Az idén ismét több olyan incidens történt, aminek hátterében hasonló indíttatás állhat, és a térfigyelő kamerák felszerelése is egyre sürgetőbbé vált. Kucsera Géza, Szabadka előző polgármestere is folytatott tárgyalásokat ez ügyben, és bár a projekt egyelőre csak papíron létezik, megalakult egy szakemberekből álló munkacsoport, valamint elkészült egy tervezet is arról, hogy a város mely pontjain kellene elhelyezni a kamerákat. A munkacsoportba a rendőrség két szakembere is bekapcsolódott, egyikük a személy-és vagyonvédelem, másikuk a forgalom biztonságának kérdésében adott tanácsokat, s közösen meghatározták, melyek azok a pontok, ahol a legszükségesebb elhelyezni a kamerákat. Ezeket a pontokat a közbiztonság szempontjából a szabadkai rendőrség statisztikai adatok alapján választotta ki. A tervezet két nagy részből áll, melynek első fázisában tizenhárom, második fázisában pedig további hatvanegy helyet szerelnének fel kamerákkal. A projekt igen nagyszabású, ezért az egész rendszer kiépítése évekbe telhet, s lépésenként lehet csak megvalósítani. Elsődlegesen a város központjában helyeznének el kamerákat. A Szabadság teret, a Corvin Mátyás utcát, a Strossmayer utcánál lévő körforgalmat és a Matko Vuković utcát a Szent Teréz- székesegyházig, a Korzót és a Đuro Đakivić utca egy részét, a Jovan J. Zmaj és a Sugárút által közrefogott körforgalmat, a Borovo utcát, valamint a Makszim Gorkij és a Lazar Nešić téri útkereszteződést kameráznák be először. Az első fázis második lépése a város kimenő és bejövő forgalmát ellenőrző kamerák felszerelése lenne a városból kivezető utaknál, szükség szerint több is. A további hatvanegy pont között főleg a középületek szerepelnek: iskolák, egészségügyi objektumok stb. Mint azt Dragoljub Bajićtól, a beruházási ügyekkel megbízottól megtudtuk, a város ezt a listát tovább bővítette, és a térfigyelő kamerákkal ellátott helyek száma több mint száz utcát, teret, épületet foglalna magába.
– Olyan rendszert akarunk létrehozni, amit idővel tovább bővíthetünk. Természetesen a város bekamerázott részeinek ellenőrzése hatalmas munka. Ami a humán erőforrást illeti, ennyi pontot nem tudna figyelemmel kísérni néhány ember. De könnyítésként úgynevezett intelligens kamerákat tervezünk felszerelni, melyek bizonyos dolgokra reagálnak és riasztanak. Például ha valaki egy parkolóban járműtől járműig megy, vagy ha bizonyos gyanúsnak tűnő mozgást regisztrál a kamera, akkor jelezni kezd. Vagy ha egy bizonyos rendszámú járművet keresünk, akkor a betáplált adatok alapján a kamera jelez, ha felismeri a számsort.
A rendszer központja a rendőrségen lesz, de lehet, hogy az ellenőrzés megkönnyítésére alközpontokat is kialakítanak, így egyik ilyen pont akár a a Városházán is lehet.
Mintegy két évvel ezelőtt az egyik biztonsági cég térfigyelő kamerákat adományozott a városnak, amit több ponton fel is szereltek. Az ellenőrzést a rendőrségnek kellett volna végeznie, de a kamerákat mind a mai napig nem helyezték üzembe, valószínűleg mert nem tudták beindítani a rendszert. Tehát kamerák vannak, de nem működnek, s ha arra kérdezünk rá, kihez tartoznak ezek a kamerák, azt a választ kapjuk, hogy nem a város tulajdona.
Saša Vučinić, Szabadka polgármestere támogatja a térfigyelő kamerák felszerelését, és hamarosan hivatalosan is megalakul az a munkacsoport, amelyik a város kamerákkal való ellenőrzését kidolgozná. Ebben a csoportban rendőrök, informatikusok, mérnökök vennének részt, s ha a költségvetésből elegendő összeget tudnak elkülöníteni, a központ bekamerázása már a jövő év első felében megvalósulhat.