Pénteken és szombaton tartották meg a hagyományos Szent István-napi rendezvényt Óbecsén a helyi Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör szervezésében. Az ünneplés pénteken késő délután vette kezdetét a péterrévei Dr. Kiss Imre Művelődési Kör tamburásainak vendégváró koncertjével az alsóvárosi Páduai Szent Antal-plébániatemplomban, a koncert után kenyérszenteléssel egybekötött ünnepi szentmisét tartottak. A szentmisét követően a Köztársaság utcában felállított szabadtéri színpadon folytatódott a program, amelynek kezdetén Kiss Igor, az óbecsei községi képviselő-testület elnöke mondott ünnepi beszédet, majd megszegte az új búzából készült kenyeret.
– Itt állunk az óbecsei magyarság egyik legfontosabb terén, a Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör és a Petőfi Sándor Általános Iskola előtt, a Petőfi-szobor és a Petőfi utca közvetlen közelében, és ünneplőbe öltöztettük lelkünket. Minden nap, minden ünnep más és más. Minden ünnep különleges. Hogy mitől más és mitől különleges ez a mai ünnep? Ha másért nem is, akkor azért, mert 1959 után ma van az első olyan nap a Szent István-napi rendezvényen, amikor az alsóvárosi templomból a Szent István nevét viselő nagyharang újból, eredeti formájában szól. Ez a harang 2006 óta teljesen elnémult, és határozottsággal, összefogással hangja most újra belengi nemcsak alsóvárost, de egész Óbecsét is. Úgy is fogalmazhatunk, hogy ez az első Szent István-napi ünnep ilyen körülmények között, amelyet ez a nagyharang is hirdet. Történelmi ünnep ez így ilyen formában. De ahhoz, hogy történelmi dolgokat tudjunk véghezvinni, mint a harang felújítása, kellenek vezetők, ötletelők és összefogás. Pósa Lászlóval és Simovics Balázzsal adott volt a vezető és az ötletelő, de kelletünk mi, kellettek Önök, ahhoz, hogy legyen kiért, legyen miért ilyen nagy fába vágni a fejszéjüket. Megérte. Köszönet érte – fogalmazott Kiss Igor. Kiemelte: ahhoz, hogy méltók legyünk Szent István örökségéhez, egyesülnünk kell a közös célokért és értékekért. Az egység az, ami erőt ad, és lehetővé teszi, hogy hatékonyan szembenézzünk a jövő kihívásaival, tette hozzá.
A rendezvény ünnepi műsorral folytatódott, amelynek elején a Magyarok tündöklő csillaga elnevezésű produkciót tekinthették meg a nézők a Petőfi kultúrkör néptánccsoportjainak előadásában. Ezután a Tripolszki együttes koncertjét élvezhette a közönség, majd az ünnepség fő fellépője, a magyarországi Republic együttes koncertezett. A szervezők elmondták, hogy legutóbb 2010-ben gyűltek össze ennyien ezen a rendezvényen, amikor is Bereczki Zoltán és Szinetár Dóra lépett fel. A rendezvénysorozat első napját látványos tűzijáték zárta.
– Ennek az eseménynek van egy vallási és egy nemzeti jellege, de van egy szórakozási jellege is, amely minden generációt megszólít. Azt tapasztaljuk, hogy sok Óbecséről elszármazott, külföldön élő polgár úgy időzíti a szabadságát, hogy erre az ünnepségre hazajöjjön. Az itthon élők pedig jelentkeznek, segítenek, támogatják a rendezvényt, valahogy a közösség szíve lett ez az ünnep, és ez nagyon nagy öröm a számunkra – mondta Ricz Kasziba Beáta, az óbecsei Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör programszervezője.
Szombaton délután tartották meg a hagyományos főzőversenyt a kultúrkörnél, amelyre 32 csapat jelentkezett be. A legjobb szakácsok értékes nyereményekben részesültek. Emellett színes gyermekprogramok és éjfélig tartó utcabál várta az érdeklődőket.
A Szent István-napi rendezvényt a MOL – Új Európa Alapítvány támogatta a Határtalan nyár című projekt keretében, további támogatók Óbecse község önkormányzata, a Tartományi Művelődési, Tömegtájékoztatási és Vallási Közösségi Titkárság, valamint helyi vállakozók, vállalatok és magánszemélyek voltak.
Nyitókép: A megszentelt kenyeret Kiss Igor vágta fel (Kancsár Izabella felvétele)