2024. július 17., szerda

Mi a nemzet célja?

A választ Kányádi Sándor erdélyi költő fogalmazta meg a Magyar Kultúra Napjának péntek esti zentai megünneplésén

Deák Ferenc író átveszi az Életfa Díjat (Gergely József felvétele)

Jeles vendégek, csipetnyi humor és telt ház jellemezte a Magyar Kultúra Napjának idei vajdasági központi ünnepségét péntek este a zentai Művelődési Ház színháztermében.

Az idei ünnepségen – amely Erkel Ferenc születése 200. évfordulójának jegyében telt – megjelent többek között Varga Imre, a Magyar Köztársaság belgrádi nagykövete, Tápi Lajos, a Magyar Köztársaság szabadkai főkonzulátusának megbízott ügyvezetője, a magyar kormány Miniszterelnöki Hivatalának, a budapesti Magyar Művelődési Intézet és az Égtájak Iroda képviselői, a Kárpát-medencei magyar művelődési ernyőszervezetek, a Magyar Nemzeti Tanács, a VMSZ, a VMDK, a VMDP és az MPSZ képviselői, a zentai és több más vajdasági magyar önkormányzat polgármestere, továbbá a művelődési és művészeti intézmények, az egyház és a média képviselői.

Ünnepi beszédet Dudás Károly, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség elnöke tartott, aki egy maradéki vendégszereplés emlékeit felidézve tette fel a kérdést, vajon maradék kultúrának számít-e a mi, az anyaország határain túl ápolt magyar kultúránk, és adta meg rá a választ is egyben: nem.

A következő felszólaló, Pomogáts Béla irodalomtörténész a magyar himnusz kezdő soraira utalva arra hívta fel a figyelmet, hogy más nemzetek himnuszaitól eltérően a magyar nép az Úristent szólítja meg a nemzet legfontosabb énekében, és ennek a gondolatnak a jegyében fogalmazta meg zárszavát is: a himnusz legyen velünk! Az est díszvendége, díjazottja és egyben vezérszónoka is Kányádi Sándor erdélyi költő volt, aki egészséges humorral és öniróniával fűszerezett felszólalását azzal kezdte, hogy ő egy dologra egészen biztosan alkalmatlan, mégpedig arra, hogy ünnepi szónoklatot tartson. Hasonló stílusban tette fel az örök kérdést is – mi a nemzet célja? – és adta meg rá végül a választ: az, hogy a magyar nyelvet továbbvigye a legvégső határokig, „mert Magyarország határa ott van, ahol az utolsó emberpár él, akik magyarul beszélnek egymással.”

A hagyományosan ezen a napon, azaz a Magyar Kultúra Napján kiosztandó díjakat dr. Szőlössy Vágó László, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség főtitkára és Dudás Károly, a VMMSZ elnöke adta át az idei kitüntetetteknek. Délvidéki Magyar Életfa Díjban részesült Deák Ferenc szabadkai író, Konrád Emma nagybecskereki zenetanár, Sípos Tibor óbecsei festőművész és Lele József muzslyai népművész. Aranyplakettet adományoztak Kányádi Sándornak, plakettet pedig a Soós Mária és János szabadkai népművész házaspárnak, Csernicsek József doroszlói muzsikusnak és Pécsi Elizabetta újvidéki közgazdásznak.

Az ünnepség díjkiosztó részének egyik új elemeként sorrendben harmadik alkalommal osztották ki a Vajdasági Szép Magyar Könyv című pályázat díjait is. A pályázatra ezúttal 12 kiadó nevezte be összesen 42 kiadványát, a díjazottak pedig az újvidéki Forum Könyvkiadó, a zentai zEtna, a Vajdasági Magyar Felsőoktatási Kollégium, a szabadkai Kiss Lajos Néprajzi Társaság, gyermekkönyv kategóriában pedig a Magyar Szó, Mátyás király él című kiadványával. A díjak mellett a zsűri több dicsérő oklevelet is kiosztott.

Az ezt követő ünnepi műsorban fellépett Domány Zoltán zentai előadóművész, Guzsvány Izabella bácskertesi és Szabó Sebestyén budapesti énekművész, valamint Görög Noémi szabadkai zongoraművész.