Emellett a játékok másik jellemzője, hogy tervezésük is mintha a rövid élettartamot szolgálná. Ha van a családban gyerek, szinte magától értetődő, hogy valamilyen játékkal lepjük meg, különösen így karácsony táján. Ám korántsem mindegy, hogy milyen játékszert adunk csemeténk kezébe.
Sokat hallani a veszélyes gyermekjátékokról és az állandó ellenőrzésekről. Ez bennünket ugyanúgy érint, mint más országokat. Bár szigorú szabályok alapján történik gyártásuk és forgalmazásuk, nem ritka, hogy minőségük nem felel meg bizonyos előírásoknak, mégis a polcokon állnak a vásárlókra várva. Az egészségügyi és fogyasztóvédelmi felügyelőség egész évben járja a boltokat, üzleteket, s szúrópróbaszerűen vizsgálatnak vetik alá a legkülönbözőbb termékeket, hogy kiszűrjék a rossz minőségű árut, köztük a játékszereket. Az észak-bácskai körzethez mintegy két és fél ezer objektum, üzlethelyiség tartozik. Évente nagyjából háromezer terméket, általános használati tárgyat vizsgálnak meg, melyek közvetlen érintkezésben vannak az emberrel, az ünnepek közeledtével pedig a szokásosnál is nagyobb gondot fordítanak a játékszerekre.
A külföldről érkező termékek elsődleges ellenőrzését az egészségügyi határfelügyelők végzik, a második ellenőrzés pedig az egészségügyi felügyelőség hatásköre. A felügyelők bizonyos kritériumok alapján, ám mégis véletlenszerűen választják ki a termékeket, főleg azokat, amelyek minősége már első látásra gyanúsnak tűnik. A bevizsgálást a Közegészségügyi Intézet végzi, és igazolást adnak ki a termék minőségéről. Évente csaknem háromezer termékmintát küldenek ellenőrzésre, a laboratóriumi vizsgálat költségei pedig az üzlet tulajdonosát terhelik. Egy termék vizsgálata nyolc-tízezer dinárba kerül, ezért nincs lehetőségük egy üzlet akár több száz termékét is ellenőriztetni.
Milan Mileusnić, a tartományi egészségügyi felügyelőség szabadkai részlegének vezetője elmondta, hogy az elmúlt évekhez viszonyítva idén sokkal kevesebb nem megfelelő minőségű terméket találtak, s hogy
egy hónapja kezdték meg a játékok és néhány gyermekeknek készült termék intenzívebb ellenőrzését, melynek során tizenöt mintát küldtek vizsgálatra. Ebből mindössze négy bizonyult a gyermekre nézve veszélyes tárgynak. Két esetben egy játékmozdony és egy csörgőfajta festékanyagával volt probléma, egy plüssállatnak és egy játéklovacskának pedig a szőre hullott. Az ilyen esetekben az az eljárás, hogy a játékszert azonnal kivonják a forgalomból, és visszaküldetik a beszerzőnek vagy a forgalmazónak. Ezek a tárgyak, játékok főleg Kínából, Malajziából, Indonéziából származó termékek, míg az európai és a hazai termékek legtöbb esetben kielégítő minőségűek.
– Körültekintőnek kell lennünk az ellenőrzések során. Egyenlő arányban kell kiterjeszteni az ellenőrzést, lehetőleg minél szélesebb körben, bár tény, hogy elsősorban az élelmiszerek vizsgálatára fordítunk nagyobb gondot. Nemcsak az üzleteket, hanem például a gyógyszertárak termékeit is bevizsgáltatjuk, a kínai boltok termékeiből is válogatunk, és vannak olyan árucikkek, amelyeket folyamatosan figyelünk – tudtuk meg Milan Mileusnićtól.
A szülők is odafigyelhetnek néhány dologra, elsősorban arra, hogy hol és mit vásárolnak. A nem legális üzletekből, például a piacról beszerzett áru esetében nincs garancia arra, hogy kielégítő minőségű termékről van szó, s a vásárlónak nincs alkalma reklamálni. Ennek ellenére mindenképpen érdemes alaposan megvizsgálni, megnézni, megtapogatni a játékszert. Ha hullik a szőre, a festék lepattog vagy foltot hagy a bőrön, hegyes, éles részei vannak, vagy olyan kis darabokra szétszedhető, amit egy kisgyerek könnyen lenyelhet, egészségkárosító vegyületet tartalmaz, baleset-vagy fulladásveszélyes, esetleg halláskárosodást okozhat, az veszélyes játékszernek minősül. Az elemes játékszer nem jelent különösebb veszélyt, ameddig az elemek ki nem fogynak. Az üres elemeket viszont azonnal el kell távolítani, mert mérgező anyagokat tartalmaz, amivel jelentősen károsítja a gyermek egészségét.
Ha a vásárló az üzletben hibás, romlott, vagy minőségileg nem megfelelő termékkel találkozik, lehetősége van a reklamációra, és kicseréltetheti másikra vagy visszakérheti a pénzét. Az üzletekből sosem érkezik bejelentés, ha nem megfelelő minőségű áru van a polcokon, de a fogyasztók, ha ilyet észlelnek, jelenthetik az egészségügyi felügyelőségnek a Lazar Nešić tér 2. I./18 irodában vagy a 024/524-429-es telefonszámon, akik vizsgálatot indítanak az ügyben.