2024. november 24., vasárnap

Újratárgyalhatják Taton meggyilkolásának ügyét

A Felső Bíróság megfontolja, megismétlik-e a Brice Taton meggyilkolásával vádolt és elítélt személyek elleni eljárást

A Fellebbviteli Bíróság eltörölte a Felső Bíróság elsőfokú döntését, melyben az elvetette Ivan Grković és Dejan Puzigaća védőügyvédeinek kérelmét a folyamat megismétlésére vonatkozólag. A labda most ismét a Felső Bíróság térfelén van, melynek újból állást kell foglalnia a szóban forgó kérelemmel kapcsolatban. A döntés indoklása szerint sérültek a büntetőeljárás szabályai a kérelem elvetésével kapcsolatos bírósági döntés meghozásakor, mert nem nevezték meg azokat az okokat, amelyek végül a megszületett döntéshez vezettek. Mindemellett, a Fellebbviteli Bíróság szerint a tárgy dokumentációjában szereplő tényekkel ellentétben áll a Felső Bíróság azon álláspontja, mely szerint nincsenek olyan bizonyítékok és tények, amelyek indokolttá tennék az eljárás megismétlését.

„Az elsőfokú végzésben nem elemezték ki és nem értékelték megfelelően az eljárás újbóli lefolytatására vonatkozó javaslatokat, melyek között nemcsak D. C. tanú kihallgatásának megismétlése szerepelt, hanem más bizonyítási tevékenységek lefolytatása is. Konkrétan: a sürgősségi osztálynak telefonáló esetleges szemtanú kihallgatása, továbbá azoknak az állítólagos szemtanúknak a kihallgatása is, akik az áldozat lezuhanásával kapcsolatban rendelkezhetnek bizonyos információkkal. Ezek fontos tények megállapításához vezethetnek, s így lényegesek lehetnek a büntetőjogi eljárás végkifejlete szempontjából is. A felmerült „új” bizonyítékok kapcsán bizonyos vizsgálati intézkedéseket kellett volna foganatosítani, hogy azokkal részletesebben is megismerkedhessen a bíróság, s hogy meg tudják állapítani, valóban új, az addigi eljárás során figyelmen kívül hagyott tényekről van-e szó” – áll a Fellebbviteli Bíróság döntésének indoklásában.

Mint ismeretes, az elsődleges ítélet példamutató szigort alkalmazott az elkövetők ellen – összesen 240 év börtönbüntetést irányzott elő a tíz elítéltnek. A Fellebbviteli Bíróság 2012. január végén a felére csökkentette a kiszabott szabadságvesztést, melynek az időtartama így hét és tizenöt év között alakul személyenként.

ÍTÉLET UTÁNI BONYODALMAK

A Taton-ügy akkor került ismét a közvélemény figyelmének a középpontjába, amikor Dragan C. nyugalmazott rendőr a sajtónak azt mondta, 2009. szeptember 17-én az Obilić körúti parkoló őreként jelen volt a Taton halálát okozó események színhelyén, s saját szemével látta mindazt, ami történt. A parkolóőr elmondása szerint Tatont nem támadói vetették a mélybe, hanem maga ugrott le, továbbá közölte, hogy a rendőrség a nyomozás során ezen állításának módosítására próbálta rábírni őt, arra, hogy azt mondja: látta, amint Tatont a gyanúsítottak ledobták. Az új fejlemények ismeretében az elítéltek védőügyvédjei az eljárás megismétlését és minden szemtanú újbóli meghallgatását követelték. Egyrészt arra hivatkoztak, hogy a Fellebbviteli Bíróság nem vette figyelembe annak a nőnek a telefonhívását, aki a sürgősségiekkel közölte, hogy Taton átesett a korláton, másrészt arra, hogy a parkolóőrt sem hallgatták ki mint szemtanút az ítélet meghozását megelőzően. A belgrádi Felső Bíróság peren kívüli tanácsa 2012 októberében elvetette a francia szurkoló meggyilkolásának ügyében jogerősen elítélt személyek elleni eljárás megismétlésére benyújtott kérelmet, s az ügyvédek a Fellebbviteli Bíróságnál tettek a döntés miatt panaszt.

„TISZTÁN JOGI KÉRDÉS”

Tavaly májusban Taton családja pert indított Szerbia ellen az elszenvedett lelki fájdalom miatt, mellyel a belügyminisztériumtól 300 ezer eurós kártérítést követel azért, mert nem szavatolta kellőképpen a francia szurkolók biztonságát. A kártérítési ügy előkészítő tárgyalásának folytatásában szerdán arról született döntés, hogy a belgrádi óvárosi rendőrőrs biztonsági terveinek a titkosítását feloldják. Két rendőrt fognak majd kihallgatni, akik beszámolnak a rendőrség munkájáról és arról, miként szavatolta a közbiztonságot a hatóság Taton meggyilkolásának napján. A következő tárgyalást április 8-ára jelentették be, a szerdain nem vettek részt a francia szurkoló hozzátartozói.

Slobodan Ružić, a Taton család ügyvédje úgy fogalmazott, tisztán jogi kérdésről van szó az állam felelősségének megállapítása során, s véleményének adott hangot, hogy a titkosítás feloldása nem fog komolyabb változásokat eredményezni az eljárás során.

Brice Tatont (28) 2009. szeptember 17-én, a Partizan és Toulouse közötti labdarúgó-mérkőzés napján verte meg a hazai futballszurkolókból verbuválódott csoport, melynek élén a ma is szökésben lévő Đorđe Prelić és Dejan Puzigaća állt. A Partizan labdarúgóklub Alkatraz, Iridućibili és Rebels szurkolócsoportjainak tagjaiból álló csoport több irányból közelítette meg az Obilić körúti Irish Pub kávézót, maszkokat húztak, és a franciákra támadtak fáklyákkal, botokkal és üvegekkel. Tatont magukkal hurcolták, eltörték az arccsontját és a koponyacsontját, megsértették a gerincét, mellkasán és bordáin is töréseket okoztak, majd ledobták a 4,28 méter magas lépcsőkről. Tizenkét nap múlva Taton belehalt sérüléseibe.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás