Lengyel László, az MNT felsőoktatási ügyekkel megbízott tanácsosa elmondta, hogy az előkészítés szakaszában bejárták Vajdaság összes középiskoláját, ismertették a végzősökkel a tanács ösztöndíjcsomagját, majd felmérést végeztek, hogy ki hol, mely intézmény melyik karán szeretné megkezdeni felsőfokú tanulmányait. Ennek alapján alakult ki a felvételi felkészítő rendszer.
Az érdeklődők egyelőre kilenc tantárgyból találnak felkészítő anyagot a www.mntosztondij.org.rs honlapon. Azok a végzősök, akik részt vettek az MNT tájékoztatóján és akiknek felírták e-mail elérhetőségét, azok elektronikus úton kapnak, vagy kaptak értesítést felhasználónevükről és jelszavukról, amellyel beléphetnek a felkészítő portálra. Akik nem vettek részt ezen a tájékoztatón, vagy akik már korábban befejezték a középiskolai tanulmányukat, de az idén felvételizni szeretnének, azok szintén bejelentkezhetnek a honlapon.
A rendszer nem végleges, folyamatosan bővítik majd, újabb feladatokkal és lehetőségekkel egészítik ki. A felkészítő magyar nyelvű, vagy magyar nyelvre lefordított feladatokat tartalmaz.
A felvételi előtt álló végzősök áprilisban, vagy májusban a zentai és a szabadkai tehetséggondozó gimnáziumokban tantermi felkészítőkön is részt vehetnek – közölte Lengyel.
Dr. Korhecz Tamás, az MNT elnöke reményét fejezte ki, hogy a végzősök közül minél többen élnek majd a kitörési lehetőséggel és hogy végre elindul a magyar közösség képzettségi mutatóiból eredő hátrány leküzdése.
A középiskolákat érintően szintén döntés született a tegnapi ülésen. Joó Horti Lívia, a Közoktatási Bizottság elnöke elmondta, hogy fontos lenne, ha az általános iskola nyolcadik osztályának elvégzése után minél több gyermek iratkozna négyéves középiskolai szakra. A fiatalok így sokkal nagyobb eséllyel valósíthatnak meg sikereket, szögezte le Joó Horti. Hozzátette: ha valaki később nem is szeretne felsőoktatási intézményben továbbtanulni, az elhelyezkedést illetően akkor is sokkal nagyobb esélyei lesznek egy négyéves szak elvégzése után.
Ezzel összhangban a Közoktatási Bizottság a 2011/12-es tanévben meghatározásra kerülő középiskolák hálózata kapcsán a közvetkező módosításokat javasolta a Tartományi Oktatási Titkárságnak: Ada községben a Műszaki Iskolában a hároméves géplakatos és esztergályos szak beindítása helyett a négyéves számjegyvezérlésű gépek gépésztechnikusa, energetikai elektrotechnikus és a számítógépek elektrotechnikusa szakok esetében egy tagozat beindítását javasolja. Magyarkanizsa községben a Műszaki Iskolában a hároméves virágkertész szak helyett a négyéves kertésztechnikus szak beindítását javasolja, Szabadkán a Politechnikai Iskolában pedig a hároméves tapétázó szak helyett a négyéves bútoripari technikus szak beindítását javasolja. Az MNT elfogadta a bizottság javaslatát.
A Közoktatási Bizottság a tankönyveket illetően az elvégzett javítások függvényében a következő tankönyveket javasolja használatra az oktatási nevelési folyamatban: a Gerundijum Kft. kiadó Matematika magyar nyelven című tankönyve az általános iskolák 7. osztálya számára, valamint ugyanezen kiadó magyar nyelvű Feladatgyűjteménye matematikából szintén az általános iskolák 7. osztálya számára.
Az MNT elfogadta az Apatin község iskoláskor előtti intézményeinek hálózatára vonatkozó javaslatot. Ennek értelmében az MNT Apatin községben támogatja a Szilágyi és Bácskertes településeken működő iskoláskor előtti intézmények működését.
Egy gépelési hiba miatt a magyar nyelvet hivatalos használatba be nem vezető községek és a területükön található települések elnevezéseink meghatározásáról szóló, 2004-ben elfogadott határozatban Úrszentiván (Despotovo) Úriszentivánként került a lajstromba. A tegnapi ülésen elfogadott határozattal kiküszöbölésre kerül majd a szóban forgó hiba.
Egy másik határozattal az MNT tulajdonában és használatában levő gépkocsik használatát szabályozták, valamint a tanács és az általa létrehozott testületek tagjainak utazási, szállás- és étkezési költségeinek a megtérítése is pontos kereteket kapott.
A legtöbb vita a Civil Konzultatív Testület tájékoztatója nyomán alakult ki. A testület ajánlása a Szekeres László Alapítványt és a Bethlen Gábor Alapot, illetve azok átszervezését, működésük reformját érinti. Zsoldos Ferenc, a testület elnöke szerint fontos lenne, ha a Bethlen Gábor Alap eszközei csak a magyar emberekhez jutnának el, ezért szerinte az állami intézményeknek, iskoláknak, önkormányzatoknak nem lenne szabad pályázniuk.
A nem a Magyar Összefogás listáról kikerülő MNT-tagok legtöbbje nem támogatta a testület javaslatait.
Sürgősségi eljárásban a Magyar Szó, a Hét Nap, a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet és a Forum Könyvkiadó 2010-es szakmai beszámolói és zárszámadásai is napirendre kerültek.
A Hét Nap értékesítési- és remittenda-mutatóira rányomta bélyegét a gazdasági válság – közölte Barát Tóth Lívia, az MNT leköszönő tájékoztatási ügyekkel megbízott tanácsosa.
– A remittenda 30 százalékot tett ki, az eladott példányszám a 2009-es évhez viszonyítva pedig valamivel több mint 4 százalékot esett vissza. A tartományi támogatás 9 százalékkal volt magasabb, mint tavalyelőtt, viszont csökkent a magyarországi támogatás. A Hét Nap állandó alkalmazottainak az átlagbére tavaly 46 ezer dinár volt. A Magyar Szó bevételei tavaly 23 százalékkal emelkedtek, ez javarészt a nyomda termelékenységének köszönhető. Napilapunk esetében 4 százalékkal emelkedett a tartományi támogatás. A lap 15 millió dinárral csökkentette mindennemű adósságát, ugyanakkor tartozásai még mindig jelentősek. A Magyar Szó alkalmazottainak az átlagfizetése 30 ezer dinár – összegezte Barát Tóth.