2024. november 26., kedd

A pártok pénztárgépei

A kormány egy része szerint a pártkáderek a legalkalmasabbak a közvállalatok vezetésére, véli Ivan Andrić (LDP)

Mirko Cvetković: A szervkereskedelem ügyéből nem szabad politikai kérdést fabrikálni (Fotó: Beta)


A Szerbiai Képviselőház tegnap a közvállalatok működéséről és Dick Marty szervkereskedelemmel kapcsolatos jelentéséről vitázott. A hatalmi koalíció és az ellenzék pártjai szinte egytől egyig egyetértettek abban, hogy az EULEX nem alkalmas a jelentésben szereplő vádak kivizsgálására. Az ellenzék követeli, hogy a közvállalatokban ne a párthovatartozás, hanem a szakmaiság figyelembe vételével jussanak munkahelyhez az emberek.

A közvállalatokról a Liberális Demokrata Párt kérésére vitázott a parlament, Dick Marty jelentésének megvitatását pedig a Szerb Radikális Párt igényelte. A képviselők kérdéseire Mirko Cvetković kormányfő és a tárcavezetők válaszoltak.


NEM POLITIKAI KÉRDÉS

Cvetković szerint a Marty-féle jelentésben szereplő vádakat egy olyan szervnek kellene kivizsgálnia, amelynek joga van az ügyben feltehetőleg érintett országok mindegyikében nyomozást indítani. A kormányfő szerint az EULEX nem ez a szerv, mivel az Európai Unió koszovói missziója nem rendelkezik a vizsgálathoz szükséges kapacitással. Független és alapos vizsgálatra van szükség a szervkereskedelemmel kapcsolatos vádak felderítése érdekében, szögezte le Cvetković.

– A szerb állami szervek részt vesznek a vizsgálatban, mint ahogyan eddig is tették. A szervkereskedelem ügyéből viszont nem szabad politikai kérdést fabrikálni – hangsúlyozta a kormányfő.

A képviselői csoportok többsége egyetértett a miniszterelnökkel és megállapították, hogy az EULEX kapacitáshiány miatt nem alkalmas a vizsgálat végrehajtására.

Nada Kolundžija, az Európai Szerbiáért frakció vezetője emlékeztetett a tényre, hogy az EULEX-nek Koszovó határain kívül nincs felhatalmazása nyomozás indítására. Kolundžija úgy gondolja, hogy egy külön szervet kellene létrehozni a Marty-féle jelentésben szereplő állítások kivizsgálására.

Rasim Ljajić munkaügyi és szociálpolitikai miniszter tovább fokozta Kolundžija elképzelését és közölte, hogy szerinte egy külön ebből a célból létrehozott bíróságnak kellene foglalkoznia az üggyel.

A Szerbiai Demokrata Párt képviselője, Miloš Aligrudić nem tartja kielégítőnek a szerb kormány fellépését az ügy kibogozását illetően. A kormány semmilyen használható ötlettel nem állt elő a vizsgálat végrehajtásával kapcsolatban, szögezte le Aligrudić.

Az LDP ebben az ügyben úgyszintén nem tartja kompetensnek az EULEX-et. Ugyanakkor Riza Halimi, a kisebbségi frakció képviselője közölte, hogy az EU koszovói missziója már korábban is foglalkozott súlyos háborús bűncselekmények felderítésével, vagyis ezt most is megtehetné.


SZAKMAISÁG VAGY PÁRTHOVATARTOZÁS

Vesna Pešić, az LDP képviselője a pártok pénztárgépeinek nevezte a közvállalatokat, ahol a hamis, szakmai szempontból alkalmatlan igazgatók hatalmas béreket vesznek fel.

– Túl sokan vannak. Meddig kell még ezt tűrnie a polgároknak? – tette fel a kérdést Pešić.

Petar Škundrić bányászati és energiaügyi miniszter cáfolta Pešić vádjait.

– A közvállalatokban szakmai szempontok és nem párthovatartozás alapján jutnak munkához, illetve tisztséghez az emberek. Senki sem felügyelhet egy vízerőművet vagy hőerőművet, ha nincs hozzá megfelelő képesítése – magyarázta Škundrić.

Nada Kolundžija szerint a kormány köteles felügyelni a közvállalatok munkáját, illetve irányítását. A kormány képviselőinek jelen kell lenniük a közvállalatokban, véli Kolundžija.

Ivan Andrić, az LDP képviselője a következőket nyilatkozta a téma kapcsán: „A kormány nem nyitott az ötletre, hogy a politikai káderek nem lehetnek jelen a közvállalatokban. A kormány egyik része hallgat, a másik része pedig arról igyekszik meggyőzni a közvéleményt, hogy a pártkáderek a legalkalmasabbak a közvállalatok vezetésére. Nem nevezhetik ki a pártok a vezető tisztségeket betöltő személyeket. Ez a rendszer már egyszer megbukott, nem lenne szabad ismét alkalmazni. Minden betöltendő munkahelyre pályázatot kellene kiírni, ez áll a polgárok érdekében is. Így volt ez már 2000 és 2003 között is.”

Snežana Malović igazságügyi miniszter elmondta, hogy a szervezett bűnözés felderítésével megbízott ügyészség már vizsgálja a kolubarai szénbánya körül felmerülő problémákról.

– A B92 Insajder (Bennfentes) műsorában visszaélésekről hangzottak el vádak. Állami szerveink ezekről nem tudtak. 2008-ban elindult egy másik nyomozás a bánya működésével kapcsolatban, korábban pedig két bűnvádi feljelentést is elvetettek az illetékesek.

Škundrić megerősítette, hogy a kolubarai szénbánya ésszerű vezetésének kivizsgálásával már korábban is foglalkoztak az illetékesek. Mindenkinek, aki bűncselekményt követett el, tetteiért felelnie kell a bíróság előtt, hangsúlyozta Škundrić.

Borko Stefanović, a külügyminisztérium politikai igazgatója, a Prishtinával folytatandó tárgyalások szerbiai csoportjának a vezetője megállapította, hogy Edita Tahiri prishtinai tárgyalócsoport élére való kinevezésével a koszovói kormány bebizonyította, hogy a közelgő tárgyalásokat nem szigorúan technikai szempontból éli meg. Stefanović reméli, hogy a koszovói tárgyalócsoport konstruktív módon áll majd hozzá a tárgyalásokhoz.

Edita Tahiri koszovói kormányalelnököt tegnap nevezték ki a koszovói tárgyalócsoport vezetőjévé.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás