2024. július 17., szerda

Gázos a gázrendelet

Megszakítják a gépjárművek gázbiztonsági ellenőrzéséről szóló rendelet alkalmazását

Közbotrányt okozott egy 2009-ben kiadott, ám idén februárban hatályba lépett rendelet a gépjármű-tulajdonosok körében. A szóban forgó jogszabály ugyanis megfelezte az autógáz berendezések biztonságát igazoló dokumentum 10 éves érvényességét, vagyis a gázüzemű autótulajdonosokat 5 évente kötelezi szivárgásvizsgálatra. Az EU-s jogharmonizáció szellemében megírt rendelettel nem is lett volna gond, hiszen az EU-ban is 5 évente végeznek részletes gázbiztonsági (szivárgás, nyomáspróba stb.) ellenőrzést. A botrányt egyrészt az okozta, hogy a rendelet csak a Hivatalos Közlönyben jelent meg, és nem járt széleskörű médiakampánnyal, másrészt az, hogy a rendelet alapján eljáró Közlekedésbiztonsági Ügynökség retroaktívan alkalmazta a jogszabályt. Ennek köszönhetően azok a gépjármű-tulajdonosok, akik 2008 előtt szereltették át járművüket gázüzeműre, és ekkor kapták meg a gázbiztonsági tanúsítványt, a műszaki vizsgálat során azzal a kellemetlen hírrel szembesültek, hogy addig nem hosszabbíthatják meg járművük bejegyzését, amíg el nem végezték a kötelező, 6 ezer dináros gázbiztonsági vizsgálatot.

Szerbiában mintegy 400 ezer gázüzemű gépjárművet tartanak nyilván, így a kötelező ellenőrzés miatt az erre felhatalmazott szervizekben csakhamar olyan torlódás alakult ki, hogy némely városban két hónapot is kell várni, míg sorra kerül az ember.

Mivel sokan csak a gépjármű bejegyzése alkalmával szembesültek a kötelező gázbiztonsági vizsgálattal, egyesek a regisztráció lejárta utáni 30 nap után kénytelenek voltak leszerelni és kijelenteni rendszámtábláikat, így a gázbiztonsági vizsgálatra is trélerrel vihették csak el autójukat. Mások pedig nem csak a kötelező vizsgálatot fizethették ki, ugyanis a szakszervizek a vizsgálat során azonnal kicserélték az általuk csereérettnek ítélt alkatrészeket, így volt olyan autótulajdonos, aki a 150 eurót érő huszonegy néhány éves Yugójába további 160 eurót fektetett be.

A közvélemény nyomásának a közlekedési minisztérium csupán akkor engedett, miután az egyik belgrádi napilap megtudta, hogy azok az autótulajdonosok, akik a rendelet miatt nem használhatják gépjárművüket, beperelhetik az államot. Hosszú hallgatás után a minisztérium munkatársa tegnap bejelentette, hogy a szóban forgó rendeletet a hét végéig visszavonják.

- A Közlekedésbiztonsági Ügynökségnek meg kell szakítania a rendelet alkalmazását. Az ügynökség azt állítja, hogy a rendelet megszakításának javaslatát már korábban továbbította a minisztériumnak. Amennyiben ez mégsem lenne így, akkor a rendelet alkalmazását már a hétvégére visszavonjuk – mondta Saša Mirković, a közlekedési miniszter helyettese.

Szavai szerint komolytalan dolog olyan helyzetbe hozni a gépjármű-tulajdonosokat, hogy ne tudjanak arról, meddig érvényes a gázbiztonsági tanúsítványuk, valamint azt se tudják, hogy a ma kiadott dokumentum holnap érvényes marad-e. Mint megjegyezte, a minisztérium tisztában van azzal, hogy sokan kifizették a 6 ezer dináros vizsgálatot, azzal kapcsolatban azonban nem nyilatkozott, hogy a jövőben mi lesz sorsuk az így megkárosított polgároknak.

- Megengedhetetlen, hogy megfeledkezzen valaki azokról a polgárokról, akik 10 évig érvényes gázbiztonsági tanúsítvánnyal rendelkeznek, és ezért valakinek felelősséget kell vállalnia a Közlekedésbiztonsági Ügynökségben. Ugyanakkor a belügyminisztériumban is történt mulasztás – vélekedett a miniszterhelyettes.

A Belügyminisztérium ezzel szemben tagadta, hogy az ügyben bárminemű felelősség is terhelné. Rövid közleményükben csupán annyit írtak, hogy a gázüzemű gépjárművek vizsgálatával a Közlekedésbiztonsági Ügynökség van megbízva, és a belügyminisztériumnak semmi köze sincs az egészhez.

Stojadin Jovanović, az ügynökség igazgatója elismerte, hogy az ügynökség javasolta a szabályzatot, de amikor meglátták, hogy a jogalkotók hogyan tolmácsolták javaslatukat, azonnal reagáltak a minisztériumban.

- A szabályzat nem foglalkozott azzal, hogy mi történik azokkal a személyekkel, akiknek 10 évig érvényes tanúsítványuk van. Amikor elolvastuk a szabályzatot, szóban és írásban reagáltunk rá a minisztériumban. A szabályzat azt részletezi, hogy ki adhat ki tanúsítványt, ki végezhet el vizsgálatot, azonban nem szabályozza azt, hogy kinek kell megismételnie a vizsgálatot. Amikor szembesültünk a szervizekben történtekkel, csupán annyit tehettünk, hogy a torlódások csökkentése érdekében megnöveltük az elvégezhető vizsgálatok számát – mondta Jovanović.

Damir Okanović, a Közlekedésbiztonsági Bizottság elnöke szerint egyértelmű, hogy a gázbiztonsági botrány kirobbanását egy rosszul megírt jogszabály okozta. Véleménye szerint a jogszabályt nem szabadott volna rektroaktívan alkalmazni, vagyis a még érvényes tanúsítvánnyal rendelkező polgárokat nem kötelezhették a vizsgálat megismétlésére, valamint a rendelet hatálybalépését egy átfogó sajtókampány mellett 2014-re kellett volna halasztani.