2024. július 18., csütörtök

„Legyünk többen, mint a magyarok”

Alig csitult el a Facebookon gyűlöletet szító Nož, žica, Srebrenica csoport körüli botrány, amelyről mi is említést tettünk napilapunkban, a világszerte népszerű közösségi oldalon most a vajdasági magyarsággal szemben (is) ágál egy szélsőséges szerbeket maga köré gyűjtő csoportosulás.

Az Ajde, da skupimo više ljudi nego što ima mađara u Vojvodini (Gyerünk, legyünk többen, mint a vajdasági magyarok) elnevezésű csoport tagjainak a célja egyértelmű: minél több embert összegyűjteni ahhoz, hogy elküldjenek minket melegebb égtájakra, lehetőleg minél távolabb a „szent szerb földtől”. A csoport alapítóinak „ideológiája” szerint miután a szeparatisták elvették Koszovót, most Vajdaságot is magukénak akarják, s „természetesen” a vajdasági magyarok azok, akik ebben az élen járnak.

A szerb nemzetvédők semmit sem bíznak a véletlenre, és a 2002-es népszámlálási adatokkal riogatják az oldalukra tévedőket. Vagyis az fáj nekik többek között, hogy a szerbiai lakosság 3,91 százalékát tesszük ki, hogy az észak-bácskai községekben abszolút, illetve relatív többségben élünk, külön hangsúlyozva Szabadka, mint vajdasági magyar kulturális és politikai központ szerepét.

Edzettebb idegrendszerűek akár bele is kukkanthatnak a téma körüli hozzászólásokba. Már az első, felületes ránézés után szembetűnő, hogy nagyjából a középiskolás korosztály éli itt ki fölös energiáját, s igyekszik megmondani a „tutit” velünk kapcsolatban. A legvehemensebbek még a magyarság „eredetét” is megmagyarázzák – persze kissé sajátos módon. Némi vigaszt nyújt, hogy a hozzászólók között vannak olyanok is, akik igyekszenek lehűteni az egyébként eléggé forrófejű nemzetvédőket, és hogy velük szemben egy, többnyire magyarokból, szerbekből és horvátokból álló csoport is megalakult, amely a „nemzetükért aggódó” szerb ifjoncok klikkjének a betiltását követeli a Facebookon.

Természetesen akaratlanul is felvetődik a kérdés: kik ezek az emberek? Szimpla rosszcsontok, akiknek túl sok szabadidejük van, s ezzel is a nekik (is) dukáló15 megabyte-nyi hírnevet hajszolják, vagy pedig fenyegetéseiket komolyan kell vennünk, függetlenül attól, hogy csupán a virtuális tenger hullámait korbácsolják?

A Szerbiában uralkodó, továbbra is elégé összetett helyzetet figyelve azonban korántsem lehetünk biztosak afelől, hogy csupán az előbbiről van szó. Természetesen nem szabad általánosítani, azonban mindenképpen el kell gondolkodni arról, hogy a számos toleranciatábor, multi-kulti összeröffenés után miért is találkozunk továbbra is hasonló jelenségekkel. Mert lehet csupán legyinteni, s azt állítani, hogy a cybertér rengeteg szemetet elbír, a problémák azonban megmaradnak.