2024. július 18., csütörtök

Szabálysértési feljelentés négy miniszter ellen

Az Állami Számvevőszék szerint több minisztérium és állami intézmény is szabálytalanul költötte az állami pénzeket

A gyanú szerint az infrastrukturális minisztérium a közbeszerzések során nem tartotta magát a jogszabályokhoz (Fotó: Beta)

A 2009-es állami költségvetés eszközeinek szabálytalan felhasználása miatt a z Állami Számvevőszék szerdán tizennégy minisztériumi alkalmazott ellen tett szabálysértési feljelentést. Többek között Milutin Mrkonjić infrastrukturális, Rasim Ljajić munkaügyi és szociálpolitikai, Žarko Obradović oktatásügyi és Saša Dragin mezőgazdasági minisztereknek is felelniük kell a pénz nem rendeltetésszerű elköltése miatt.

A feljelentett személyek több alkalommal is megszegték a költségvetési rendszerről, Szerbia büdzséjéről, a munkáról, valamint a közbeszerzésekről szóló törvények rendelkezéseit. A négy miniszteren kívül Zoran Martinović és Tatjana Matić, a munkaügyi és szociálpolitikai minisztérium államtitkárai, valamint Miloš Nedeljković, a tudományügyi minisztérium államtitkára ellen is feljelentést tett a számvevőszék. A többi feljelentett személy: Milan Stegić és Momčilo Mitreski, a mezőgazdasági miniszter segédjei, Jan Boćanski, a Növényvédelmi Igazgatóság igazgatója, Zoran Mićović, az Állategészségügyi Igazgatóság igazgatója, Biljana Spasić, titkárnő a tudományügyi minisztériumban, Ivan Maričić és Svetlana Ljubićić, a Kincstári Igazgatóság egykori, illetve mostani igazgatója.

A szabálysértési feljelentés indoklásából kiderült, hogy Mrkonjić a gyanú szerint megszegte a költségvetési rendszerről szóló törvényt, mivel a közbeszerzés során nem tartotta magát a közbeszerzési eljárásról szóló jogszabály rendelkezéseihez.

Rasim Ljajićot szintén azzal gyanúsítják, hogy nem a jogszabályokban lefektetett előírások alapján folytatott le közbeszerzéseket. Dragin és Obradović állítólag a munkaügyi törvény rendelkezéseit megszegve végeztek különböző kifizetéseket.

A számvevőszék szerint Stegić szintén törvénytelen módon bonyolított le közbeszerzést, Mitreski pedig illetéktelenül írt alá munkaszerződéseket.

Az ÁSZ ezúttal a 2009-es évi költségvetés kiadásainak 70 százalékát, hét minisztériumot és több igazgatóságot ellenőrzött.

A Szabálysértési Bíróság megerősítette, hogy átvette a számvevőszék feljelentéseit. A számvevőszék tavaly a 2008-as állami költségvetés eszközeinek törvénytelen felhasználása miatt 19 állami alkalmazott ellen tett feljelentést. Zoran Pašalić, a belgrádi Felső Szabálysértési Bíróság megbízott elnöke közölte, hogy a tavaly átadott feljelentések nyomán indított eljárások még folyamatban vannak. Pašalić azzal kapcsolatban nem kívánt pontosítani, hogy az ügyek melyik szakaszokba jutott el, mert – mint mondta – ezzel előrevetíthetné az ítéletet. Annyi biztos, hogy eddig egyetlen jogerős ítélet sem született ezekben az ügyekben.

A Szerbiai Képviselőház Pénzügyi Bizottsága valószínűleg ma ül össze megvitatni a számvevőszék jelentését. A bizottság tagjai csak azután szeretnének tárgyalni a témáról, miután a számvevőszék véleményt alkot a 2009-es állami büdzsé zárszámadási tervezetéről is.

A közpénzek szabálytalan költésével meggyanúsított miniszterek higgadtan fogadták a jelentést.

Milutin Mrkonjić közölte, hogy az ügy kapcsán minden szükséges dokumentációt összegyűjt és átad a bíróságnak. Mint kifejtette, az infrastrukturális minisztérium tavaly gyakran egyeztetett az Állami Számvevőszékkel, s a megbeszélések függvényében a minisztérium a számvevőszék minden egyes utasítását figyelembe vette.

– Az ÁSZ számos olyan szabálytalanságra mutatott rá, amelyeket időközben már helyre billentettünk – szögezte le Mrkonjić.

Rasim Ljajić szintén hajlandó együttműködni az állami intézményekkel a költségvetési eszközök felhasználása során elkövetett hibák orvoslása érdekében.

– Megbízom az alkalmazottaimban, ugyanakkor a parancsnoki felelősség értelmében az elkövetett hibákért vállalom a felelősséget. A 2009-es költségvetés kapcsán megfigyelt törvénytelenségek nem számítanak visszaélésnek. Sokkal inkább a közbeszerzésről szóló törvény eltérő értelmezéséből fakadó eljárási hibákról van szó. A jövőben közbeszerzés esetén nem a Közbeszerzési Igazgatósághoz, hanem az Állami Számvevőszékhez fordulunk – hangsúlyozta Ljajić. A munkaügyi miniszter szerint az ÁSZ munkájának függvényében a jövőben minden állami intézményben fokozódik a fegyelem. Obradović úgyszintén hajlandó együttműködni a bírósággal, és összegyűjt minden dokumentációt a minisztérium munkájával kapcsolatosan.

– Magától értetődik, hogy eleget teszek a bírósági idézéseknek. Nincs semmilyen negatív észrevételem az ÁSZ munkájával kapcsolatban, sőt igencsak jó együttműködésről számolhatok be. A számvevőszék néhány megjegyzése a minisztérium munkájának folyamatára vonatkozott, ezért kijavítottuk a szabálytalanságokat – nyilatkozta Obradović.

A mezőgazdasági minisztérium szerint az ÁSZ jelentéséből kiderül, hogy a szóban forgó minisztérium egyetlen aláírt szerződésével sem rövidítette meg a költségvetést és rendeltetésszerűen költötte el a pénzeket. A jelentés csak néhány megjegyzést tartalmazott, ezek legtöbbje eljárási hibákra mutatott rá, olvasható a minisztérium közleményében.