Majdnem két és fél év után ismét egy Szerbiáról készült jelentés került az Európa Tanács elé. A Strasbourgban zajló téli ülésszakon az ET tagállamai megtudhatták, hogy a szóban forgó időszakban milyen irányban fejlődött Szerbiában a demokrácia, a jogállamiság és az emberi jogok tiszteletben tartása. Kovács Elvira hat módosítási indítványt nyújtott be az aktuális jelentésre, amelyekből négyet beillesztettek a dokumentumba.
Kovács Elvira, a Vajdasági Magyar Szövetség szerbiai parlamenti képviselője, a parlament strasbourgi delegációjának tagja lapunknak nyilatkozva az objektív jelzővel illette a dokumentumot, amely az ET jelentéstevőinek többszöri látogatásának végtermékeként született meg. A jelentésben több helyütt is dicsérettel és elismeréssel szólnak a végrehajtott reformokról, ugyanakkor kiemelik azokat a területeket, amelyeken az ország még nem teljesítette kötelezettségeit – mondta Kovács.
Szerbia ezek után is a monitoring fázisában marad, az ET még nem tér át a poszt-monitoring fázisába. A VMSZ képviselőjétől megtudtuk, hogy ez többek között az igazságügy egyelőre még kifogásolható reformja, a korrupcióellenes küzdelem hiányosságai és a médiaszabadság állapota miatt van így. Ha ezeken a területeken megfelelő változásokat hajt végre a szerb államvezetés, valamint fokozódik a kisebbségi jogok védelme, akkor Szerbia átléphet a poszt-monitoring fázisába, tette hozzá Kovács, mondván, hogy a monitoringnak egyébként csak örülni lehet, mert ez az ET állandó figyelmét jelenti. Szerbiának csakis előnye származhat az ET figyelméből, szögezte le a VMSZ képviselője, aki a párton belüli egyeztetés folyományaként hat módosítási indítványt nyújtott be az aktuális jelentésre.
– A nemzeti tanácsok hatásköreivel kapcsolatban kértem módosítást, mert a jelentésben a hatáskörök közül kimaradt a kultúra és a média. A decentralizációval kapcsolatban elmondtam, hogy fontos lenne minél előbb elfogadni a Vajdaság pénzeléséről szóló törvényt. A szerbiai médiastratégiát illetően kihangsúlyoztam: fontos, hogy a dokumentum a kisebbségi nyelvű tájékoztatás tekintetében tiszteletben tartja a szerzett jogok védelmére vonatkozó alkotmányos garanciát. A részarányos foglalkoztatottság témájában úgyszintén felszólaltam és módosítási indítványomban a jelentésbe beírásra kértem a nemzeti közösségek képviselői részvételének fontosságát az állami szervek munkájában. Ezen négy észrevételünket beleillesztették a jelentésbe. Felszólalásomban szóltam arról is, hogy bizonyos önkormányzatok nem mindig tartják tiszteletben a nemzeti tanácsok hatásköreit, ezért erre a problémára oda kellene figyelni, ezen észrevételünk azonban nem került beírásra a jelentésbe, mint ahogyan a magyar–szerb akadémiaközi bizottság munkájának ösztönzésére való felhívásunk sem – részletezte Kovács.