2024. július 18., csütörtök

Tomica Milosavljević lemondott

Távozik az egészségügyi miniszter (Fotó: Beta)

Az egészségügyi miniszter személyes okokra hivatkozva pénteken lemondott tisztségéről. A leköszönő tárcavezető addig köteles ellátni teendőit, amíg a Szerbiai Képviselőház le nem váltja, csak azután szűnik meg hivatalosan a mandátuma. Rövidebb megszakításokkal Tomica Milosavljević több mint nyolc évig állt az egészségügyi minisztérium élén. A Magánorvosok és Fogorvosok Egyesülete szerint túlságosan későn mondott le, és ezzel sok gondot okozott az egészségügynek.

A kormányról szóló törvény értelmében miután a parlament elfogadta a tárcavezető lemondását, a kormányfőnek kell megbíznia valamelyik minisztert, hogy átmenetileg lássa el a leköszönt miniszter feladatait. Ezután a miniszterelnöknek 15 napon belül kell javaslatot tennie a parlamentnek az új tárcavezető személyére vonatkozólag.

– Mindig azon igyekeztem, hogy tárcavezetőként úgy végezzem a dolgom, ahogyan azt a polgárok elvárják. Minden mandátumom során arra összpontosítottam, hogy a polgárok visszanyerjék az egészségügyi rendszerbe vetett bizalmukat – mondta pénteken Milosavljević, aki az új miniszter tisztségre lépése után visszatér előző munkahelyére, és a Szerbia Klinikai Központ első számú sebészeti klinikáján fog dolgozni gasztroenterológusként.

Milosavljević emellett a Belgrádi Egyetem Orvosi Karának a professzoraként fog előadni a továbbiakban is. Meg nem erősített információk szerint a leköszönő miniszter állásajánlatot kapott az Egészségügyi Világszervezettől, amelyben pillanatnyilag a végrehajtó bizottság tagja.

A SOKADIK LEMONDÁS

Bár Milosavljević 2002 és 2007 között többször is lemondott, otthagyta tisztségét, majd ismét elvállalta az egészségügyi tárca vezetését, az elemzők szerint a 2009-es és a 2010-es év volt a legkritikusabb pályafutása során.

A szóban forgó időszak legnagyobb botrányai a H1N1 vírushoz kapcsolódnak. 2009 őszén a kórokozó rohamosan terjedni kezdett Szerbiában, de az ország még nem szerezte be a védőoltást. Később beszerezték a vakcinát, ám csak kis mennyiségben, ezért kezdetben csak a prioritási listán szereplő személyek igényelhették az immunizációt. Azután elterjedt a hír, hogy a Szerbia által megvásárolt védőoltás számos mellékhatást okozhat. Majd végül azért támadta a közvélemény Milosavljevićet, mert az ország túlságosan sok oltóanyagot vásárolt meg.

– Ha elvállalok egy feladatot, akkor azt végre is hajtom. Éppen ezért nem mondok le. Sajnos az, amire máshol minőségiként tekintenek, Szerbiában rossz tulajdonságnak számít. Itt sokkal fontosabb, hogy valaki vagy valami milyennek tűnik, az eredményekre és a tettekre pedig senki sem figyel – nyilatkozta tavaly februárban Milosavljević.

Tavaly áprilisban a miniszter Németországba utazott, hogy egy ottani klinikán operáltassa meg gerincét. Számos szakember állította, hogy rutinműtétről volt szó, amelyet a szerbiai szakorvosok már évek óta sikeresen végeznek el. A közvélemény ismét a tárcavezető lemondását követelte. Sokak szerint a külföldi műtéttel Milosavljević megmutatta, hogyan is vélekedik a szerbiai egészségügyről.

– Ez egy egyéni döntés volt, amit én hoztam meg. Egy percig sem gondoltam, hogy ezzel megsértettem a szerbiai orvostudományt, éppen ellenkezőleg. Csak akkor mondanék le, ha ezt Mirko Cvetković követelné tőlem – nyilatkozta az operáció után Milosavljević a Vreme szerb nyelvű hetilapnak.

Három hónappal később korrupció, hivatali helyzettel való visszaélés, valamint kenőpénz adásának, illetve elfogadásának gyanújával a Rák fedőnevű akció keretében a rendőrség letartóztatta Nenad Borojevićet, a Szerbiai Onkológiai Intézet igazgatóját és hat munkatársát. Az ellenzéki pártok többsége Milosavljević lemondását követelte, ám a hatalmi koalíció pártjai kiálltak a miniszter mellett, aki egyébként a G17 Plusz tagja.

HIDEG-MELEG VÉLEMÉNYEK

A G17 Plusz megértéssel reagált a miniszter lemondására.

– Tiszteletben tartjuk Tomica Milosavljević döntését. Önfeláldozóan dolgozott a szerbiai egészségügyi rendszer reformján. Tetteinek súlya kiváltképp a most következő időszakban válik majd láthatóvá – olvasható a G17 Plusz közleményében. Hozzáteszik: az egészségügyi tárca új vezetőjének személyéről a párt igazgatósága a közeljövőben fog tárgyalni.

Ivica Dačić alelnök cáfolta a sajtóinformációkat, hogy Milosavljević lemondása összefüggésben állna a kormány átalakításával.

Diana Dragutinović pénzügyminiszter közölte, hogy a kormány csütörtöki ülésén még nem volt szó Milosavljević lemondásáról.

– Megértem Milosavljevićet. Miniszternek lenni nagyon sok teherrel jár. Az ember sokkal jobban belefárad ebbe a munkába, mint bármelyik másikba – véli Dragutinović.

A Magánorvosok és Fogorvosok Egyesülete szerint Milosavljević túl későn mondott le. Ha nem folytatódik az egészségügyben megfigyelt kétes ügyek kivizsgálása, akkor az egészségügyi miniszter leköszönése semmit sem jelent, szögezte le az egyesület közleményében.

– A lemondás jelentéktelen cselekedet ahhoz képest, amit Milosavljević az egészségügyi dolgozókkal és az egészségügyi rendszerrel tett. Az egészségügyi rendszer minden felmérés szerint a legkorruptabb terület Szerbiában – olvasható az egyesület közleményében.