2024. július 18., csütörtök

Az együttlét öröme

Nyolcadszor is Őseink zenéje Szenttamáson – Értünk-díj Gion Nándornak és a szenttamási művelődési élet előmozdítóinak

(Fotó: Nagy Magdolna)

Többszázan tolongtak szombat este a szenttamási Zmaj-iskola épületében, a nyolcadízben megszervezett Őseink zenéje népzenei rendezvényen. Az érdeklődés elsősorban a fellépő zenekaroknak: a topolyai Csalóka, a Szökős, a Véka tagjainak, a szabadkai Juhász zenekar, Zsadányi Sándor cimbalmos, Ölveczki Tamás klarinétos, valamint Savelin László és Savelin Zellei Zsuzsanna, Gazsó Tibor és Varga Viola táncosoknak tudható be, bár minden bizonnyal az együttlét öröme is vonzotta a csontig hatoló hideg ellenére összesereglett nagyszámú népzenekedvelőt.

A hagyományok ápolásának fontosságát hangsúlyozta a rendezvényt megnyitó Branko Gajin polgármester is, akinek vezetésével a szenttamási önkormányzat immár ötödik éve vállalja a rendezvény fővédnökségét. Mint hangsúlyozta, a hagyomány immár megteremtődött, a rendezvény felkerült a jelentős vajdasági kulturális események térképére Gojko Alilović megálmodónak és főszervezőnek, valamint a helybeli Arany János Művelődési Egyesületnek, a szervezőknek köszönhetően.

A közönség a korábbi évekhez hasonlóan nagyszerű műsorban gyönyörködhetett, a színpadon egy hangulatos kocsmát alakítottak ki, melyben helyet foglaltak a megjelent zenészek. Muzsikálás közben ezúttal a nagy mesterek emlékét idézték föl, akik közül egy kivételével már valamennyien az égiekkel muzsikálnak. A műsor elején láttuk dr. Burány Bélát, majd többek között Zerkula János gyimesi prímás, Fodor Sándor, Netti kalotaszegi prímás, Potta Géza, Kodoba Márton és Béla meg mások alakját idézte fel az összeállítás. Az est vendége volt a csantavéri Utasi Árpád, aki meséjével ezúttal is megmosolyogtatta és megtapsoltatta a közönséget.

A műsor végén a rendezvényt szervező Arany János MME vezetője, Kolenák Ibolya oklevelet adott át a szenttamási művelődési élet előmozdítóinak, illetve leszármazottaiknak. Az Értünk-díjat, amit a kultúra és művészet, a közoktatás és tudomány, a vallás és közélet, valamint a sport területén végzett munkáért adományoznak, Gion Nándor írónak ítélték oda, és apja nevében Gion Gábor vette át. Ezzel egy időben megnyitották a szenttamási Gion-évet, mely a jövő év február elsejével zárul, amikor a neves író születésének 70. évfordulója lesz. Az emlékév keretében (feltehetőleg a nyáron) megnyitják az író múzeummá alakított szülőházát. Az egyesület díjazta továbbá Zatkó Ibolya, Zsigmond István, Mikustyák Sándor, Brasnyó Gergely tiszteletreméltó munkásságát.

Az Őseink zenéje a hagyományoknak megfelelően hajnalig tartó táncházzal fejeződött be, és ez egyúttal a vajdasági táncházidény hivatalos megnyitóját is jelenti.