2011. december 31-én 10 682 vállalatnak a számlája két éve, vagy annál is hosszabb ideje zár alatt volt. Ezek a vállalatok lassanként mind csődbe mehetnek.
A téma kapcsán a Magyar Szónak Karai László, a szabadkai Városi Tanács gazdasággal megbízott tagja elmondta, az új törvény az idén szigorított változatban kerül alkalmazásra, vagyis azok a vállalatok, amelyeknek a számláit több mint egy éve zárolták, egy csődmegnyitást megelőző két hónapot kapnak arra, hogy megszüntessék ezt az állapotot, vagyis kifizessék a tartozásaikat.
– Ha a hatvan nap után nem tudják felmutatni, hogy a számlájuk felszabadult a zárlat alól, akkor elindul a csődeljárás. A csődeljárás nem olcsó folyamat, azok, akik érdekeltek, követelésük van, egy nagy összegű illeték befizetésére kötelesek. Amennyiben automatikusan indul el a csődeljárás, akkor ez jóval olcsóbb a követelőknek is. A csőd igen nehéz folyamat, ami után nagyon nehezen tudnak talpra állni a cégek. Ez a törvény nagy érvágást okozott a szerbiai gazdaságban, mert sok olyan jól működő, nagy nevű céget is érinthet, mint például az Azotara vagy a Subotičke novine. Tény, hogy ők már régebb óta zárolt számlával működnek, de ez még nem jelenti azt, hogy megindul ellenük a csődeljárás – magyarázta Karai.
Véleménye szerint mindenféleképpen a rendteremtést szolgálja ez a törvény, de a munkásoknak nagy sokkot jelent és a társadalmi folyamatokra nagyon nagy kihatással van.
Kérdésünkre, miszerint lát-e reális esélyt arra, hogy például az Azotara, vagy a régebb óta zár alatt lévő vállalatok működése jó irányt vegyen, a következőket válaszolta: – Az igazság az, hogy bele kellene nézni az értékkönyvekbe, hogy erre választ lehessen adni, megtudni, milyen lehetőségek vannak az átszervezésre. Úgy gondolom, ha már eddig ilyen helyzetben voltak ezek a vállalatok, a következő hatvan nap nagyon nehéz időszak lesz, hogy ezeket a gondokat megoldhassák – mondta lapunknak Karai.
KASZA: MINDEN VÉGRE LESZ HAJTVA
Kérdésünkre, miszerint ha az Azotara és az Azohem nem lábal ki a bajból, előfordulhat-e, hogy az Azohem ugyan elköltözik, de a területet nem szanálják, Kasza a következőket válaszolta:
– Precízen fogalmaztam, amit megbeszéltünk a környezetvédelmi miniszterrel, az végre lesz hajtva. Hogy mi lesz a vállalattal, azt hagyjuk a jövőre. Nem lesz bezárva, nem fog leállni, de hogy a bankokkal hogyan egyezünk meg, ez a jövő titka – mondta.
