2024. július 17., szerda

Megsüllyedt folyosók a gimnázium épületében

A szabadkai Svetozar Marković Gimnázium egyik szárnya nagyon rossz állapotban van
Szabadka egyik legszebb épülete a Gimnázium, ahová Kosztolányi Dezső is járt egykoron




Hétszer nagyobb a süllyedés a megengedettnél a szabadkai Svetozar Marković Gimnázium egyik szárnyának emeleti folyosóin. Az első és a második emelet Fellegi utca felőli része van nagyon rossz állapotban, ezért minél előbb fel kellene nyitni, és meg kellene nézni a tartógerendák állapotát. Ez a probléma már sokéves, most azonban egy tanulmány is készült arról, mit is kellene feltétlenül felújítani a 113 éves épületen.

– Az épület kétségkívül régi, nagyon sok minden elhasználódott – mondja az iskola igazgatónője, Snežana Živić. – Tavaly eljuttattak hozzánk egy kérdőívet, mely feltehetőleg egy adatbázis létrehozását szolgálja, amelynek köszönhetően felmérik, hogy melyik iskola milyen állapotban van. Arra kértek minket, alkalmazzunk szakembereket, akik megállapítják, mit kellene felújítani az épületen. Az Építőmérnöki Kart kértük fel erre a feladatra. Megállapították, hogy az első és a második emeleti folyosó is meg van repedve, meghajlott középen. A földszintről nézve pontosan látszik, hogy a plafon végig megrepedt. Valószínűleg a tartógerendák mehettek tönkre. Ugyanez figyelhető meg az első emelet mennyezetén is. Véleményük szerint az épületnek ezt a szárnyát – hiszen nem az egész épületről van szó, hanem csak a Fellegi utca felőli részről – renoválni kellene, mert fennáll a veszélye annak, hogy egyszer leszakad. A folyosó 8 centiméterrel van meghajolva, ami hétszer nagyobb az elmozdulás megengedett mértékénél – emelt ki részleteket a felmérésből az igazgatónő.
A szakemberek javaslata szerint állványokat kellene felállítani a folyosóra a földszinten és az emeleten, fönn pedig deszkákat helyeznének el, így ha a folyosó megindulna, akkor azok megtartanák. A gimnáziumba azonban jelenleg 1000 diák jár. Az igazgatóság szerint egyáltalán nem lenne biztonságos ilyen állványokat elhelyezni a folyosókon, ahol a tanulók szaladgálnak. Attól tartanak, nagyobb baj lenne belőle, a gimnazisták esetleg feldönthetnék őket, és maguk is megsérülhetnének. Keskenyek a folyosók, és tudni kell, hogy a földszinti osztályokba több mozgáskorlátozott tanuló is jár.
– Ezt a véleményt eljuttattuk a köztársaságnak, a tartománynak, a felügyelőségnek és az önkormányzatnak is. Egyedül az önkormányzat válaszolt – folytatta az igazgatónő, majd kiemelte, az ígéretek szerint amint befejeződik az oktatás, megkezdődik a felújítás. – Az iskola épületében a lépcsők is nagyon el vannak kopva, sőt csúsznak, tehát veszélyessé váltak. Ez az épület egy lyukas zsák, a javításokra állandóan kell a pénz. A hideg beálltával a Fellegi utca felőli részen elkezdett hullani a vakolat. Nem tudom, mi lesz ennek a vége, hiszen a villanyvezetékek is nagyon régiek. A teljes felújítás több mint hárommillió dinárba kerülne, lassanként egy-egy millióból egy részét kitataroztuk, de lenne még mit csinálni. A technológiai fejlődéssel párhuzamosan nő az iskola áramigénye, hiszen olyan kabineteket szerelünk fel, ahol szükség van modern gépekre. Nagy gondot okoz a talajvíz is, amióta ugyanis megépült a Fellegi utcában az üzlethelyiségekkel teli épület, ami nincs egy szintben a gimnázium épületével, a talajvíz és az esővíz a gimnázium pincéjében gyülemlik fel. Szinte minden tavasszal és ősszel folyamatosan pumpáljuk a vizet a pincéből. Ez is hozzájárult ahhoz, hogy az épületnek az a része ennyire leromlott, és most ezekkel a problémákkal állunk szemben – sorolja a tennivalókat az igazgatónő.
Az említett tanulmány ugyan kimondja, hogy nem kell tartani attól, hogy az épületet életveszélyessé nyilvánítsák, az igazgatónő mégis reméli, hogy a felújítás befejeződik szeptember 1-jéig. – Nem is merek arra gondolni, hogy nem, hiszen az nagy gondot okozna – teszi hozzá.

Szabad szemmel is jól látható a folyosó közepének megsűlyedése (fotók: Molnár Edvárd)

Ahogy körbesétálunk az épületben, észrevesszük, hogy a repedések nemcsak a folyosókon, hanem az udvar felőli falakon is látszanak.
A gimnázium tantermei egyébként nagyon jól felszereltek. Nyelvi kabinet is van, ahol laptopon dolgoznak a tanulók. Modern oktatás folyik. A könyvtárat a Szülőföld Alap pályázatainak köszönhetően újították fel. Egyedülálló iskolai könyvtár ez, ahol síneken mozgathatóak a polcok. Négy számítógép is van, amelyeken kutathatnak, dolgozatot írhatnak a diákok, sőt egy nagy televízió is található a könyvtárban, mivel kisebb csoportoknak szoktak itt filmeket vetíteni.
Szabadkán nemcsak a gimnázium épülete, hanem a Vegyészeti–technológiai Középiskola, a Zenede és a Műszaki Szakközépiskola is igen rossz állapotban van. Mindegyik épület különös figyelmet érdemel, hiszen műemlék jellegű. Pénz azonban egyik felújítására sincs.