A mórahalmi Kerek Világ Alapítvány Székely Kapuk-Zöld Kapuk címmel immár tizedik alkalommal szervezi meg a magyarországi és határon túli magyar iskolák részére a határokon átívelő együttműködési programot. Ebben a programban erdélyi, felvidéki és vajdasági tanulók is részt vesznek. A szabadkai Majsai úti Általános Iskola negyedikes tanulói is beneveztek a programba, ahol az volt a feladatuk, hogy egy rövid, népies, karácsonyi betlehemes játékot tanuljanak be és legalább öt helyen elő is adják azt.
Kokotić Rita tanítónő beavatott az előadásuk részleteibe is.
– Első lépésként találnunk kellett megfelelő szöveget. A nagymamám sokat mesélt a régi betlehemes játékokról, s mivel a szüleim és a nagyszüleim is Doroszlóról származnak, s még emlékeznek az ottani szokásokra, ezért a doroszlói betlehemezést választottuk ki, ami egyben az egyik legarchaikusabb is. Karácsonyi énekeket énekelnek a gyerekek, és a szöveget időnként botok segítségével, ütemes kopogással kísérik.
A jelmezek és a díszlet mindenképpen szót érdemel. A templom gyufaszálakból készült, amit még néhány éve készítettek az iskola diákjai egy műszaki órán, Mária, József, a Kis Jézus és a báránykák csuhéból vannak. A jelmezeket a doroszlóiak bocsátották rendelkezésre, a pásztorbotok pedig a doroszlói Tájház mogyoróbokrairól származnak, tehát amennyire csak lehetett, próbáltak hitelesek maradni a doroszlói hagyományokhoz.
A doroszlói betlehemes játékban öt fiú vesz részt, Jurić Dániel és Kocsis Ferenc a templomvivők, Pekla Krisztián játssza az öreg pásztort, Macankó Dávid Titere pásztor, Halász László pedig Maksus pásztor bőrébe bújt. A kis csapat szeptemberben kezdte meg a próbákat, hetente négy-öt napot is gyakoroltak. Az első előadást, mely egyfajta főpróba volt, az iskolájuk tanulói előtt mutatták be. Az előadás eljutott az Öregek Otthonába, a Tanítóképző Kar negyedéves hallgatóihoz, majd a Vajdasági Magyar Folklórközpontba, egy szabadkai vállalatba és egy gyógyszertárba is. A Városi Közkórház gyermekosztályán és a Kolevka Gyermekotthonban is vendégeskedtek egy-egy előadás erejéig, de tervben van a Diákotthon is, valamint december 29-én a Caritasban lépnek fel. Az előadásaik során adományokat gyűjtenek, használt játékokat, ruhákat, lábbeliket, kézi készítésű csuhébabákat, agyagjátékokat, sok-sok édességet, naptárakat, amit a Kolevka kis lakóinak ajándékoznak.
– Az első előadás előtt nagyon izgultam, de szinte mindenfelé sikerünk volt, kivéve egyszer, amikor elrontottuk a dalt. Eddig még nem vettem részt semmilyen előadásban, de nagyon élvezem – tudtuk meg Kocsis Ferenctől, az egyik kis templomvivőtől.
Halász László Maksus pásztort játssza, és nagyon örül neki, hogy élete első előadásában együtt szerepelhet a barátaival.
– Szeretnék máskor is részt venni ilyesmiben. Szerintem azért fontos, hogy részt veszek a betlehemes játékban, mert ha a társaim megakadnak, akkor segítek nekik.
A tanítónő szerint a gyerekek nagyon élvezték a próbákat és a fellépéseket, s a betlehemezéssel sikerült valamelyest visszaidézni a lassan feledésbe merülő hagyományokat, ami iránt ebben az életkorban még nagyon nyitottak a gyerekek.
A fellépések során Betlehemes Naplót kell vezetni, ahová bekerülnek a képek, feljegyzések, a közönség véleménye, visszajelzései, amit azután eljuttatnak az alapítványnak, a program végén pedig eredményt hirdetnek s értékes ajándékokat sorsolnak ki a résztvevők között.