2024. július 18., csütörtök

Nincs magyar önkormányzat

Rácz Szabó László erős egyest adott a zentai vezetésnek

Rácz Szabó László: Örülnék annak, ha a képviselő-testületben meghallgatnák és megfontolnák javaslatainkat (Horváth Zsolt)

A Magyar Szó múlt heti számában Pék Zoltán, Zenta polgármestere értékelte a zentai önkormányzat működésének első száz napját. Ő ekkor erős négyest adott a városvezetésnek. Most viszont arra voltunk kíváncsiak, hogy a községben ellenzékben lévő Magyar Polgári Szövetség és Vajdasági Szociáldemokrata Liga frakciója mennyiben egyezik a polgármester értékelésével, illetve mi a véleménye a községi hatalom működésének eltelt időszakáról.

A téma kapcsán Rácz Szabó Lászlóval, az ellenzéki képviselőcsoport vezetőjével beszélgettünk.

– Először is mi nagyon elégedetlenek vagyunk azzal, hogy hosszú ideig tartott a községi vezetés felállítása, ez szerintünk megengedhetetlen dolog, és lényegében ront magán az értékelésen is. Május 11-én történtek a választások, és egészen augusztusig nem sikerült felállítani a községi vezetést, amivel rengeteg időt vesztettek. Ilyet komoly politikusok nem engedhetnek meg maguknak – nyilatkozta Rácz Szabó, aki azt is kifogásolta, hogy a községi tanács tagjainak a létszámát megnövelték két taggal, ugyanakkor a községi képviselők munkáját nem díjazzák kellőképpen.

– Az önkormányzati képviselők, függetlenül melyik oldalon állnak, komoly, felelősségteljes munkát végeznek, amely egyben komoly kiadásokkal is jár. Véleményünk szerint akkor lenne becsületes a díjazásuk, amennyiben a községi funkcionáriusok fizetésének tíz százalékát kapnák, s ez szerintünk nem is olyan komoly összeg. A képviselőknek kell, hogy legyen egy anyagi kötöttsége, amely arra ösztönözné őket, hogy rendesen végezzék munkájukat – tudtuk meg az MPSZ–VSZL frakció vezetőjétől, aki ezt követően kitért az elmúlt időszak alatt meghozott községi döntésekre:

– Véleményünk szerint nagyon káros döntést hoztak az egykori Edvard Kardelj rakpart Dr. Zoran Đinđićre történő átnevezésével, mivel ez városunknak óriási károkat okoz, ahogyan ezt a képviselő-testületben ki is hangsúlyoztuk. E területnek szerintünk a zentai csatához kell kötődnie, s a nevét is eszerint kellett volna meghatározni, vagyis Savoyai Jenőről kellett volna elkeresztelni – nyilatkozta az ellenzéki frakció vezetője, aki egyben hozzáfűzte azt is, hogy ez a városnak anyagi szempontból is lényeges lett volna. Zentának nincs fontosabb dolga annál, hogy biztosítsa az anyagi önállóságát. „Saját lábán kell megállnia” a városnak. Ezt az önállóságot Zentának az idegenforgalom biztosítaná, s bolond ember az, aki a város turizmusát nem köti a zentai csatához.

Ugyanakkor az ipari park területének az átköltöztetését a Csókai rétről a déli ipari zóna területére jó döntésként értékelte az ellenzéki vezető. Azt viszont kifogásolta, hogy nem változtatták meg a sportcsarnok kiépítésének a területét.

– Nem vitatom, szükségünk van a sportcsarnokra, de az építkezés helyszíneként olyan lokációt választottam volna, ahol az alapozás költségei jóval alacsonyabbak – mondta a frakcióvezető, s egyben aggályait fejezte ki a sportcsarnok fenntarthatósága kapcsán is.

Rácz Szabó kiemelte, hogy az előző önkormányzat munkájában nem szándékoztak részt venni, az új vezetést viszont, függetlenül attól, hogy kihagyták őket a vezetői funkciókból, mindenben segíteni szándékozzák és mindent megtesznek azért, hogy a város jól működjön.

– Örülnék annak, ha a képviselő-testületben meghallgatnák és megfontolnák javaslatainkat – nyilatkozta az ellenzéki politikus.

Az ellenzéki politikus a nemzeti érdekvédelem szempontjából is értékelte a jelenlegi zentai vezetés munkáját. Rácz Szabó László szerint azok a dolgok, amelyet ezen a téren még az ő vezetése alatt felépítettek, s még az elmúlt ciklusban is valamennyire megtartottak, most óriási károkat szenvedtek.

– Nincs már olyan típusú óvoda, ahogyan mi azt megszerveztük, s a művelődési központ sem olyan vezetés alatt áll, amit mi elvárnánk. Nincsenek olyan védelem alatt, amelyet mi szeretnénk. A veszteségünk ötvenszázalékos – nyilatkozta ennek kapcsán, egyben kihangsúlyozva azt is, hogy véleményük szerint Zentán nem létezik magyar önkormányzat sem, s ezt különösen kifogásolják.

Rácz Szabót is megkértük arra, hogy osztályozza az önkormányzat munkáját. Elmondta, hogy véleményük szerint semmilyen infrastrukturális fejlődés nem történt, így ezért a vezetés 0-át érdemel. Egyedül az önkormányzat filozófiai előrehaladását osztályozta hármasra, azt állítván, hogy létezik egy könnyebb társalgási lehetőség, amiből még kisülhet valami. Véleménye szerint a nemzetiségi kérdések terén viszont komoly hátramozdulás történt. Mindent összevetve erős egyesre értékelte az önkormányzat eddigi munkáját.