2024. augusztus 18., vasárnap

Égő fáklyaként

Oklevél negyvenhat tanítónak – A szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Karon megünnepelték a 230 éves tanítóképzést

Két kiemelkedően fontos esemény van egy egyetemi hallgató számára, az amikor megszerzi az egyetemi hallgatói státust, és amikor átveheti az oklevelét. Az utóbbiban volt része tegnap 46, immár osztálytanítói oklevéllel rendelkező hallgatónak a szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Karon megtartott ünnepség során, amelynek keretében megemlékeztek a tanítóképzés 230 éves jubileumáról is.

230 évvel ezelőtt ebben a hónapban szervezték meg az első tanítóképző tanfolyamot Szabadkán, s a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar ennek a tradíciónak a letéteményese, s ahogy azt dr. Káich Katalin dékán ünnepi beszédében elmondta, a tradíció meghatározó szerepet játszik egy közösség életében. Hangsúlyozta, 230 évvel ezelőtt az akkori Szabadkán kivételes dolog volt a tanítóképzés megindítása, mely mind a mai napig égő fáklyaként mutatja az utat azoknak, akikben a másokért, azaz a mindannyiunkért tenni akarás lángja ég.

Dr. Korhecz Tamás tartományi jogalkotási, közigazgatási és nemzeti kisebbségügyi titkár útravalóul biztosította az oklevelüket átvevő tanítókat, hogy az érvényesüléshez, a sikerhez a képzettségen, a tudáson, az oklevélen át vezet az út, s magyar közösség épp annyira lehet erős, mint amennyire képzettek a tagjai.

Dr. Jeges Zoltán tartományi oktatási titkár örömét fejezte ki, hogy nehéz harccal, de sikerült visszahozni a tanítóképzést Szabadkára, s figyelmeztette a tanítókat, hogy komoly feladat előtt állnak. Sorjáznak a kérdések: hogyan megszervezni az oktatást ott, ahol 7-8 gyerek van egy osztályban, hogyan megtalálni az egyensúlyt a hagyományos és korszerű oktatási módszerek között.

Dr. Radmila Marinković-Nedučin, az Újvidéki Egyetem rektora elmondta, a kezdetektől végigkísérte a szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar létrehozását, s elégedett, hogy alig három és fél év alatt ez a kar a jó minőségű felsőoktatási képzést nyújtó intézmények sorába lépett.

Józsa László, az MNT elnöke egy, a saját kisközössége körében élete végéig nagy tekintélynek örvendő, és az emberek emlékezetében mai napig megmaradó tanító példájával szolgált útravalóul a friss diplomásoknak.

Pásztor Bálint parlamenti képviselő szerint az MTTK a vajdasági magyar politikum egyik legnagyobb eredménye. Kiemelte, nem öncélúan jött létre, hanem a magyar szellemiségű oktatás biztosítása érdekében. A jövőben talán az az elképzelés is megvalósulhat, hogy nem csak tanítókat, hanem kétszakos tanárokat is képezzenek ebben az intézményben.

Miután Varga Józsefné, a győri Apáczai Csere János Főiskolai Kar dékánhelyettese, dr. Božidar Leković a szabadkai Közgazdasági Kar dékánja és dr. Petković Györgyi prodékán, dr. Damir Matanović, az eszéki Tanítóképző Kar prodékánja személyesen, Saša Vučinić Szabadka polgármestere és Németh Ferenc, a Forum Könyvkiadó Intézet igazgatója pedig levélben gratulált az évfordulóhoz és a diplomaosztóhoz, pénzjutalomban részesítették az évfolyamok legjobb hallgatóit, és azokat, akik különböző versenyeken eredményesen képviselték az intézményüket. Az ünnepségen emlékéremmel köszönték meg dr. Pintér János egyetemi tanár munkáját, amivel a hallgatók előmenetelét segítette, valamint emléklapot adományoztak mindazoknak, akik 2008-ban segítették a kar munkáját. Az ünnepélyes oklevélosztás után az egybegyűltek a hallgatók szavalatait, zongorajátékát és a Pro Musica kamarakórus koncertjét élvezhették.