2024. július 16., kedd

Pártütés?

A VMDP októberi kongresszusán veszélybe kerülhet Ágoston András elnöki tisztsége?
Amikor még felhőtlen volt kapcsolatuk (Molnár Edvárd)

Mélyül a VMDP-n belül kialakult két irányzat közötti szakadék. A VMDP szabadkai szervezetének tisztújító közgyűlésére tegnap közleményben reagált a párt elnöke, Ágoston András. László Gyulát többek között azzal vádolta meg, hogy versenypárttá alakítaná át a VMDP-t, és hogy a Demokrata Párt sugallatára a párt szétverésén tevékenykedik. László szerint Ágoston önkényeskedik, ő pedig a VMDP-t egy olyan pártnak akarja látni, amely betartja választási ígéreteit, aktívan politizál, és nem csak „száz-egynéhány fanatikus” alkotja.

Vasárnap a Vajdasági Magyar Demokrata Párt szabadkai szervezete új vezetőséget választott – állt abban az elektronikus levélben, amely hozzánk is eljutott. Ezek szerint Setyerov Zorán a szervezet új elnöke, alelnökük László Bálint. A VMDP elnöke, Ágoston András viszont ezt nem így látja. A VMDP tegnapi Hírlevelében László Gyula a VMDP ellen címmel ír a vasárnapi történésekről, amiben többek között azt is tudatja a közvéleménnyel, hogy a szervezet elnöke továbbra is dr. Sepsey Csaba. Szerinte László Gyula, a párt tartományi képviselője „a VMDP választmányának ülésén másodszori jelölése alkalmával megbizonyosodott róla, hogy egy esetleges harmadik mandátumra a VMDP részéről nem kaphat támogatást, hiszen a parlamenti mandátum nem lehet csupán jól jövedelmező személyes privilégium, csendben hátat fordított a VMDP vezetőségének: megszüntette a belső kommunikációt, és politikai szabadúszóvá vált.”

Ágoston szerint László Gyula vasárnap pártütést mért a VMDP-re, vagyis „megérkezett a hír, hogy egy csoport, egy kezdeményező bizottság Szabadkán új VMDP-körzetiszervezetet hozott létre, melynek az alelnöke László Gyula fia”, írja Ágoston.

A VMDP elnöke a „pártütésen” túl azt látja a vasárnap történtekben, hogy Lászlóék versenypárttá akarják átalakítani a VMDP-t. Ezt részletezve kifejti: „A versenypárt mandátumokat akar, a pártérdeknek megfelelő befolyást. Az a célja. A VMDP programpártként azért küzd, hogy a Kárpát-medencében minél több magyar minél tovább megmaradjon magyarnak.”

Ágoston tegnapi levelében a Demokrata Párt és László Gyula közötti összefüggésről is ír, mondván: „Kell-e mondani, hogy a belgrádi Demokrata Párt inkább együttműködne egy kis magyar versenypárttal, mint a nyakas, tényleges autonómiát követelő VMDP-vel”.

„HAZUGSÁGOK”

– Nagy megdöbbenéssel olvasom ezt a hírlevelet, és ennyi rosszhiszeműséget még Ágoston Andrástól sem tudtam elképzelni – kezdte reakcióját László Gyula, hangsúlyozva: úgy tartotta volna helyesnek, hogy a párt belügyei azok is maradnak.

Szerinte a VMDP szabadkai szervezetén belüli problémák a városi képviselő-testületben szerzett VMDP-s mandátumok körül kialakult vitával kezdődtek.

– A 11 évvel ezelőtt – azóta nem volt tisztújítás helyi szinten – megválasztott vezetőség összeült, megbeszéltük, kik lesznek a képviselők, majd Sepsey megváltoztatta a listát. Ágoston pedig ezzel az írásával azt támasztja alá, hogy helyeselte a döntést – mondja László, aki Ágoston tegnapi szövegét az ellene és családja ellen irányuló támadásnak értékeli, ami mögött Sepsey „önteltségét és hiúságát” látja, „ami mögé Ágoston felsorakozott”.

Új párt megalapításáról is beszélt vasárnap lapunknak adott nyilatkozatában Sepsey. László szerint erről szó sincs, csak a szabadkai helyi szervezet statútumának meghozatalával frissíteni akarnak a párton.

Ágoston körlevelében arról ír, hogy 20-25 ember volt jelen a szabadkai ülésen. László szerint 58-an jöttek el a 78 meghívottból.

– Csak néhányan nem jöttek el, Sepseyt is meghívtuk. Akik nem jöttek el, az utolsó pillanatig hezitáltak, de a Sepseytől és Ágostontól való rettegésük miatt mégsem jelentek meg. Ennek ellenére az ülés után sokan támogatásukról biztosítottak bennünket – nyilatkozta lapunknak László, aki szerint ha valóban nem lett volna legális a tisztújítás, akkor nem fenyegette volna telefonon Sepsey a VMDP tagjait, és nem rágalmazta volna őt.

