2024. november 24., vasárnap

A kettős állampolgárok választási jogáról

Potápi Árpád János, a Nemzeti Összetartozás Bizottságának elnöke a nemzetpolitikáról és a külhoni választópolgárokkal kapcsolatos választási eljárásokról

Szombaton délelőtt Topolyán – elsőként a Kárpát medencében – konzultációt tartottak a határon túli magyar választópolgárok választási regisztrációjával és a 2014 tavaszára tervezett magyarországi parlamenti választásokon való részvétellel kapcsolatban.

Potápi Árpád János előadása Topolyán (Fotó: Herceg Elizabetta)

Potápi Árpád János előadása Topolyán (Fotó: Herceg Elizabetta)

A két civil szervezet, a Kisebbségi Fórum és a Nagyapáti Kukac Péter Magyar Hagyományőrző és Néprajzkutató Társulat szervezésében megtartott összejövetelen Kovács László, a Nagyapáti egyesület és Ágoston András, a Kisebbségi Fórum elnöke köszöntötte a megjelenteket, majd Potápi Árpád János parlamenti képviselő, aMagyar Országgyűlés Nemzeti Összetartozás Bizottságának elnöke tartott tájékoztatót az Orbán kormány nemzetpolitikájáról és a külhoni választópolgárokkal kapcsolatos választási eljárásokról.

Az egyszerűsített honosítási eljárással kapcsolatban elmondta, hogy 2011. március 15-e óta 484 000-en kérték a folyamat elindítását, és eddig 420 000-en tették le az állampolgársági esküt.Gyorsan, szervezetten történik mindez, és a történelmi lépés minden előzetes elvárást felülírva népmozgalommá fejlődött, melyben két város, Csíkszereda és Szabadka emelkedik ki.A nemzeti regiszterről és a választási eljárásról szólva felhívta a figyelmet arra, hogy a külhoni magyaroknak fel kell iratkozniuk a névjegyzékbe, ahhoz, hogy a választásokon részt tudjanak venni. Kiemelte, hogy a Vajdaságból származik a kettős állampolgárságról szóló elképzelés, ezért furcsa lenne, ha éppen az itteniek nem élnének a felkínálkozó lehetőséggel.

A sajtónak nyilatkozva Potápi elmondta: politikusként tanúja volt annak, amikor a Magyar Országgyűlésben több vitát is lefolytattak arról, kapjanak-e állampolgárságot a külhoni magyarok, illetve, rendelkezzenek-e a szavazás jogával.

– Mi úgy gondoltuk, hogy ne legyen kétfajta magyar állampolgár, hanem ugyanazon jogokkal rendelkezzenek a külhoni magyar állampolgárok is, tehát ők is szavazhassanak, vegyenek részt a magyarországi országgyűlési választásokon.A törvényt is így fogadtuk el, és a külhoni magyar állampolgárok számára augusztus elsejével megnyílt a lehetőség, hogy regisztráltassák magukat, illetve feliratkozzanak a névjegyzékre annak érdekében – ha ezt a választások előtti 15. napig megteszik–, hogy részt tudjanak venni a választásokon. A külhoni magyarság szóljon bele a magyarországi politikába, szóljon bele a nemzet dolgaiba, hiszen a magyar nemzet nemcsak a magyarországi magyarokból áll, áll a Kárpát-medencei magyarokból és áll a diaszpórában élő magyarkból, mindenkinek állampolgári joga, és az én felfogásomban a kötelessége is, hogy a választásokon rész vegyen. Úgyhogy én mindenkit kérek, hogy éljen a lehetőséggel, a titkosságot biztosítjuk, hiszen mindenkinek megadatott most már az a jog, hogy beleszóljon a magyar nemzet életének alakításába – hangsúlyozta a magyar politikus.

Ágoston András elmondta, a következő hónapokat ki kell használni a kettős állampolgárok választási regisztrációjával kapcsolatos ismeretek bővítésére, ezért a topolyai, első konzultációt a közeljövőben más, magyarlakta településeken is megszervezik.

A topolyai Művelődési Ház kiállítótermében megtartott rendezvényen felszólalt Csorba Béla, a VMDP, Csonka Áron, a VMDK, Rácz Szabó László, az MPSZ és Szmieskó Zoltán, a Magyar Egység Párt elnöke is, akik üdvözölték a kezdeményezést, bátorítottak a névjegyzékre való feliratkozásra, illetve a választásokon való részvételre.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás