2024. november 26., kedd

Szakmai útkeresés és önkifejezés

Több mint száz egyetemista mutatta be tudományos munkájának eredményét a hétvégén, Újvidéken megrendezett VII. Vajdasági Magyar Tudományos Diákköri Konferencián

A hétvégén az Újvidéki Egyetem Technológiai Kara adott otthont a VII. Vajdasági Magyar Tudományos Diákköri Konferencia résztvevőinek. A pénteki felvezető est és a kiértékelés között a találkozó érdemi része szombaton zajlott, és az esti órákban zárult elismerő oklevelek kiosztásával, valamint a harmadízben odaítélt Kristálygömb Díj átadásával. Valamennyi résztvevő elismerő oklevélben részesült, a Kristálygömb Díjat pedig Lázár Tibor festőművész érdemelte ki az elmúlt években elért, a VMTDK-n is felmutatott eredményeiért.

A Technológiai Kar több mint száz hazai és külföldi egyetemi hallgatót, tutort fogadott. A háromnapos konferenciát több kísérőrendezvénnyel gazdagították, ami csak kiegészíti a konferencia alapvető rendeltetését, azt, hogy a tanulmányaikat főleg szerb nyelven folytató egyetemi hallgatók közösségi élményként megélhessék saját szakmai mivoltukat anyanyelvükön is. Ehhez hozzájárulnak a külföldről érkező TDK-sok is.

Ha sorra vesszük az eseményeket, a péntek esti művészeti programmal kell kezdenünk, amikor az érdeklődők az Újvidéki Színházban megnézhették Lázár Tibor kiállítását, majd Szűcs Mihály adott hangversenyt, ezt követően performance-szerű színházi produkciók következtek, és végezetül Az apokalipszis hangjai címmel Sziveri János verseire zenei allúziókat adott elő Asztalos Alfréd, Szűcs Mihály, Krizsák Viktor ésNyers Lehel.

A rendezvény nyitóünnepsége szombaton a Zentai Gimnázium Drámacsoportjának Fababaálombál című zenés-irodalmi összeállításával kezdődött.

A rendezvényt Simon Vilmos, a budapesti Műszaki Egyetem vajdasági származású tanára, a múlt évi VMTDK Kristálygömb díjasa nyitotta meg, üdvözölvén a fiatal kutatók effajta találkozását, mert, mint hangsúlyozta, nem elég kutatni, eredményeket felmutatni, és ismerkedni, hanem a fiataloknak meg kell tanulniuk előadni, elfogadtatni, sőt eladni eredményeiket.

Tanulságos megnyitóbeszédében felhívta a figyelmet, hogy nemcsak az akadémiai utánpótlás nevelése kellene a diákköri konferencia célja legyen, hanem a vállalkozói szellem megteremtése is, mert a vajdasági magyarok köréből nemcsak kevés egyetemi hallgató, majd tanár kerül ki, hanem vállalkozó is.

Az egybegyűlteket üdvözölte Zavargó Zoltán, a házigazda Technológiai Kar dékánja, Szigeti András, Magyarország szabadkai főkonzulátusának munkatársa, Fehér István, aki tolmácsolta Egeresi Sándornak, a Vajdasági Képviselőház elnökének a fiatal kutatókhoz intézett üdvözletét, melyben kifejtette, hogy csak az a társadalom haladhat, mely képes befogadni a tudósait, hiszen amikor a recesszió, a hanyatlás fenyeget, csak a tudós társadalom erejében lehet bízni. Támogatásáról biztosította a továbbiakban a fiatal kutatókat erőfeszítéseikben dr. Branimir Gudurić, a Vajdasági Tudományos és Művészeti Akadémia főtitkára is, aki hangsúlyozta, hogy az akadémia díjat alapított a fiatal utánpótlás számára. A szervezők nevében dr. Csányi Erzsébet üdvözölte a résztvevőket, hangsúlyozta, a konferencia a Vajdasági Magyar Felsőoktatási Kollégium legfontosabb projektuma, mely hét év alatt elérte a lehető legnagyobb létszámot, mely a rendezvény jelenlegi kereteibe beilleszthető.

– Nem a létszámnövelés a célunk, hanem a diák szakmai útkeresés és önkifejezés irányába való terelése, hogy kipróbálhassák magukat az egyetemi padon kívül is – mondta. Örömmel állapította meg, hogy ismét érkeztek magyarországi, felvidéki és kárpátaljai hallgatók, és a 104 előadó közül 14 vajdasági származású, de az anyaországban tanuló fiatal. Megemlékezett a tavalyi VMTDK után elhunyt Dániel József vállalkozóról, aki önzetlenül támogatta a rendezvényt, és lelkesedett a fiatalok haladásáért.

A konferencia tanulságos és rendkívül közvetlen plenáris előadását dr. Csermely Péter, az MTA doktora, a Magyar Biokémiai Egyesület alelnöke tartotta, melyben a sejtműködés és a kreativitás több mozzanatára hívta fel a figyelmet. Hat szekcióban (élő természettudományok, élettelen természettudományok, műszaki tudományok, társadalomtudományok, humán tudományok, művészetek) ezután kezdődött a munka, a diákdolgozatok bemutatása. A szekcióvezető tanárok minden forduló, vagyis hat előadó után értékelték az előadást, és a versenyszellem megteremtése érdekében szekcióelsőt is hirdettek, ami az idei TDK egyik újdonsága. Több mint nyolcvan dolgozat hangzott el a 104 előadó részéről, munkájukat témavezető tanár irányította, segítette. Az esti órákban megtartották a konferencia-kiértékelő kerekasztalt, és átadták a VMTDK Kristálygömb Díját, melyet idén Lázár Tibor festőművész érdemelt ki.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás