Észak-Koszovóban továbbra is állnak a szerbek által emelt úttorlaszok, sokan a helyszínen ünnepelték meg hétfőn Szent Miklós védőszent napját is, tudósított a közszolgálati televízió. A tiltakozók arról számoltak be, nem hagynak fel a tiltakozásokkal, amíg a koszovói rendőrség szabadon nem engedi az elmúlt hetekben letartóztatott nemzettársaikat, akiket, mint vélekedtek, pusztán koholt vádak alapján állították elő megfélemlítési szándékkal. Észak-Koszovóban továbbra is nagyszámú KFOR-katonát lehetett látni tegnap, a barikádok helyszínei felett helikoptereket is észleltek, a nemzetközi misszió ekképp is ellenőrzi, minden rendben folyik-e.
A Koszovóban kialakult helyzet kapcsán hétfőn Ana Brnabić kormányfő azt mondta, sajnálatos módon Brüsszel és Washington csak akkor hallja meg a szerbeket, amikor a barikádokon vannak, egyébként nem veszi figyelembe az érdekeiket, panaszaikat, de még az úttorlaszok ideje alatt sem érti őket meg igazán. A szerb közszolgálati televíziónak adott nyilatkozatában a miniszterelnök elmondta, a szerbek csak alapvető emberi jogaik tiszteletben tartását követelik, semmi mást. Azért hagyták el a pristinai intézményrendszert, mert egy tíz évvel ezelőtt aláírt, máig sem teljesített megállapodásnak az alkalmazását és jogaiknak a szem előtt tartását követelték, értékelte Ana Brnabić. Mélységesen csalódott a nemzetközi közösségben az eddig tapasztalt reakciók miatt, fejtette ki, s rámutatott arra, ha Albin Kurti koszovói kormányfő nyugodtan kijelentheti, hogy a brüsszeli megállapodás nem is létezik, akkor nem érti, miért gond, ha a szerbek elhagyják a pristinai intézményeket, amikor jelenlétük is éppen a brüsszeli megállapodásnak az eredményeképp valósult meg. A kormányfő nem gondolja, hogy Szerbia uniós csatlakozása ma nagyobb veszélyben lenne, mint korábban volt, úgy értékelte, az ország továbbra is európai úton halad, igaz, teljesen világos, hogy az Unió nem érdekelt ebben a pillanatban a bővítés felgyorsításában.
Tegnapra virradó éjjel újabb incidensek történtek Kosovska Mitrovica északi részében, a vegyes etnikai összetételű Bošnjačka mahala negyedben. Összesen négy olyan üzlethelyiségnek törték be az ablakait, amelynek a tulajdonosai szerb nemzetiségűek. Két kávézónak az ablakait és ajtajait is betörték, egy tévészerelő műhelyt pedig betörtek és teljesen feldúltak mindent odabenn. A negyedik üzlethelyiség a jelen pillanatban nem dolgozik, de úgyszintén betörték az ablakait. Erről tegnap reggel értesítette az egyik albán szomszéd a szerb tulajdonost. Petar Petković, a szerbiai kormány Koszovó-ügyi irodájának vezetője arra hívta fel a figyelmet, hogy a KFOR-nak és az UNMIK küldöttségének azonnal intézkednie kellene, védelem alá kellene helyeznie a koszovói szerbeket és vagyonukat. A történelem bizonyította, hogy a leszámolások mindig a vagyon ellen elkövetett kihágásokkal vették kezdetüket, s a közömbösség nem számít utólag megbocsátható magatartásformának, értékelte Petković. A nap folyamán Anke Konrad belgrádi német nagykövet azon véleményének adott hangot, hogy olvasatában az 1244-es határozat nem ad eshetőséget a szerb katonaság visszatérésére Észak-Koszovóba, erre Petković reakciójában közölte, nem érti, hogyan lehet az, hogy nincs lehetőség valamire, amit a dokumentum világosan megfogalmaz, de van lehetőség Szerbia területi integritásának megsértésére, amiről a dokumentum egy szót sem szól.
Nyitókép: Szerbiai RTV