2024. július 16., kedd

Napirend nélkül

A tegnapi rendkívüli ülésen a radikálisok támadták Nikoli ć ot – A házelnök két szünet elrendelése után sem tudta lecsillapítani a kedélyeket
Kire figyelni? (FoNet)

A köztársasági parlament tegnapi rendkívüli ülését a radikálisoknak a Hajrá, Szerbia frakció képviselői mandátumáról szóló vitája határozta meg. Emellett megérkezett a parlamentbe a Radovan Karad žić elfogatásáról készült beszámoló, amit abban a pillanatban titkosítottak, mikor megérkezett a képviselőházba. Aki látta, az sem elégedett vele.

A Szerb Radikális Párt képviselői azt állítják, hogy a Tomislav Nikolić Hajrá, Szerbia képviselői csoportjának mandátumai az ő tulajdonukban vannak. A radikálisok Boris Tadić köztársasági elnököt és az általa vezetett Demokrata Pártot az SZRP szétverésével vádolták meg. A demokraták válaszukban ezt tagadták, és arra figyelmeztették a radikálisokat, hogy senki sem kényszerítheti arra a parlamentet, hogy vétsen az alkotmány ellen, és elvegye a mandátumokat.

A hatalmi koalíció képviselői a rendkívüli ülés délutáni részében azt üzenték a radikálisoknak, hogy nem hajlandóak részt venni a „válóperes tárgyalásukban”, és hogy erről nem vitázhatnak egész nap. A szocialista frakcióvezető, Branko Ružić felszólalásában arról beszélt, hogy most nem fognak csak azért választásokat kiírni, hogy megbizonyosodjanak a szemben álló felek arról, hogy kinek van nagyobb támogatottsága.

Míg tartott a mandátumokról szóló vita, megérkezett a három szerbiai hírszerzési szolgálat közös jelentése, amelyben a háborús bűnökkel vádolt Radovan Karadžić letartóztatásának körülményeit írják le. A dokumentumról viszont nem beszélhettek a szószék mögül még azok sem akik, a titkosítás előtt még belenézhettek. A parlament biztonsági bizottságának tagjai látták a leírtakat, és szinte egyöntetűen egy rosszul megírt, felszínes szövegnek nevezték, melyben szinte semmilyen értékes adat nincs.

– Teljes mértékben elégedetlenek vagyunk a jelentéssel, amelynek egyértelműen az a célja, hogy a konkrét kérdésekre sohasem kapjunk választ – mondta a biztonsági bizottság elnöke, a radikálisok frakcióvezetője, Dragan Todorović. Szinte hihetetlen számára, hogy egy ilyen jelentést aláírt a Biztonsági-tájékoztatási Ügynökség és a katonai biztonsági szolgálatok.

Todorović elmondta, a bizottság tagjai kaptak egy-egy példányt a jelentésből, és amikor áttanulmányozták, összehívja a biztonsági bizottság ülését.

RADIKÁLISOK KONTRA NIKOLIĆ

Nikolićék és a radikálisok egyvalamiben azért egyetértettek. Ahelyett, hogy a napirendi pontokkal foglalkoztak volna, azzal a rendőrségi jelentéssel voltak elfoglalva, amely a radikálisok szervezte tömegtüntetésről készült. Mindkét csoportosulás szerint rossz a július 29-én történtekről szóló jelentés, de az egyetértésnek itt vége.

A radikálisok szerint a rendőrségi jelentésnek semmi más szerepe nincs, csak hogy rossz fényben tüntessék fel az SZRP-t.

Tomislav Nikolić, az SZRP egykori elnökhelyettese, ma a Hajrá, Szerbia frakció vezetője szerint a jelentés sérti a parlament becsületét, és egy új jelentést kért. Itt léptek színre a radikálisok, akik megtiltották Nikolićnak, hogy egyáltalán a szájára vegye a július 29-én történt tüntetést, amit még közösen szerveztek Radovan Karadžić letartóztatása ellen tiltakozva.

Ezt követően Nikolić utódja, Dragan Todorović azt mondta, hogy valaki „megszervezte a zavargásokat”, majd minden felelősséget rájuk akarnak hárítani.

– Ezek tények, a televíziós anyagokból látszik – mondta Todorović, aki a jelentést tanulmányozva kijelentette: 1725 rendőrt irányítottak Belgrádba azon az éjszakán, de a rendőrség csak 310 futballdrukkert azonosított. A belügyminisztérium azóta hat rendőrt felfüggesztett, de a radikális politikus szerint csak az alacsony beosztásban lévőket vonják felelősségre, a rendőrség fellépését koordinálókat nem. Hozzátette: a gumilövedékek használatát csak a belügyminiszter vagy a rendőrség igazgatója rendelhette el.

A szocialista koalíció frakciójának elnökhelyettese, Dragan Marković-Palma szerint egyértelműen a radikálisok mint a tüntetés szervezői a felelősek a történtekért. Ő is beszélt a jelentésről, amelyből kiderül, hogy 50 rendőr és 20 tüntető sérült meg. Mint mondta, olyan eddig még sohasem volt, hogy egy utcai összetűzésben kétszer annyi rendőr sérüljön meg, mint randalírozó.

NAPIREND?

Miután a vita elfajulni látszott, a parlament elnöke, a szocialista Slavica Đukić-Dejanović második alkalommal is szünetet rendelt el, hogy egyeztessen a képviselői csoportok vezetőivel. Ezt azzal indokolta meg, hogy habár szerinte a jelentést professzionális módon írták meg, a parlament kell, hogy véleményezze, amely 250 főből áll, és nem abból a néhányból, akik váltják egymást a szószék mögött.

– Ez az anarchia sérti a képviselőház méltóságát – mondta a házelnök.

Đukić-Dejanović igyekezete ellenére egész nap egy szó sem hangzott el a napirendi pontokról. Ezek között a Nemzeti Bank tanácsa tagjainak kinevezése, valamint néhány magas rangú bíró felmentése is szerepelt volna. Az ülést a házelnök hívta össze, miután 116 képviselő kérte ezt tőle.

A hatalom optimista része abban bízik, hogy akár ma megkezdődhetne az az ülés, amelyen már a schengeni „fehér listára” való feljutásunkhoz szükséges törvények szerepelnének.