– Nem véletlen, hogy idő előtt, október 18-ára összehívták a VMDP tisztújító kongresszusát. Ez nem véletlen, ugyanis amikor Csorba Béla lemondott alelnöki posztjáról, akkor Ágoston egyedül maradt a választmányban, amikor azt mondta, hogy az önkormányzatokban a VMDP az ellenzék ellenzéke kell, hogy maradjon. Ekkor a tagság megdöbbenve nézett Ágostonra, mondván „ez őrültség, hogy lehet egy megnyert választás után – például Magyarkanizsa vagy Szabadka esetében – nem részt venni a hatalomban”, és azt mondani a polgároknak, hogy „mi igen, ígérgettünk, hogy majd minden jobb lesz, de most, hogy ránk szavaztatok, mi nem veszünk részt a hatalomban”. Amikor látta, hogy mit tett, végigjárta a helyi szervezetek, és megpróbálta visszacsalogatni az ottani vezetőséget, és hagyta, hogy a hatalom része legyen a VMDP. Természetesen a VMDP nem tehet ilyet, nem csaphatja be választóit – mondja László a versenypártra vonatkozó fent ecsetelt gondolatokra, hozzátéve:

– A VMDP a mi elképzeléseink szerint – és nem csak annyian vagyunk, ahányan eljöttek vasárnap – nem egy száz-egynéhány fanatikusból álló párt kell, hogy legyen, hanem minden településen jól működő szervezetünk kell, hogy legyen, és a választásokon nyerni akarunk. Hogy miért kell nyerni egy választáson, ha az ember politizál? Például a perszonális autonómia programjának is sokkal nagyobb súlya lehetne, ha mondjuk nem a VMSZ-nek lenne négy képviselője a köztársasági parlamentben, hanem nekünk – teszi hozzá László.

A VMDP október 18-án tartja majd tisztújító kongresszusát, Temerinben. László ígérete szerint ott lesznek, akár 5-6 autóbusznyian is Szabadkáról. A tisztújítón a tagok vannak jelen, mondja, és nem tilthatják ki őket, teszi hozzá.

„NEM IS VMDP-SEK”

Dr. Sepsey Csaba szerint nem volt tisztújító közgyűlés vasárnap, ugyanis azt nem telefonon hívják össze, hanem kizárólag a VMDP választmánya hívhatja össze, a jelenlévők pedig nem a VMDP tagjai.

– VMDP-tagok nem voltak jelen, csak László Gyula és a családtagjai. A tévében látott emberek számomra ismeretlenek. Két VMDP-tagról tudok, aki ott volt – mondta Sepsey, aki szerint Setyerov Zorán sem tagja a VMDP-nek.

Sepsey szerint Setyerovnak, aki „civilben” újságíró, egy tegnap megjelent, vele készült beszélgetés során azt mondja, hogy a választások előtt belépett a pártba, ami legkésőbb május 11-e előtt történhetett meg, de még június hatodikán is azt írja szerzői írásában, hogy párton kívüliként figyeli a VMDP-ben történteket. – Akkor most mikor mond igazat? – kérdezi Sepsey.

„KÉTTAGÚ PÁRT”

Többek között erre is rákérdeztünk a vasárnap megválasztott(?) Setyerov Zoránnál.

– A választások előtt a VMDP szabadkai szervezetének irodájában adtam át a belépési nyilatkozatomat. Annak sorsát már nem követtem, mert én a saját munkámból élek, nem úgy, mint Ágoston vagy Sepsey. Nem tudom, hány nap különbséggel írtam ezt a szöveget, lehet, hogy reflexszerűen írtam még – mondja Setyerov, aki szerint teljesen legális és legitim volt a vasárnapi tisztújítás, több mint ötven párttag volt jelen, a kezdeményező bizottság jelölte őt a szabadkai szervezet élére.

– Amennyiben megmarad Ágoston és Sepsey kéttagú pártja, megbénulnak a helyi szervezetek, így a szabadkai is, és így már nem sok értelme lesz az egésznek. Be kell látniuk, hogy így nem lehet vezetni ezt a pártot – nyilatkozta Setyerov Zorán, a temerini tisztújító kongresszusra utalva.

– A közelmúltban és az elmúlt 11 évben sem volt nagyon mivel dicsekednie Ágoston Andrásnak és Sepsey Csabának sem. Nem tudunk sikerekről, minden választást elveszítettek, és még megszorongatni sem tudták az ellenfeleiket. Szinte semmilyen párttevékenységről, az itteni magyarságot érintő ténykedésről nem tudunk. Ágostonnak vannak érdemei, de gyakorlatilag mit használt az ő tevékenysége az elmúlt 11 évben az itteni magyarságnak? Segített-e bárkinek is? Hirtelen semmi sem jut eszembe. Ez lesújtó – mondja Setyerov. Konkrét dolgokat akarnak látni és tenni, teszi hozzá.

Setyerov arról nem nyilatkozott, hogy kit látna szívesen a VMDP élén, de „van egy konkrét elképzelése”.