Az átalakítás után 17 tárcából tevődik majd össze a kormány – jelentette be pénteken Mirko Cvetković miniszterelnök. A tárcavezetők személyével kapcsolatban hétfőn nyilatkozik a kormányfő. A minisztériumokról szóló törvény módosítási javaslata szintén hétfőn érkezhet meg a szerbiai parlamentbe. A Szerbiai Demokrata Párt, a Szerb Haladó Párt és a Liberális Demokrata Párt nem látja értelmét a kormány átalakításának.
Az átszervezés folyamata jó irányba halad – fogalmazott Cvetković. Hozzátette: a törvény értelmében legkésőbb keddig köteles új személyeket javasolni a tisztségükről lemondott tárcavezetők, vagyis Tomica Milosavljević, Mlađan Dinkić és Verica Kalanović helyére.
Az átalakítás után a vezető nélkül maradt három minisztérium egyike megszűnne, egyelőre azonban még el kell dönteni, hogy melyik legyen az – közölte Cvetković.
Slavica Đukić-Dejanović, a köztársasági képviselőház elnöke megerősítette, hogy hétfőig megérkezhet a parlamentbe a minisztériumokról szóló törvény kiegészítési és módosítási javaslata. Ezután egyes miniszterek vagy lemondanak, vagy ha nem, akkor a parlament hoz döntést a leváltásukról – magyarázta a házelnök.
– Ettől függ, hogy sor kerül-e parlamenti vitára, vagy csak megerősítjük a döntéseket. Az egész eljárás legfeljebb tíz napot vehet igénybe. Úgy tűnik, hogy Cvetković magas önkritikával rendelkezik, illetve megállapította, hogy a kormány jobban is működhet – nyilatkozta Đukić-Dejanović.
A Szerbiai Szocialista Párt vezetője, Ivica Dačić kormányalelnök támogatja az átszervezést. Ha az energia ügyi és infrastrukturális minisztériumokat valóban összevonják, akkor az SZPSZ számára elfogadható lenne, hogy Milutin Mrkonjić vezesse az összevont tárcát. Mrkonjić pillanatnyilag az infrastrukturális minisztérium élén áll.
– Úgy véljük, hogy a kormány átszervezése kedvezőbben is megvalósulhatott volna. Ehhez a különböző kapcsolatok alapos felülvizsgálatára lett volna szükség. Szerintünk azt is meg kellett volna fontolni, hogy bizonyos minisztériumok más pártok irányítása alá kerüljenek, függetlenül attól, hogy a koalíciós szerződés alapján mely párthoz tartoznak. Az átalakításba az is beletartozik, hogy a kormány megfelelő módon fogalmazza meg céljait. Szem előtt kell azt is tartani, hogy a korábbi célok közül néhányat a gazdasági válság miatt nem sikerült megvalósítani. Reálisan kell megfogalmazni, hogy az előttünk álló időszakban mit lehet megvalósítani, és mit nem – összegezte Dačić.
Az ellenzéki Szerbiai Demokrata Párt szerint a kormány átszervezése helyett a polgárok sokkal jobban járnának, ha Cvetković lemondana. Az SZDP pénteken nyílt levélben fordult Cvetkovićhoz, valamint Slavica Đukić-Dejanovićhoz. A levélben az SZDP megállapította, hogy a jelenlegi kormány mandátumát az alkotmány és a törvények megsértése jellemezte.
A Szerb Haladó Párt értelmetlennek és felelőtlennek nevezte a kormány átalakítását. A hatalmi koalíció így kíván időt nyerni – szögezte le pénteken Aleksandar Vučić, a párt alelnöke.
– Senki sem tud meggyőzni arról, hogy az átalakított kormányban Dinkić valamelyik követője majd becsületesebben és hatékonyabban végzi el a G17 Plusz elnökének a munkáját. Azt sem tudom elképzelni, hogy Mrkonjić a jövőben majd két minisztériumot irányít sikeresebben. A hatalmi koalíció így kíván időt nyerni nyárig, utána pedig elkezdenek készülni a választásokra – vélekedett Vučić.
Az SZHP ezúttal is felszólította a rendkívüli választások kiírására a kormányt, valamint emlékeztetett arra, hogy a párt április 16-án ismét nagygyűlést tart Belgrádban.
A Liberális Demokrata Párt nem kívánja támogatni a kormány átalakítását, mivel téves és fenntarthatatlan alapokra tervezték – nyilatkozta Čedomir Jovanović, a párt elnöke. Hozzátette: amíg nem módosítják a kormány politikáját, addig teljesen mindegy, hogy hány minisztérium működik.