2025. január 22., szerda

Ingyenlakással csalogatnák falura az orvosokat

Đerlek: A minisztérium a helyi közösségekben levő rendelők működésére keresi a megoldást

Az egészségügyi minisztérium azon dolgozik, hogy a kisebb önkormányzatokban, illetve faluhelyen is működjön orvosi ellátás. Ehhez azonban az önkormányzatok hozzájárulására van szükség, ugyanis egy fiatal orvosnak és a családjának meg kell oldani a lakhatását, vagyis ingyen orvosi lakásokra van szükség, emelte ki Mirsad Đerlek, az egészségügyi minisztérium államtitkára a Kurirnak adott interjújában.

Đerlek szerint az állam mellett az önkormányzatoknak is tenniük kell azért, hogy felélesszék a helyi közösségekben meglévő rendelőket. Ezeknek a rendelőknek a többsége azért nem működik, mert helyben nincs egészségügyi dolgozó. Van olyan helyi közösség, ahol felismerték hogyan lehet hatékonyan kezelni a problémát, így Mali Zvornik községi elnöke azt ígérte, az önkormányzat fizeti majd annak az orvosnak a lakbérét, aki elvállalja az ottani munkát. Ez a község hat jól felszerelt rendelővel rendelkezik, ám nincs állandó munkaviszonyban dolgozó általános orvosuk.

– Fontosnak tartjuk az egészségügyi ellátás fizikai, helyrajzi és effektív elérhetőségét a falusi környezetben. Minden polgárnak joga van az egészségügyi ellátásra – hangsúlyozta az államtitkár, majd rámutatott, a minisztérium emberei járják az országot, hogy személyesen meggyőződjenek az egészségházakban uralkodó állapotokról, és találjanak megoldást azokra.

Đerlek kitért arra is, hogy a Covid–19 elleni küzdelem még tart, annak ellenére, hogy a vírus az első variánsához képest ma már legyengült. A járvány idején három, kétezer férőhelyes Covid-kórház épült. Ezeknek hamarosan új rendeltetést kell adni. Szerinte a kapacitások egy részét a palliatív ellátásra fordíthatnák, ugyanis az előrehaladott daganatos megbetegedések és súlyos krónikus betegségek esetén a háziápolás megengedhetetlen, a pácienseknek szakszerű segítségre van szükségük. A palliatív ellátás nagy segítség lenne a betegek és a családtagjaik számára is.

Az államtitkár rámutatott, elkerülhetetlen az egészségügyi rendszer bizonyos területén a reform. Egyrészt változtatni kell az uniformizált díjaztatáson, nagyobb elismerést kell kapniuk azoknak, akik sokat dolgoznak és díjazni kell őket. Szavai szerint az úgynevezett DRG-rendszerben lehetőség nyílik különbséget tenni például a műtét fajtája és nehézsége között.

– Nem kaphat egyforma fizetést az, aki 20 vakbélműtétet hajtott végre és az a sebész, aki 20 súlyos daganat eltávolítását végezte el egy hónap alatt. Ez az általános orvosok esetében is így van. A háziorvosok esetében nem csak a páciensek száma számít majd. Nem mindegy, hogy a beteg ekcémás panaszokkal fordul orvoshoz, vagy az orvos egy szívműködési rendellenességet észlel, vagy elsősegélyben részesíti a betegét, anafilaxiás sokkra, aszmatikus rohamra reagál – mutatott rá, majd kiemelte, a rendszer bevezetéséhez azonban az egészségügy teljes digitalizálására van szükség, hogy figyelemmel tudják követni ki mit és hogyan dolgozik.

A hosszú várólisták kapcsán Đerlek kiemelte, újabb modelleken gondolkodnak, hogy a páciens gyorsabban és könnyebben részesüljön szakorvosi ellátásban.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Mirsad Đerlek egészségügyi államtitkár