról folytatott vita egy Kosovóról szóló szócsatává fajult. Kedden ugyanis az ellenzék egyfolytában azzal gyanúsította a hatalmi pártokat, hogy „eladják, lemondanak” Kosovóról, ha jóváhagyják a megállapodást.

Tegnap több olyan információs is napvilágot látott, hogy a kormány nem hajlandó elfogadni a radikálisok kezdeményezését, és nem fogják kiegészíteni a megállapodás szövegét, mert „annak Kosovo nem képezi a tárgyát”. A történet végét a tegnapi lábjegyzet szerű kiegészítés jelentette, így a radikálisok akarata is érvényesült – Kosovo is bekerült a megállapodásba –, és az egyezmény szövege sem változott.

Tomislav Nikolić, a SZRP frakcióvezetője nyilvánosan is bejelentette: támogatják az egyezmény jóváhagyását, miután a „kormány képviselője arról biztosította őket, hogy elfogadják a javaslatukat”. Mint mondta, a kiegészítéssel a szerbiai kormány arra kötelezi magát, hogy a megállapodás ratifikálásának pillanatában Kosovót az ország szerves részeként kezeli.

Nikolić kijelentését követően néhány órával, a parlamenti szószék mögül Božidar Đelić kormányalelnök a kormány nevében elfogadta a radikális indítványát, mondván nagyon fontos, hogy Szerbia kimondja: igen, az EU tagja akar lenni, de Kosovóról sohasem fog lemondani.

A hatalom és a radikálisok megegyezésének jegyében eltelt ülésnap alatt azért maradt hely a vitának is. Az SZDP és az ÚSZ képviselői ragaszkodnak eddigi kijelentéseikhez, a lapzártakor még tartó ülés alatt egyszer sem változtattak eddigi retorikájukon (a parlament tegnaptól új munkaidőben dolgozik, ugyanis a már előzőleg „fontos kérdésekként” emlegetett napirendi pontok vannak soron, így hat óra után, és olyan napokon is ülésezik majd a képviselőház, amikor nem szokott, így lehet hogy a hétvégén is – a szerző megj.).

Személyeskedésből nem volt annyi tegnap mint a már hírhedtté vált keddi ülésen, amikor átkok repültek a szószék mögül, de a radikális Vjerica Radetát most is sikerült kihozni a sodrából. A G17 Plusz képviselője, Željko Ivanji pont az átkokra utalva mondta azt, hogy Európában a szerbiaiak meg lesznek óvva az átkoktól és a kuruzslóktól.

Radeta válasza: – Üzenem kollégámnak, hogy a teljes kombi-pártja a hatalomról a Zabelába (az ország legjobban őrzött börtönébe – a szerző megj.) kerül.

Ivanji sem maradt adós.

– Még jól megúsztam, ha figyelembe vesszük, hogy engem nem átkoztak meg. Átkokat a középkorban szórtak, de akkor Európában inkvizíció volt. Nem akarok a mai Szerbiában átoktól veszni.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás