2024. július 17., szerda

Felbomlott a hatalmi koalíció?

Sajtóhírek szerint a Szerb Megújhodási Mozgalom nem hajlandó részt venni a köztársasági parlament munkájában – Pásztor Bálint szerint sincs minden rendben a hatalmi koalíció egységét illetőe

A Večernje Novosti belgrádi napilap értesülései szerint megkérdőjelezhető a hatalmi koalíció megléte. Az sem egyértelmű, hogy a Szerbiai Képviselőház ennek függvényében ülésezik-e még a következő parlamenti választásokig.

A napilap információi szerint a hatalmi koalíció a Szerb Megújhodási Mozgalom négy képviselője miatt veszítette el egységét. Az SZMM képviselői most már nyílt harcot folytatnak a Demokrata Párt ellen – olvasható a feltételezést elemző írásban.

– Több napon át értesülhettünk a sajtóból arról, hogy az SZMM képviselői elnökük, Vuk Drašković leváltását követelik. A párt vezetősége a demokratákat vádolta meg ezeknek a híreknek a kibocsátásával. A DP mindezt cáfolja. Aleksandar Jugovićnak, az SZMM parlamenti képviselőjének a kijelentéséből is kiderülhetett, hogy valami nagyon nincs rendben a hatalmiak háza táján. Jugović azt mondta, hogy a parlament szőnyeg alá söpri a valós problémákat és a következő ülésen nem az észak-koszovói szerb lakosság számára kiírt népszavazásról, hanem valamiféle lényegtelen témákról tervez tárgyalni. A képmutatás ülését tervezik megtartani – nyilatkozta Jugović, hozzátévén, hogy a népszavazásról mindenféleképpen állást kellene foglalnia a szerb parlamentnek, hiszen az komolyan veszélyezteti az ország európai uniós tagjelöltségét – foglalta össze a Večernje Novosti.

A korábbi tervek értelmében január 31-én kellett volna üléseznie a képviselőháznak, erre azonban nem került sor. A házelnök közölte, hogy a következő ülést valamikor február 7-e körül tervezik megtartani. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség parlamenti képviselője lapunknak nyilatkozva a sajtóhírek igazságtartalmáról elmondta, hogy értesülései szerint jövő szerdára hívják össze a következő parlamenti ülést, amelyen kettő, személyi jellegű kérdés fog napirenden szerepelni. Az eddigi tervek szerint a képviselőháznak egész februárban üléseznie kellene, és mintegy 50 eljárásban lévő törvényjavaslatot kellene megvitatnia – közölte Pásztor.

– Mi úgy állunk a dolgokhoz, hogy februárban ezek a törvényjavaslatok, amelyek közül számos a magyar közösség szempontjából különösen fontos, valóban napirendre kerülnek. Pillanatnyilag senki sem tudja, hogy ebben a mandátumban hányszor fog még ülésezni a képviselőház. Az sem biztos, hogy a szerdára tervezett ülést valóban össze fogják hívni, mert bizonytalan, hogy biztosítani tudják-e a szavazati többséget. Egyébként nem hivatalos, valamint sajtóhírekből összeszedett információkból én is arról értesültem, hogy az SZMM, valamint a Szerbiai Egyesült Régiók különböző okoknál fogva nem járulnak hozzá az ülések megtartásához. A kormánykoalíció biztosan ügyelni fog arra, hogy úgy tűnjék: minden a lehető legnagyobb rendben van. Ha viszont minden rendben lenne, akkor a parlament a jövő hét elején mintegy 50 törvényjavaslat vitáját kezdené meg és folytatná le a hónap végéig. Erre még mindig van némi esély, bár úgy érzem, hogy kevés – összegezte Pásztor.

Kérdésünkre, hogy az észak-koszovói népszavazás útjában állhat-e Szerbia uniós tagjelölti státusának, valamint hogy az erről a témáról folytatott parlamenti vita, illetve állásfoglalás változtatna-e bármit is a helyzeten, a VMSZ képviselője kijelentette, hogy a kilátásba helyezett népszavazás valóban veszélyezteti a tagjelölti státus megszerzését. – Nem gondolom, hogy amennyiben a parlament foglalkozna ezzel a kérdéssel, akkor az bármilyen módon befolyásolhatná az eseményeket, hiszen a szerb kormány meglepően határozatlan e téma kapcsán – tette hozzá Pásztor.