Június 21-től húsz lovas hét nap alatt 350 kilométert lovagolva, 37 település érintésével – Adáról indulva és ugyanoda visszatérve – átszeli Bácskát az északi csücskétől a déliig. Ez az I. Bácskai Lovastúra útiterve, amelyet Gyarmat István, az adai Halász József Lovasklub elnökségi tagja és titkára, Illés Ferenc álmodott meg és készített elő.
Az ügető- és galoppversenyek visszaszorulásával előtérbe kerülhetnek az amatőr lovasok, akik távlovagló versenyeken és túrákon mérhetik fel saját és lovuk felkészültségét. Ezeken a megmérettetéseken módjukban áll megismerni más vidékeket és a helyi terepviszonyokat, kapcsolatba kerülhetnek az ott élő emberekkel és élvezhetik a vendégszeretetüket. Ez az elképzelés vezérelte a két szervezőt, akik az adai Halász József Lovasklub támogatásával előkészítették a június 21-e és 27-e között zajló 350 kilométeres lovastúrát. Mint mondták, az I. Bácskai Lovastúrának is az a célja, hogy a lovasoknak megmutassák a bácskai táj szépségeit, regionális kapcsolatokat építsenek ki a települések között és a lehetőségekhez képest vendégül lássák a résztvevőket. A túra bizonyíthatja, hogy vidékünkön is van létjogosultsága a lovas turizmusnak, és ez sok fiatalt is motiválhat, hogy elkezdjen foglalkozni ezzel a kihívásokkal teli, nemes sporttal. Jövőre is szeretnék megszervezni a lovastúrát, de már Bánátban.
– A túrával egyidejűleg a hátaslovas sportot is népszerűsítjük vidékünkön, bár ez mostanság sokkal népszerűbbé vált, mint az ügetőverseny – magyarázta Illés Ferenc. – Hiszen sokkal egyszerűbb hátaslovasnak lenni, mint versenylovakat felkészíteni a megmérettetésekre. Az amatőr lovasok távlovagló versenyeken is részt vehetnek. Tavaly mi négy ilyen megmérettetésen indultunk a környéken. A túralovaglásra bárki eljöhet, aki elég bátorságot érez a kihívásra, és a lova kibírja ezt a távot. A lovastúrán 20 lovas részvételére számítunk, ennyi személy számára szerveztük meg a logisztikai hátteret. Egyelőre 15 lovas jelentkezett. Elég nehéz volt a logisztikai háttér megszervezése, mert személyesen kellett megkeresni az istállótulajdonosokat, és utána meggyőzni őket arról, hogy támogassák lótakarmánnyal a túrát – hallottuk a negyvenes éveiben járó Illés Ferenctől, aki az indulók között van, jóllehet csak két éve lovagol. Korábban koncertszervezőként is tevékenykedett, nevéhez fűződik a 90-es években az AdaFest és a VIFÓ-fesztivál lebonyolítása.
Gyarmat István viszont már tízéves kora óta lovagol, vagyis közel húsz éve. Jól ért a lovakhoz és kitűnő lovasnak számít. Ezt bizonyítja az országos távlovagló versenyen elért harmadik helyezése, valamint a tavalyi európai rekordja, amely során 30 lovat fogott be egy fogatba. Ezért is vállalta magára a túravezető felelősségteljes szerepét:
– Naponta mintegy 50 kilométert lovagolunk, a leghosszabb táv 63 kilométer lesz. A kijelölt pihenőhelyen helyeken sátrat verünk, a lovaknak biztosítva lesz az istálló és a takarmány. Minden este főzünk egy bográcsost, reggel pedig felkelünk és tovább lovagolunk – ismertette az útiterv részleteit Gyarmat István. – Azt szeretnénk, ha minden településen fogadna bennünket a városháza, a községháza vagy a helyi közösség előtt a helyi elöljáró, aki aláírna egy dokumentumot, hogy a lovastúra résztvevői áthaladtak az említett településen. A túra során végig a főúton fogunk haladni, ahol lehetséges, ott az út mellett. Így terveztük, hogy minél többen lássák a lovasokat, ezzel is népszerűsíteni akarjuk a túralovaglást. Ugyanis ha 20 lovas vonul menetoszlopban, az magára irányítja a figyelmet. Túravezetőként az az elvárásom, hogy a tizenöt indulóból legalább öt érjen célba, azzal már elégedett leszek. A túra nehéz lesz és biztosan nem tudja mindenki végigcsinálni. Ezért biztosítunk egy lószállító járművet, amivel haza tudjuk szállítani az esetleges sérült személyt és lovat. Állatorvos nem kíséri a túrát, de az egyik lovas abszolvens hallgató az állatorvosi karon, ő segíthet az állatokon, ha erre szükség lesz. Az időjárás nem befolyásol bennünket a lovaglásban, hiszen a huszárok a rossz időben is lovagoltak és harcoltak. Június 21-én indulunk Adáról. Reggel 7 órakor gyülekezünk a helyi lóversenypályán, ahol a felszerelést járműre rakjuk. Majd a községháza elé lovagolunk, ahol átvesszük az előbb említett okiratot, amelyet a terveink szerint minden településen aláír a helyi elöljáró. A lovastúra 9 órakor kezdődik, az adai községháza elől indulunk és ugyanoda térünk vissza a hetedik napon, a tervek szerint 13 órakor – közölte a túravezető.
A szervezők a túra átlagsebességet 7 kilométerre limitálták, vagyis a lovasok lépésben teszik meg a távot a következő útvonalon: 1. nap, 53,5 km – Ada, Zenta, Felsőhegy, Oromhegyes, Adorján, Ilonafalu (Zimonjić), Magyarkanizsa; 2. nap, 52,5 km – Magyarkanizsa, Kispiac, Ludas, Palics, Szabadka, Kelebia; 3. nap, 63 km – Kelebia, Tavankút, Bajmok, Pacsér, Bácskossuthfalva, Cserepes (Bački Sokolac), Andrásfalva (Karađorđevo), Zobnatica; 4. nap, 43 km – Zobnatica, Topolya, Bajsa, Kishegyes, Szeghegy (Lovćenac), Bácsfeketehegy, Szenttamás; 5. nap, 49km – Szenttamás, Turja (Turija), Nádalja (Nadalj), Temerin, Boldogasszonyfalva (Gospođinci), Zsablya, Sajkásgyörgye (Đurđevo); 6. nap, 54, 5 km – Sajkásgyörgye, Csúrog, Bácsföldvár, Óbecse; 7. nap, 34, 5 km –Óbecse, Péterréve, Mohol, Ada.
A lovastúrát két operatőr is követi, akik videodokumentációt készítenek az eseményekről, illetve a rendőrség is biztosítja. A szervezőktől megtudtuk, hogy a csapatot vajdasági lovasok alkotják, akik közül a legfiatalabb tízéves, a legidősebb negyvenes éveiben jár. Egyelőre öt szabad hely van még a csapatban. Az érdeklődőknek egyetlen feltételnek kell eleget tenniük, a lovakra vonatkozó érvényes állat-egészségügyi igazolással kell rendelkezniük. Az érdeklődők bővebb információt kaphatnak a következő telefonszámokon: 064/481-56-83 (Gyarmat I.), 063/811-56-57 (Illés F.).