2024. július 18., csütörtök

Kölcsönkerékpárral a városon át

Újvidéken már működik, Szabadkán pedig az idén szeretnék bevezetni a biciklibérlést

Az újvidéki kerékpárok


Bécs, London, Párizs, Amszterdam – ezekben az európai nagyvárosokban ma már nem ritkaság, hogy kerékpárt is bérelhetünk ahhoz, hogy körbejárjuk a város nevezetességeit. Habár pillanatok alatt eljuthatunk a tömegközlekedési eszközökkel a város bármelyik pontjára, a kerékpáros megoldást szívesen használják nemcsak a turisták, hanem a helybeliek is.

Szerbiában elsőként Újvidéken vezették be a biciklikölcsönzési lehetőséget. Az idén Szabadka is követi a tartományi főváros példáját, hiszen a Parking Közvállalat önkiszolgáló kerékpárkölcsönző automatákat állít fel a város több pontján.

Az európai nagyvárosokban a legolcsóbb közlekedési eszköznek számít a kerékpár. És amíg ők széles, jól kijelölt kerékpárutakkal és a régmúltban gyökerező kerékpározási szokásokkal rendelkeznek, addig Szabadkán megközelítőleg 30 kilométer hosszú kerékpárút épült ki eddig. Három évvel ezelőtt készült egy tanulmány, amelyből kiderült, hogy habár a városban valóban ilyen hosszúságú a kerékpárút, az útvonalai nem a legfunkcionálisabban lettek összekötve. Ugyanakkor igény mutatkozik a meglévő kerékpárutak felújítására, átszervezésére, illetve újak építésére, hiszen nagyon sokan kerekeznek napi teendőik elvégzése közben. Mint a legutóbbi tervek mutatták, több mint 100 kilométer kerékpárút kiépítésére lenne szükség Szabadkán és környékén. Talán erre sarkallja majd a városvezetőséget a Parking Közvállalat Su-bike elnevezésű projektuma is, amely kerékpárok kölcsönzését teszi majd lehetővé.

A kerékpárutak megépítésének igénye mellett – különösen egy olyan városban, ahol a kerékpárlopások szinte mindennaposak – egy biciklikölcsönzőt megnyitni nem kockázatmentes vállalkozás, de mint arra Milorad Slijepčević, a szabadkai Parking Közvállalat igazgatója rámutatott, éppen ezek a dolgok támasztották alá a biciklikölcsönzés bevezetését Szabadkán is.

– Tulajdonképpen a kerékpárlopások gyakorisága mutatott rá a bérlés szükségességére. A tervek szerint négy helyen, Palicson, a Harcosok sorakozója lakótelepen, a Szabadegyetemnél és a Sétaerdőnél alakítunk majd ki kerékpárparkolókat, ezek ugyanis a legfrekventáltabb helyek. Itt bármikor bérelhetnek és bármikor itt is hagyhatják a bérelt kerékpárokat. És nem kell attól tartani, hogy valaki ellopja őket – mutatott rá az igazgató. – A megjelölt helyeken meghatározott számú kerékpárral ellátott állomásokat alakítunk ki, ahonnan az automaták segítségével ki lehet majd kölcsönözni a bicikliket. Első lépésben szükség lesz arra, hogy az illető regisztráljon, aminek köszönhetően a személyes adatai bekerülnek a rendszerünkbe. Ily módon egy bizonyos, nem túl magas összeg befizetése után mindenki kap egy azonosító kártyát – tudtuk meg. Részletezve a kölcsönzés folyamatát, az igazgató elmondta: az azonosító kártyát kell majd abba az automatában helyezni, amely kiadja, vagyis felszabadítja a kerékpárt. A kerékpárok ugyanis egy keretben állnak majd, ami zárként szolgál. Úgy tervezik, hogy nem szabnak időkorlátozást a kerékpárok kölcsönzésére, már 8 órától igénybe lehet majd venni, és egészen az esti órákig lehet majd használni őket. A kölcsönzési díjat óránként, illetve egy napra számolják majd. Megtudtuk, egyelőre nem határozták meg a kerékpárkölcsönzés óránkénti árát, de szimbolikus összegre lehet majd számítani.

Jelenleg Újvidéken 20 dinárt fizettetnek óránként, azok pedig, akik egész napra szeretnék kikölcsönözni a kerékpárt, 100 dinárt fizetnek.

– Az automata jegyzi, hogy egy személy mikor kölcsönözte ki és mikor vitte vissza a kerékpárt, amit bármelyik állomáson ott lehet majd hagyni, nem muszáj visszavinni oda, ahonnan kölcsönözte az illető. Ha valaki nem szolgáltatja vissza a kerékpárt, arra is van megoldás. Az azonosító kártyának köszönhetően ugyanis ismerjük a bérlő adatait, így könnyen számon tudjuk kérni tőle az okokat – emelte ki az igazgató. Elmondta, megfigyelőkamerákkal fogják figyelni ezeket a kerékpárparkolókat, így szeretnék megakadályozni a rongálásokat.

– Az újvidéki kollégákkal beszéltünk, és nagyon jók a kerékpárkölcsönzéssel kapcsolatos tapasztalataik. Eddig ott egy biciklit sem loptak el, vagyis mindenki idegenforgalmi különlegességként fogadta a kerékpárkölcsönzés lehetőségét – mutatott rá. – Terveink szerint a kerékpárkölcsönzésből származó összeg egy külön számlára kerül, amelyből kizárólag az általános iskolások uzsonnáztatását szeretnénk támogatni – tette hozzá.

A kerékpárkölcsönzőket a közvállalat a szabadkai önkormányzattal közösen fogja megépíteni. Az igazgatótól megtudtuk, hogy nagy valószínűséggel a köztársasági környezetvédelmi alap is támogatni fogja ennek a szolgáltatásnak a bevezetését.

– Még folynak a tárgyalások. Eddig három vállalat jött szóba, tehát egyelőre nem tudjuk, ki fogja készíteni a kerékpárokat. Mindenképpen városi, autentikus, csak Szabadkára jellemező bicikliket szeretnénk. Kosárral is ellátjuk őket, s gondolva a gyermekes szülőkre, lesz néhány, amelyre gyerekülést is elhelyezünk – tudtuk meg Slijepčevićtől.