2024. július 17., szerda

Előzetes eredmények: határértéken felül

Knežević: Visszaállítjuk az előző rendeletet és megsemmisítjük a határértéken felül szennyezett tejet

Aleksandar Vučić hétfői bejelentése után, miszerint a tejbotrány négy felelősét leváltják, Goran Knežević mezőgazdasági miniszter úgy döntött, hogy visszavonja a botrányt okozó rendeletét, amellyel 0,5 mikrogrammra emelte a tej aflatoxin tartalmának határértékét. A miniszter szerint a határértéket kényszerűségből emelte meg, hogy megmentse azokat a kis gazdaságokat, amelyek tejtermeléssel foglalkoznak. A Szerb Haladó Párt következő főbizottsági ülésén a mezőgazdasági miniszter felelősségéről is tanácskozik.

(Fotó: Molnár Edvárd)

(Fotó: Molnár Edvárd)

A tejbotrány miatt a szerb kormány leváltja a növényvédelmi igazgatóság, az állat-egészségügyi igazgatóság, az egészségügyi és növény-egészségügyi karanténért, valamint a növény-egészségügyi ellenőrzésért és élelmiszer-biztonságért felelős osztály vezetőit – jelentette be hétfőn Aleksandar Vučić első kormányalelnök. Szavai szerint Goran Knežević esetleges felelősségéről a párt a következő főbizottsági ülésen dönt, viszont nem igazságos a tárcavezetőt anélkül minősíteni, hogy a többi miniszter munkáját nem elemzik. Elmondta, Knežević felajánlotta lemondását, viszont szerinte a miniszter személyesen nem felelős.

Knežević kedden teljesítette a kormányalelnök követelését és bejelentette, hogy Szerbia néhány napon belül visszaállítja a tej aflatoxinos szennyezettségének határértékét kilogrammonként 0,5 mikrogrammról a korábbi 0,05 mikrogrammra. Kiemelte, hogy a határértéken felül szennyezett tej megsemmisítésre kerül. Szavai szerint a kormányalelnök azért váltja le a megnevezett felelősöket, mert nem foglalkoztak a megelőzéssel, valamint nem figyelmeztették a szerb kormányt a veszélyre.

– A határértéket a tejtermeléssel foglalkozó kisgazdaságok védelme miatt kényszerült a kormány megemelni – mondta a mezőgazdasági miniszter, majd hozzátette, hogy a kormány a Köztársasági Árutartalékokból egészséges kukoricát, valamint aflatoxint semlegesítő adalékanyagokat oszt ki a gazdáknak.

A miniszter emellett megjegyezte, hogy hamarosan összhangba hozzák a takarmányról és a tejről szóló rendeleteket, hogy ne történhessen meg többé, hogy miközben a szarvasmarhák „megfelelő” takarmányt kapnak, a tej mégsem felel meg az előírásoknak. Megismételte, hogy a kereskedelmi forgalomban lévő tej egészséges, és eddig nem tapasztaltak mérgezési eseteket, miközben a 305 mintából 48 mintát a hollandiai felülvizsgálati eredmények megérkezéséig visszavontak a kereskedelemből. Kiemelte, a holland eredmények nyilvánosak lesznek.

SZERDÁN ÉRKEZNEK A VÉGLEGES EREDMÉNYEK

A hollandiai tejminőség-felülvizsgálat eredményei szerdán érkeznek meg, nyilatkozta Dejan Krnjanić mezőgazdasági államtitkár. Kiemelte, hogy az előzetes eredmények szerint egyes tejminták aflatoxin tartalma meghaladja a kilogrammonkénti 0,05 mikrogrammot, de egyik sem a 0,5 mikrogrammot.

– Jelenleg nem tudjuk, mely mintákról van szó, csupán azt, hogy vannak pozitív eredmények is – mondta az államtitkár.

Goran Ješić tartományi mezőgazdasági titkár szerint az eredmények akkor is rémesek, ha a 0,5 mikrogrammos határértéket vesszük alapul. Kiemelte, hogy egyes németországi laborok eredményei szerint 0,86, 0,87, vagy akár 1,2 mikrogrammnyi aflatoxin is lehet egy liter tejben. A titkár ismételten hangsúlyozta, hogy az eredmények eltitkolása érdekében az SZHP és egyes tejfeldolgozó üzemek nyomást gyakoroltak rá.

ERKÖLCSI FELELŐSSÉG

Danilo Golubović, a mezőgazdasági minisztérium munkatársa ugyanakkor kijelentette, hogy a határérték növelése mellett szólt minden tényező. Szerinte a tartományi szervek akkreditáltak a tej vizsgálatának elvégzéséhez, ezért csak a szerdán érkező hollandiai eredmények szolgálhatnak biztos eredményekkel.
A minisztérium munkatársa megjegyezte, a felügyelők 70 gazdaságot ideiglenesen bezártak az eredmények megérkeztéig. Ezeket a gazdaságokat a kormány jószágonként 300 kiló kukoricával és zeolittal kárpótolja majd.
Arra a kérdésre, miszerint történt-e mulasztás, ha már négy embert leváltanak, elmondta, hogy csak „erkölcsi felelősségről” beszélhetünk, egyébként pedig az egész botrány a „kormány meggyengítését” célozta meg.

A MINISZTER IS FELELŐS

A négy intézményi vezető nem lehet kizárólagos felelőse a tejbotránynak, vélekedett Miladin Ševarlić agrárközgazdász. Kiemelte, hogy Goran Knežević mezőgazdasági miniszter is felelős, ugyanis engedélyezte a megnövekedett aflatoxin tartalmú tej kereskedelmi forgalmazását.

– Vezetőségi felelőssége van, függetlenül attól, hogy a közvélemény tudja-e, milyen a tárcavezető és az illetékes osztályvezetők közötti kommunikáció – hangsúlyozta a közgazdász.

Mint megjegyezte, a tárcavezető felelősségét a szerb kormány és a Szerb Haladó Párt határozhatja meg. Hozzátette, hogy mindemellett felelősség terheli a tejtermelőket és tejfeldolgozókat is, kiváltképp azokat, akik kivitellel foglalkoznak, ugyanis rendszeresen tájékoztatják őket a termékeik minőségéről.

NÉGY NAP ALATT MEGOLDHATTÁK VOLNA

Az intézményeket és a tejtermelőket sem értesítették tavaly, hogy 0,05 mikrogrammra csökkentették a tej aflatoxin tartalmának határértékét, mondta Sanja Bugarski, a tejtermelők szövetségének elnöke. Véleménye szerint szisztematikusan teszik tönkre az állattenyésztést.

– Senki sem kérdezi a termelőt. Mindent a gazdák háta mögött tesznek – panaszkodott Bugarski.

Szavai szerint az aflatoxin nem ismeretlen probléma a tejtermelők körében, például 2012-ben is takarmányadalékokkal semlegesítették a mérget. Kiemelte, az egész problémát négy nap alatt meg lehetett volna oldani, ha időben figyelmeztetik őket, csakhogy a gazdáknak szóltak utoljára. Értékelése szerint ez a botrány végzetes csapást jelenthet az állattenyésztésre.