2024. augusztus 18., vasárnap

Festészetünk Kukaca

Tehenek, kecskék, tyúkok, kertek, rétek, méhészek és álmaik Nagyapáti Kukac Péter festményein
(Molnár Edvárd)

A bőségálom festője címmel nyílt pénteken kiállítás Nagyapáti Kukac Péternek, a vajdasági naiv festészet első képviselőjének képeiből – Topolya után – a szabadkai Városi Múzeumban.

A tárlatot Tolnai Ottó nyitotta meg Festészetünk Kukaca című, irodalmi példákat is gazdagon felvonultató tanulmányával, többek között arról értekezve, hogy Nagyapáti valóban naiv, primitív festő volt-e, vagy olyan alkotó, aki tudatosan választotta meg stílusát, zsánerfestészetét.

– Ha Kukac képei elé állunk, általában teheneket látunk, sok-sok tehenet. Az az érzésem, hogy ezek a tehenek nem a füvet legelik, hanem a végtelent. A beláthatatlan végtelenséget, metafizikumot legelő kérődzők ezek. A delelés metafizikuma. Juhász Erzsébet szavai jutnak eszembe, aki 1986-os megnyitószövegében arról beszélt, hogy Nagyapáti a rét valamennyi fűszálát külön-külön megfestette. Ám észre sem vesszük, hogy e nagy füves térségen bolyongva máris megfordult velünk a föld, a világ. Az alföldi azúrról szeretnék beszélni. Nagyapáti teheneit, kis sárga aeroplánjait ma is ugyanúgy, ugyanott látom Topolya környékén a teljes alföldi azúrban mozdulatlan – hallottuk Tolnai Ottótól, aki megemlítette Dudás Szenesi Antal nevét is. Ő egy Nagyapátihoz hasonló pacséri primitív festő volt. Úgy tűnik, képei – egyet kivéve – nem maradtak meg, mert halála alkalmából hazaérkező apáca nővére mindenét mint durván primitívet, szentségtelent – tűzre dobott.

Úgy tűnik, tehát, hogy Dudás képei odavesztek. Ám, talán a jövőben az ő alkotásai után is megindul kutatás, s esetleg még a Nagyapáti-kiállításhoz hasonló eredmény is születhet.

Ahogy azt Ninkov Kovačev Olgától, a kiállítás kurátorától megtudhattuk, a tárlaton látható képek közül mindössze három múzeumok tulajdona, az összes többi alkotást magángyűjteményekből kapták a kiállítás idejére. Nagyapáti születésének százéves évfordulója alkalmából megjelent egy, a kiállítás időtartama alatt, azaz november 3-áig kedvezményes áron megvásárolható szöveggyűjtemény is, Topolyát, a festő szülővárosát, Nagyapáti Kukac Péter Emlékévvé nyilvánították, és folytatódik az alkotó további műveinek felkutatása is, hiszen a kiállításon eddig ismeretlen alkotások is láthatóak, s valószínűsíthető, hogy magántulajdonosoknál létezik még több, a nagyközönség számára még ismeretlen Nagyapáti-festmény.