2024. július 17., szerda

Boris Tadić: Távolabb az EU-tól

Az államfő egyre kevésbé bízik a tagjelölti státus elnyerésében
A tervekhez képest egynapos késéssel szerda délelőtt Brüsszelben megkezdődött a Belgrád és Prishtina közötti tárgyalások újabb köre. Sajtóinformációk szerint a prishtinai fél nem áll el abbéli követelésétől, hogy a koszovói hatóságok regionális együttműködési fórumokon való részvételéről szóló megállapodásban kerüljön megemlítésre a Koszovó függetlenségéről szóló határozat. Úgy tűnik, a szerb fél továbbra is elzárkózik ettől a megoldástól. Boris Tadić szerb államfő a tárgyalásokról nyilatkozva elismerte: Szerbia európai uniós tagjelölti státusának elnyerését illetően nem optimista, mivel a Koszovó-kérdés megoldása távolabb került.

– A helyzet amiatt a mód miatt vált rosszabbá, amellyel Prishtina felajánlotta a számára elfogadható megoldást. A prishtinai javaslat túlhalad mindenféle realitáson – fogalmazott az államfő, mondván: nagyon nehéz elnyerni a tagjelölti státust, mivel Szerbia szinte óránként kényszerül szembesülni újabb kihívásokkal. Az államfő ugyanakkor ígéretet tett arra, hogy az utolsó pillanatig küzdeni fog a tagjelöltség elnyeréséért.

– Ez azonban nemcsak tőlünk függ, hanem az EU minden egyes tagállamától. Szerbia sohasem áll el stratégiai céljaitól: az EU-csatlakozástól és Koszovótól. Belgrád összetett és nehéz tárgyalásokat folytat. Már közel álltunk a megoldáshoz, majd ismét eltávolodtunk a céltól – részletezte Tadić.

Újságírói kérdésre, hogy Szerbia Észak-Koszovóban is kiírja-e a választásokat, az államfő annyit válaszolt, hogy ezt a kérdést Szerbia minden intézménye meg fogja vitatni.

Jogi és nemzetközi kérdések is felmerülnek ezzel kapcsolatban, mondta Tadić, hozzátéve: akármit is fog tenni Szerbia, területi integritásáról nem mond le Koszovóban.

– Nem mondunk le sem az unióról, sem Koszovóról. Ez áll az általam vezetett politika fókuszában és ezért támogattak a polgárok négy évvel ezelőtt a választásokon. A következő napokban kiderül, hogy mennyire tartható fenn ez a politika. Ez számomra is politikai teszt lesz. Ha befejeződik az összes tárgyalás és egyeztetés, a polgárok elé fogok állni és ismertetem állásfoglalásomat. Nem adom fel – hangsúlyozta Tadić.

A Beta hírügynökség prishtinai hatalmi körökből arról értesült, hogy Koszovó vezetői nem állnak el a követeléstől: a koszovói hatóságok regionális együttműködési fórumokon való részvételéről szóló megállapodásban utalni kell a függetlenségi határozatra. A prishtinai delegáció ettől a kikötéstől semmiféle körülmények között nem áll el.

Ha a szerb fél rábólint erre a feltételre, akkor a prishtinai tárgyalócsoport abba egyezik bele, hogy a megállapodásban az ENSZ 1244-es határozata és a Nemzetközi Igazságügyi Bíróság véleménye Koszovó függetlenségének a kikiáltásáról is említésre kerüljön. A prishtinai fél a sorrenddel kapcsolatban is határozott álláspontot képvisel: a megállapodás lábjegyzetében első helyen a függetlenségi határozatnak kell szerepelnie, ezt kell követnie a Nemzetközi Igazságügyi Bíróság véleményére való utalásnak, és csak utolsó helyen szerepelhet az ENSZ 1244-es határozata – jelentette a Beta.

Borislav Stefanović, a szerb delegáció vezetője a tárgyalás megkezdése előtt elismerte, hogy nehéz egyeztetésre számít.

– Ami bennünket illet, nyitottak vagyunk a kompromisszumra, amely mindkét fél érdekeit szolgálja. Mint eddig is, az ENSZ 1244-es határozatának, a szerb alkotmánynak és a szerb nép nemzeti érdekeinek a keretein belül fogunk mozogni – nyilatkozta Stefanović, aki a kérdésre, hogy mekkora esélyei vannak Szerbiának a tagjelölti státus elnyerésére február végén, közölte, hogy a Nyugatnak most bizonyítania kell, hogy a Nyugat-Balkán nem lesz semmiféle, így a prishtinai politikai projektumok túsza sem. Ha nem sikerül megállapodni, azzal mindenki veszít, így Prishtina is – véli Stefanović.

Vuk Jeremić szerb külügyminiszter reményét fejezte ki, hogy a feleknek végül sikerül megegyezniük a koszovói hatóságok regionális fórumokon való részvételéről. Belgrád senkit sem óhajt meggátolni abban, hogy hallassa a hangját a regionális fórumokon, közölte a szerb diplomácia vezetője.

Milivoje Mihajlović, a szerb kormány sajtóirodájának vezetője szintén bízik a belgrádi és prishtinai delegáció megállapodásában. Szerbia nyitott a kompromisszumra és nem szeretné akadályozni, hogy az átmeneti koszovói hatalom képviseltesse magát a régióban – hangsúlyozta Mihajlović, mondván, hogy Belgrád végig ragaszkodni fog az ENSZ 1244-es határozatához. A megállapodásban viszont semmi helye a nem létező koszovói függetlenség szimbolikus, vagy lényegi bizonyításának – szögezte le Mihajlović.

Borislav Stefanović, a szerb küldöttség vezetője szerda este kijelentette, hogy csütörtökön folytatódnak a tárgyalások, de rámutatott arra, hogy a két fél álláspontja továbbra is távol áll egymástól. Nehéz egyeztetés áll előttünk – hangsúlyozta Stefanović.