2024. november 23., szombat

Felfüggesztették Simont

A Vajdasági Televízió kisebbségi műsoraiért felelős igazgatóhelyettes szerint jogtalan a döntés
Szerkesztőségi megbeszélés ( Archív felvétel)

Felfüggesztették Simon Erzsébetet, a Vajdasági Televízió magyar szerkesztőségének felelős szerkesztőjét. A döntést Nada Kalkan, a televízió főszerkesztője jogtalanul és átgondolatlanul hozta meg, mondja Bodzsoni István, a kisebbségi műsorokért felelős igazgatóhelyettes.

Hétfőtől rövidebbek a Vajdasági Televízió magyar nyelvű adásai, többek között a Híradó is. A Híradó hétfő esti adása, mint már tegnap megírtuk, azzal a bejelentéssel kezdődött, hogy Nada Kalkan, a Vajdasági Televízió főszerkesztőjének utasítására lesz a 40 perc helyett 20 perces a TV magyar nyelvű esti hírműsora. Kalkan az este lapunknak adott nyilatkozatában tiltakozott az elhangzott szöveg miatt, mondván nem egy személyben hozta meg ezt a döntést, hanem a médiaház kollégiuma tette ezt. Ez, valamint a VRTV belső ügyeinek „kiteregetése” miatt tegnap felfüggesztette Simon Erzsébetet, a magyar tájékoztató műsorok szerkesztőjét. Mint megtudtuk a tegnapi döntés értelmében Bágyi Ribár Renáta vette át Simon Erzsébet helyét, helyettese Buda Hajnalka lett.

Simon Erzsébet nem akar mindaddig a nyilvánosság elé állni, amíg nem kapja meg írásos formában a döntést, nyilatkozta megkeresésünkkor. Mint mondta, nem kapott sem végzést, sem utasítást a felfüggesztéséről.

A döntést a médiaház igazgatójának, Dina Kurbatvinski-Vraneševićnek a távollétében hozták, aki várhatóan pénteken tér vissza külföldi útjáról Újvidékre. A kisebbségi műsorokért felelős igazgatóhelyettes, Bodzsoni István szerint ezt, és azt, hogy tegnap estig ő is külföldön volt akarták kihasználni, és egyfajta puccsot akarnak elkövetni. Bodzsoni tudomása szerint Kalkan a saját döntése alapján szuszpendálta Simont a tegnapi szerkesztőségi ülésen, és teljes egészében megváltoztatja a műsorrácsot: lerövidít műsorokat, egyeseket megszüntet, újakat vezet be.

-- Azzal a megindoklással teszi ezt, hogy szerinte az eddigi műsorrács nem szolgálta a racionális gyártást – nyilatkozta Bodzsoni, aki elmondása szerint beszélt tegnap Kurbatvinskivel, aki nem hagyta jóvá a felfüggesztést.

Nada Kalkan a műsoridő lecsökkentését többek között azzal indokolta hétfő este, hogy a kisebbségi szerkesztőségek nem tudták biztosítani anyaországaikból a kész műsorokat, amiknek helyet adtak volna, saját készítésűre pedig nincs kapacitásuk, sem felszerelésben, sem anyagiakban.

Bodzsoni elmondta: használtak magyarországi műsorokat is, ugyanis többek között a Duna TV-vel, és egyes regionális tévécsatornákkal is együttműködtek. Ezt a Híradó esetében addig tették, amíg nem épült ki egy olyan tudósítóhálózat, amely helyi jellegű riportokkal tudott szolgálni, az esti hírműsor egy részében ezek szerepeltek.

Arra, hogy változtatni kellett a magyar nyelvű műsorok műsorrácsán – de más nemzeti közösségek esetében is így volt --, a szakemberek, a közvélemény, és az érintett nemzeti tanácsok is utaltak, mondja Bodzsoni. Ennek köszönhetően alakult ki a márciusban indított műsorrács. Ehhez pedig több munkatársra lenne szükség, teszi hozzá.

Tudomásunk szerint a tegnapi szerkesztőségi ülésen Simon felfüggesztése mellett arról is döntöttek, hogy a tévé tiszteletdíjasainak számát az eddigi 22-ről nyolcra csökkentik, és kizárólag újvidékiek maradnak.

-- Kalkannak nincs joga erre. Elvárom a vezetőségtől és igazgatóbizottságtól, hogy a lehető legrövidebb időn belül vizsgálja felül ezeket a döntéseket – nyilatkozta a kisebbségi műsorokért felelős igazgatóhelyettes.

Tegnap napvilágot látott egy információ, amely szerint Simon felelős szerkesztői beosztása alatt tiltakoztak a magyar szerkesztőség dolgozói, aláírásgyűjtésbe kezdtek, azaz tiltakoztak a hosszabb műsoridő miatt.

-- Volt 2-3 ilyen kezdeményezés. Ezeket mindig az a 4-5 ember indítványozta, akik féltik a pozíciójukat. Ezek az emberek nem tudják megérteni, hogy ma nem lehet úgy tévéműsort csinálni, ahogy azt a 70-es, 80-as években tették. Olyan emberek kaptak Simon alatt lehetőséget, akik 16-17 éve a tévénél vannak, de elnyomták őket – mondta Bodzsoni, hozzátéve, hogy az elmúlt egy, másfél év alatt sok fiatal csatlakozott hozzájuk, és most egy ilyen döntéssel veszélybe kerülhet a magyar szerkesztőség jövője.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás