Brice Taton 28 évet élt
A támadás négy szervezője büntetésének vonatkozásában a bíróság minősített gyilkosság elkövetése miatt a következőképpen döntött tavaly január 26-án: Đorđe Prelićet 35, Dejan Puzigaćát 32, Ivan Grkovićot és Ljubomir Markovićot pedig 30-30 év börtönbüntetésre ítélte. Prelić és Puzigaća a tett elkövetése óta ismeretlen helyen tartózkodnak.
Branimir Četnik, Vladan Suvajac, Milan Vujović és Jovan Karbić másodfokú vádlottak tizennégy-tizennégy év börtönbüntetést kaptak tavaly, Stefan Veličković, Milan Tarlać, Dragan Tomasović és Bojan Matijević, szintén másodfokú vádlottak, pedig fejenként tizenkettőt.
Erőszakos viselkedés miatt Stepa Petrovićot öt, Dejan Stankovićot pedig négy év, Vladimir Boškovićot az akkor vádolt Tarlać rejtegetése miatt pedig nyolchavi feltételes börtönbüntetésre ítélték.
A Fellebbviteli Bíróság Prelić büntetését 15 évre, Markovićét és Grkovićét 13-13 évre, Puzigaćáét pedig 14 évre csökkentette.
Karbić, Tomasović, Tarlać és Matijević a másodfokú ítélet függvényében 7-7 évre kerül elzárásra, Vujovićnak 8 évet kell fegyházban eltöltenie, Četniknek és Suvajacnak nyolc és fél évet, Petkovićnak pedig 4 évet.
Ezen a ponton egyedül az ügyészség tehet meg lépéseket: amennyiben úgy méri fel, hogy a Fellebbviteli Bíróság törvénysértést követett el az eljárás során, akkor az ügyészség törvényességi óvást nyújthat be a Legfelsőbb Semmítőszéknek. Ugyanakkor úgy tűnik, erre nem kerül sor: a Köztársasági Ügyészség a másodfokú ítélettel kapcsolatban megállapította, hogy a börtönbüntetések enyhítésének ellenére is teljesül a büntetés célja.
– Annak ellenére, hogy 240-ről 123 évre csökkent az elzárás időtartama, úgy véljük, hogy az ítélet elriasztó és megelőző erejű – olvasható az ügyészség közleményében.
Az elítéltek védői már kevésbé elégedettek, még mindig túlságosan szigorúnak tartják a büntetést. A védők a Legfelsőbb Semmítőszéknek benyújtandó rendkívüli jogorvoslat lehetőségét fontolgatják.
Tavaly az elsőfokú ítélet indoklásában Mirjana Ilić bírónő többek között a következőket foglalta össze:
„Grković, Puzigaća, Prelić és Marković toborozták a támadókat, akik a Partizan labdarúgóklub Iridućibili, Alkatraz és Rebels szurkolói csoportjainak a tagjai. A Partizan szurkolói több irányból közelítették meg az Obilićev venacon lévő Irish Pub nevű kávézót, maszkot húztak arcukra és fáklyákkal, botokkal, üvegekkel támadtak a francia szurkolókra, akik a Partizan–Toulouse mérkőzés miatt utaztak Belgrádba. A támadás vezényszava a „Toulouse” felkiáltás volt. Miután ez elhangzott, a kávézó egyik asztalánál ülő Prelić és Marković is csatlakoztak a támadókhoz a felkiáltással: „Gyerünk testvér, elkezdődött”. A támadók a francia klub több szurkolóját is összeverték, valamint Aleksandar Jakovljevićet, a kávézó pincérét bántalmazták. Brice Tatont magukkal vonszolták és a közelben lévő lépcső felé vitték. Mindeközben rugdalták, fejét és testét taposták, üvegekkel és hamutartókkal ütötték, végül a vádlottak közül ketten vagy hárman szándékosan ledobták a lépcsőről. Taton 4,28 métert zuhant. A fiatalembernek eltörött az arccsontja és a koponyacsontja, megsérült a gerince, valamint mellkasi és bordatörést szenvedett. Ez az ítélet egyben figyelmeztetés és üzenet is: ilyesmi többé soha nem történhet meg. A jogállamnak szembe kell szállnia az erőszakkal és meg kell mutatnia határozottságát.”
A vádlottak védői végig azt állították, hogy Taton maga ugrott le a lépcsőről, a bírósági szakértők viszont megállapították, hogy az áldozat testhelyzetéből ítélve ez elképzelhetetlen.
Brice Taton szülei, akik végighallgatták az ítélethirdetést, később elégedetten nyilatkoztak a médiának. Tatonék szerint a büntetések megfelelőek, arányosak az elkövetett bűncselekmény súlyosságával.
Az elítélt fiatalemberek szülei a bíróság folyosóján haragosan kiabáltak a Taton házaspárra: „Önökön a nép fog bíráskodni”, „Emlékezzenek rájuk elalvás előtt” és „Találkozunk Strasbourgban” – volt hallható.